تصویب طرح نهایی مرمت خانه محسنی اراک تا یک هفته آینده

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: طرح نهایی مرمت خانه محسنی حداکثر تا یک هفته آینده تصویب و آماده اجرا می‌شود.
کد خبر: ۹۱۳۲۶ تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۷

به گزارش دیار آفتاب؛ مصطفی مرزبان مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی در بازدیدی از روند مرمت خانه تاریخی محسنی اراک گفت: بر تکمیل و تصویب نهایی طرح مرمت خانه تاریخی محسنی تا یک هفته آینده تاکید کرد.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی در ادامه افزود: تهیه طرح نهایی مرمت با همکاری بنیاد خیریه محسنی انجام شده که با نظارت فنی اداره کل مراحل مرمت بنا بر اساس اولویت و میزان منابع مالی آغاز می شود.

مرزبان در ادامه افزود: با توجه به توافق‌های انجام شده بین اداره کل میراث‌فرهنگی و بنیاد خیریه محسنی قرار بر این شد با مشارکت و همکاری و با نظارت فنی میراث‌فرهنگی مرمت های  اضطراری آغاز شود و در صورت یکپارچه‌سازی مالکیت و برطرف شدن مشکل مالکیت این مکان با کاربری فرهنگی احیا خواهد شد.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی خاطر نشان کرد: بعد از بازدید انجام شده طرح اجرایی دیوار پیرامونی به پیمانکار ابلاغ و عوامل مخل در امر مرمت بنا تحویل مقامات قضایی شدند.

معاون عمرانی استانداری در این بازدید بر تسریع عملیات مرمت بخش‌های خطر آفرین و تکمیل مرمت دیوار پیرامون بنا بر اساس طرح اجرایی مصوب و نیز لزوم جدیت در جلوگیری ایجاد هر گونه آسیب به بنا و همچنین محوطه‌‌سازی و فضای سبز این اثر تاریخی تاکید کرد.

منزل حاج اقا محسن اراکی مربوط به دوره قاجار است که در خیابان محسنی اراک و روبه‌روی مسجد حاج تقی خان واقع شده است.

این منزل تاریخی سال ۸۷با شماره  ۲۴۳۷۸  در فهرست آثار ثبتی ایران قرار گرفت.

بیش از ۲ هزار جاذبه گردشگری در استان مرکزی شناسایی شده که ۸۷۳ اثر آن در فهرست آثار ملی کشور  قرار دارند.

انتهای پیام/