جدیدترین خرید پرسپولیس کیست؟ / لژیونر ایرانی هم در لیست گل محمدی! دانشجویان در جهاد علمی و فرهنگی همان رسالت رزمندگان در دفاع مقدس را برعهده دارند باید فاصله با دانشگاه کاهش یابد/ به دنبال تقویت زمینه‌های حفظ و جذب نخبگان هستیم پرونده ای هنوز برای «روحانی» در دادگستری تشکیل نشده است/ اعاده دادرسی در پرونده «سیف» و «عراقچی» منتظر تصمیم دیوان عالی کشور است  بدون فوتی و شناسایی ۳۱ مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی  توافق اجباری پزشک و منشی؛ استثمار با تعریف جدید/ وقتی اعتراض برابر با اخراج است، بازرسی‌ها به کار نمی‌آید اروپا ناامید از برجام پلاس/ افکار عمومی ادعای تازه غرب درباره مذاکرات را نمی‌پذیرد بدبختی اقتصاد ایران از دست لاکچری‌بازها/ بعضی‌ها سالی 6 ماشینِ گران می‌خریدند امتحانات نیم سال اول همه مدارس استان حضوری است امیرعبداللهیان: توافق باید جامع باشد که مردم به طور ملموس نتایج آن را احساس کنند
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۲
کد خبر: 91571
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۶
دیارآفتاب گزارش می‌دهد؛

افزایش قیمت دارو یقه دامداران را گرفت/شیوع بیماری تب برفکی در استان مرکزی

گزارش‌های میدانی دیارآفتاب حکایت از شیوع بیماری تب برفکی در جمعیت دامی استان دارد و در روزهای اخیر کانون‌های این بیماری در استان افزایشی خواهد بود.

به گزارش دیار آفتاب؛ تب برفکی از جمله بیماری‌های حاد ویروسی و واگیردار در حیوانات زوج سم و وحشی است که سرعت سرایت این بیماری واگیردار بالا است و در صورت شیوع، ۱۰۰ درصد گله را درگیر کرده و میزان تلفات آن به‌خصوص در دام‌های جوان قابل‌توجه است.

تب شدید، کاهش اشتها، کاهش تولید شیر، ریزش بزاق از دهان، زخم مخاطی بر روی زبان و محوطه دهانی ، جراحت پستان و فضای بین دو سم، لنگش به‌ویژه در گوسفند و بز ازجمله مهم‌ترین علائم بیماری تب برفکی در بین دام‌ها است.

گزارش‌های میدانی دیارآفتاب حکایت از شیوع بیماری تب برفکی در جمعیت دامی استان دارد و در روزهای اخیر کانون‌های این بیماری در استان افزایشی خواهد بود.

در حال حاضر این بیماری در شهر داودآباد به‌عنوان قطب دامپروری کشور در استان و منطقه فراهان گزارش شده است.

افزایش قیمت و کیفیت پایین واکسن عامل شیوع تب برفکی در استان

یکی از دامداران استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب؛ گفت: افزایش قیمت واکسیناسیون تب برفکی باعث شده دامداران خیلی برای واکسیناسیون دام های خود اقدام نکنند و این خود یکی از عوامل مؤثر در شیوع بیماری است.

فراهانی اظهار کرد: از آنجای که این بیماری یک بیماری ویروسی است وقتی عده‌ای رعایت نکنند و بار ویروس زیاد شود، سد ایمنی می‌شکند در این صورت حتی دام واکسینه و ایمن شده نیز در معرض خطر قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر کیفیت پایین واکسن هم یکی دیگر از دلایل افزایش شیوع بیماری تب برفکی است در حالی که اعلام می شود واکسن‌های داخلی بین دو تا سه ماه برای دام‌ها ایمنی در برابر بیماری ایجاد می‌کند ولی بنده بعد از گذشت 40 روز از تزریق واکسن دام‌هایم به بیماری مبتلا شده‌اند.

این دامدار استان اضافه کرد: این در حالی است که تعداد دام‌ها در سال‌های اخیر به دلیل مشکلات خشکسالی و افزایش قیمت نهاده ها نسبت به گذشته خیلی کم شده است.

وی ادامه داد: اگر دامپزشکی فکری به حال واکسیناسیون دام ها نکند این بیماری در روز های اخیر با توجه به ورود به فصل سرد سال بیشتر شیوع پیدا می‌کند.

این دامدار به خسارت‌های بیماری تب برفکی اشاره کرد و افزود: با این هزینه‌های سنگینی که در تأمین دارو و نهاده‌ها وجود دارد در کنار تلفاتی که به همراه دارد می‌تواند به دامدار خسارت فراوانی را وارد کند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خبر داد

افزایش ۵ برابری قیمت داروهای دامپزشکی/ دامداران رغبتی به واکسیناسیون دام‌ها ندارند

محسن شانقی مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص افزایش قیمت داروهای دامپزشکی، گفت: از آبان ماه سال ۹۹ که ارز دولتی از داروهای دامپزشکی برداشته شده شاهد افزایش قیمت در داروهای دامپزشکی بوده‌ایم به گونه ای که این افزایش ها تا ۴ الی ۵ برابر هم رشد داشته است.

شانقی اظهار کرد: افزایش قیمت ها به اندازه‌ای به دامداران فشار وارد کرده است که برخی از دامداران توان خرید نسخه‌های خود را هم ندارند و از چند قلم داروی که دامپزشکی برای دام تجویز می کند تنها یکی و یا دو قلم از داروها را خریداری می‌کند.

وی با اشاره به اینکه افزایش قیمت‌ها در واکسن‌ها نیز وجود داشته است ادامه داد: افزایش قیمت‌ها باعث شده است که دامداران خیلی رغبتی به اجرای طرح‌های واکسیناسیون دام‌های خود نداشته باشند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی بیان کرد: این استقبال کم دامداران از واکسیناسیون دام‌ها باعث می‌شود در ماه ها و حتی روزهای آینده شاهد افزایش کانون‌های بیماری در استان باشیم.

شانقی اضافه کرد: البته دامپزشکی برای ترغیب دامداران خصوصاً در مناطق روستایی برای واکسن دام‌ها در جلساتی که با فرمانداران داشته‌ایم مقررشده است در مکاتباتی که با دهیاری‌ها انجام می‌دهند بتوانیم تعدادی از دام‌ها روستایی را از محل اعتبارات دامپزشکی استان رایگان واکسینه کنیم.

هر چند دامپزشکی استان در روزهای اخیر نسبت به شیوع بیماری هشدار داده بود ولی این هشدارها دردی از مشکلات دامداران دوا نمی کند و بهتر است برنامه‌ریزی مناسبی برای واکسیناسیون دام‌ها و ترغیب دامداران به واکسیناسیون داشته باشند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار