سرشبکه‌های اسرائیل در منطقه را زیر ضربه بردیم/ برای قضاوت درباره طالبان زود است/ انتخاب با آمریکاست؛ فرار در دقیقه ۹۰ یا عقب‌روی تاکتیکی| گفتگو با معاون عملیات سپاه

سردار نیل‌فروشان گفت: رژیم صهیونیستی خیلی از اقدامات تروریستی خود در قبال ایران را به‌دلیل پاسخ‌های بموقعی که به آنها داده و سرشبکه های اصلی آن‌ها در منطقه را زیر ضربه قرار داده‌ایم متوقف کرده‌ است.
کد خبر: ۹۱۳۰۴ تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۴

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از گروه امنیتی دفاعی خبرگزاری تسنیمـ سید محمد طاهری و مهدی بختیاری: با خروج آمریکا از منطقه به‌خصوص پس از حوادث اخیر در افغانستان، جنوب غرب آسیا در آستانه تغییرات بزرگی قرار دارد. اخراج آمریکایی‌ها یکی از بزرگترین اهداف اعلام‌شده جمهوری اسلامی ایران و مهمترین عامل برای رسیدن به ثبات در منطقه است که ایران خصوصاً پس از شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به‌صراحت آن را اعلام و پیگیری کرده است.

جمهوری اسلامی ایران پس از شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد که انتقام خون حاج قاسم اخراج آمریکا از منطقه غرب آسیا و برچیدن پایگاه‌های آن در این منطقه است؛ موضوعی که با حمله موشکی ایران به عین‌الاسد آغاز شد و به‌تعبیر رهبر انقلاب این تازه شروع ماجراست.

در گفتگو با «سردار عباس نیل‌فروشان» معاون عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به بررسی وضعیت میدانی آمریکا در منطقه و همچنین موقعیت امروز جبهه مقاومت پس از شهادت سردار سلیمانی و مقابله با بزرگترین عامل ناامنی در منطقه یعنی رژیم صهیونیستی، پرداختیم که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

چکیده مصاحبه:

تسنیم: بزرگترین هدفی که ایران در منطقه دنبال می‌کند اخراج آمریکا و هر نیروی فرامنطقه‌ای اشغالگر است، این موضوعی است که رهبر معظم انقلاب نیز به آن اشاره کردند و فرمودند پای آمریکایی‌ها به هر جایی رسیده جز ویرانی حاصلی نداشته است، این استراتژی بعد از شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نیز به‌صورت جدی در منطقه دنبال شد و برخی نتایج آن را در عراق و به‌خصوص افغانستان که پس از 20 سال، آمریکایی‌ها از این کشور خارج شدند شاهد بوده‌ایم. تعابیر مختلفی از خروج آمریکا از افغانستان صورت می‌گیرد، برخی آن را فرار و برخی هم آن را یک عقب‌نشینی تاکتیکی تلقی می‌کنند اما هرچه بود این یک خروج غیرمسئولانه از افغانستان بود، شما آخرین وضعیت آمریکا در منطقه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا آمریکایی‌ها جای پایی در منطقه خواهند داشت یا خیر؟

سردار نیل‌فروشان: لشگرکشی آمریکایی‌ها به منطقه با دو هدف حفظ استیلای جهانی و قدرت هژمونیک و جلوگیری از زوال قدرت و همچنین حفظ و تأمین امنیّت رژیم اشغالگر قدس صورت گرفت که البته این برنامه شکست خورد. این ناکامی‌ها ماحصل خطاهای پی‌درپی راهبردی آنها بود که نهایتاً نتیجه معکوس داده به افول قدرت آمریکا سرعت بخشید.

همان‌طور که توضیح دادید و در مقدمه اشاره کردید اتفاقی که برای آمریکایی‌ها افتاد ماحصل چند دهه خطاهای راهبردی و انباشت خطاهای استراتژیک آنان بود و برای همین است که می‌بینیم آمریکایی‌ها چگونه یکی پس از دیگری پاسخ این خطاهای خود را دریافت می‌کنند که آخرین آن هم فرار مفتضحانه آنها از افغانستان بود. آنها  پس ازحدود 20 سال علی رغم تمام سرمایه‌گذاری‌هایی که در افغانستان کردند، اما به دلیل همین خطاهای راهبردی و عدم وجود نگاه صحیح و راهبردی به موضوعات و تحولات موجود در منطقه با شکست مفتضحانه‌ای افغانستان را ترک کردند.

امروز آمریکایی‌ها در راهبرد، عملیات و تاکتیک دچار شکست شده‌اند. البته این طبیعی است که وقتی یک کشور در عرصه راهبردی دچار خطا می‌شود این خطا به حوزه‌های عملیات و تاکتیک نیز تسری پیدا کرده و منجر به شکست آن کشور در هر سه حوزه می‌شود.

فرار آمریکا از افغانستان یک پیروزی بزرگ برای ملت‌های منطقه است و مهم ترین وجه این موضوع، اصل شکست آمریکا در منطقه بود. اما باید ببینیم بعد از این شکست، وضعیت آمریکا در منطقه چگونه است و طرح و نقشه جایگزین آنها در منطقه چیست.

من فکر می‌کنم آمریکایی‌ها پس از افول هژمونی خود در منطقه و برای پر کردن خلاء قدرت به دنبال نقشه‌های جایگزین هستند تا شاید برای تامین امنیت رژیم اشغالگر قدس و برای جلوگیری از فروپاشی این رژیم دست و پایی زده باشند و نیز فروپاشی قدرت خود را به تأخیر بیاندازند.

سپاه پاسداران | سپاه , اخبار نظامی | اخبار دفاعی , طالبان , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , کشور آمریکا ,

  **بازی در زمینی که شکست آن از قبل قابل پیش‌بینی است به‌نفع هیچ‌کس نیست

اما عجیب است که آمریکایی‌ها پس از چند دهه حضور در منطقه هنوز برآورد صحیحی از این منطقه و شناخت دقیق از اقوام، فرهنگ‌ها و مردم منطقه و حتی کشورهایی که قصد عملیات روی آنها دارند را نداشته و به همین دلیل شکست‌های راهبردی آن‌ها روی هم انباشته شده است، ولی برای اینکه امنیت اسرائیل و رژیم اشغالگر را تامین کنند اقداماتی انجام خواهند داد.

کشورهای منطقه باید توجه کنند بازی در زمینی که شکست آن از قبل قابل پیش‌بینی است به نفع هیچکس نیست و لذا آمریکایی‌ها برای اینکه حضور منطقه‌ای خود را ادامه دهند دنبال یک نقشه جایگزین هستند و برای نیل به این هدف برنامه دارند تا روی برخی اشخاص و دولت های متوهمی که سودای امپراطوری دارند و در گذشته باقی مانده و روی تفکرات سنتی خود پافشاری می‌کنند سرمایه گذاری کنند.

آمریکایی‌ها در چهار دهه گذشته علیرغم تمام توطئه‌هایی که علیه انقلاب جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه به کارگیری کرده‌اند به هیچ توفیقی دست نیاوردند و راهبردهای آنها یکی پس از دیگری در حال شکست است. لذا کشورهای منطقه باید بدانند که نباید با طناب پوسیده آمریکایی‌ها به ته چاه بروند.

** آمریکا ابزار اعمال قدرت خود در منطقه را از دست داده‌ است

آیا دنیا از خود نمی‌پرسد که چرا ارتشی که به‌ادعای آمریکایی‌ها مجهز به پیشرفته‌ترین تسلیحات روز و آموزش‌های مدرن بود حتی برای یک ساعت هم جلوی سقوط کابل تاب‌آوری نداشت؟ حال با این شرایط آیا باز هم آمریکایی‌ها قابل اطمینان و اتکا هستند؟

معتقد هستم که آمریکایی‌ها ابزار اعمال قدرت خود در منطقه را از دست داده‌اند و دنبال ابزارها و افرادی هستند که بتوانند این نقش را برای آنها در منطقه ایفا کنند تا از مخمصه‌ای که بر اثر انباشت شکست‌های استراتژیک برای آن‌ها در منطقه ایجاد شده به صورت آبرومندانه خارج شوند.

آمریکایی‌ها پس از فرار از افغانستان با استفاده از امپراطوری رسانه‌ای و عوامل داخلی و خارجی خود تلاش کردند تا بتوانند شکاف قومی و مذهبی در افغانستان را فعال کنند و با احیای مجدد داعش، شکاف قومی و مذهبی را با راه‌اندازی جنگ بین مذاهب، این‌بار از افغانستان آغاز کرده و به تمام منطقه تسری دهند که با هوشیاری ملت‌های منطقه و دولت‌های طرف حساب این موضوع الحمدلله این نقشه نیز نقش برآب شد.

**انتخاب با آمریکایی هاست؛ فرار در دقیقه 90  یا عقب روی تاکتیکی مناسب

امروز آمریکایی‌ها به این درک رسیده‌اند که  آن‌چه در افغانستان اتفاق افتاد قابل تکرار است و ممکن است این اتفاق در هر جایی که آنها پایگاه دارند بیفتد و قطعاً سرنوشتی جز آنچه در افغانستان اتفاق افتاد در انتظار آمریکایی ها نیست، لذا آمریکایی‌ها می‌بایست یا فرار از پایگاه‌های خود در منطقه را در دقیقه 90 مجدداً تجربه کنند و یا یک عقب روی تاکتیکی مناسب را انتخاب کنند.

آمریکایی‌ها به دنبال یک عقب روی مناسب در منطقه هستند، امروز هیچ آمریکایی وجود ندارد که از نحوه فرار آمریکا از افغانستان شرمنده نباشد. مسئولان این کشور در معرض این سوال قرار دارند که چرا پس از 20 سال اشغال این‌گونه مجبور به فرار از افغانستان شدند؟

** آمریکا چاره‌ای جز فرار از افغانستان نداشت

اما حقیقت این است که آمریکایی‌ها چاره‌ای جز فرار از افغانستان نداشتند. امروز هم آمریکایی‌ها چاره ای جز ترک پایگاههای‌شان در منطقه ندارند و حال انتخاب با آنهاست فرار در دقیقه 90 را انتخاب کنند یا یک عقب روی تاکتیکی مناسب را.

آمریکایی‌ها چه بخواهند چه نخواهند منطقه ما در حال گذار از وضعیت ژئوپلیتیکی مدنظر و مطلوب آمریکایی‌هاست و حرکت به سمت شکل گیری یک وضعیت ژئواکونومیکی جدید آغاز شده است و نشانه‌های آن هم کاملاً روشن است. آمریکایی‌ها حتماً درک صحیحی از این موضوع دارند که در پازل جدید منطقه جایی برای آن‌ها نیست و ویرایش جدید قدرت مبتنی بر قدرت‌های اقتصادی و فرهنگی موجود در منطقه خواهد بود که پایه اصلی این قدرت نیز در انقلاب اسلامی، محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و سایر قدرت‌های منطقه‌ای ناگزیر به هماهنگی، همکاری و بعضاً ائتلاف با این قدرت منطقه‌ای هستند.

شما می‌بینید که هماهنگی‌های به وجود آمده در دولت انقلابی اخیر و حضور ما در پیمان‌های بین المللی مانند پیمان شانگهای و توافقات اقتصادی ما که منافع ملی ما را نیز تامین می‌کند در همین راستا است و در ساختار جدید قدرت در منطقه قطعا آمریکایی‌ها هیچ جایگاهی نخواهند داشت.

البته در این بین ممکن است آمریکایی‌ها نقش مختل کننده و کند کننده این حرکت را داشته باشند لذا کشورهای منطقه باید هوشیار باشند که در زمین طراحی شده توسط آمریکایی‌ها بازی نکنند.

شرایط منطقه به سمتی می‌رود که نقش آمریکایی‌ها در این منطقه حذف خواهد شد و تمام تلاشی که آمریکایی‌ها انجام می‌دهند فقط و فقط برای حفظ امنیت رژیم صهیونیستی است که امروز پایه‌های این رژیم هم در حال فروپاشی است.

** حادثه افغانستان برای آمریکا تکرارشدنی است

تسنیم: برخی این نکته را مطرح می‌کنند که خروج آمریکا از منطقه غرب آسیا به دلیل آن است که شرق آسیا و به خصوص کشور چین را به عنوان تهدید جدید خود ارزیابی می‌کند. نگاه دیگری نیز وجود دارد که می‌گوید هر گاه حزب دموکرات در آمریکا بر سر کار آمده، برخلاف رویه حزب جمهوری خواه قائل به حضور مستقیم نظامی برای اعمال قدرت نیست و به دنبال به راه انداختن گروه‌های تروریستی مانند القاعده و داعش است و ما باید منتظر یک گروهک تروریستی جدید برای دستیابی آمریکا به منافعش در غرب آسیا باشیم، نظر شما در این‌باره چیست؟

سردار نیل‌فروشان: کسانی که نظام حاکمه آمریکا را می‌شناسند متوجه هستند که نگاه آمریکا در سیاست خارجی و مسائل منطقه یک نگاه سیستماتیک است و با تغییر دولت‌ها و احزاب در این کشور تغییر معناداری در استراتژی و سیاست خارجی آمریکا به وجود نخواهد آمد. شاید این دو حزب یعنی جمهوری خواه و دموکرات در شیوه های اجرایی وتاکتیک با هم تفاوت داشته باشند اما در استراتژی هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

به هر حال آمریکایی‌ها مجبور به ترک منطقه هستند و بنده این موضوع را پس از شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی نیز پیش بینی کرده و در مصاحبه‌ای نیز به آن اشاره کردم که آمریکایی‌ها مجبور به ترک منطقه غرب آسیا هستند و جغرافیای مقاومت به صورت خود جوش انتقام شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس را خواهند گرفت.

واقعیت امروز این است که آمریکایی‌ها از منطقه اخراج شدند. این تفکری که شما می‌گویید، در تئوری صحیح است اما منطقه جغرافیایی که برای آن در نظر گرفته شده منطقه درستی نیست. به معنای صحیح تر باید گفت که اگر آمریکایی‌ها بنا دارند با قدرت اقتصادی چین مقابله کنند جای این مقابله دقیقاً در منطقه غرب آسیاست زیرا چین به آهستگی در حال پر کردن خلأ قدرت اقتصادی ناشی از عدم حضور آمریکا در منطقه است.

سپاه پاسداران | سپاه , اخبار نظامی | اخبار دفاعی , طالبان , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , کشور آمریکا ,

پس اصل این تئوری که بگوییم آمریکایی‌ها بر اساس یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده در حال فرار از منطقه هستند صحیح نیست زیرا واقعیت میدانی می‌گوید که آمریکایی‌ها زیر فشار جبهه مقاومت و مردم منطقه و سیاست های اشتباه خود مجبور به ترک منطقه می‌شوند وقطعاً حادثه‌ای مثل آنچه در افغانستان برایشان اتفاق افتاد، تکرار شدنی است.

آمریکایی‌ها پس از فروپاشی دولت خود خوانده داعش مترصد فرصتی بودند تا مجددا داعش را احیاءکنند و از همان زمان به بعد برخی از سران داعش را به افغانستان منتقل کرده و تحت کنترل خودشان مدیریت کردند.

یکی از برنامه‌های آمریکایی‌ها، ایجاد شکاف‌های قومی و مذهبی و شروع مجدد فعالیتهای نظامی داعش این‌بار از افغانستان است. زمانی فضا برای رشد مجدد داعش و تهدید مرزهای شمال شرق ما مهیا می‌شود که افغانستان امنیت نداشته باشد و درگیر هرج و مرج داخلی شود. آن‌ها نقشه مشابهی هم در مرزهای شمال غربی ما و در منطقه اقلیم کردستان عراق توسط برخی گروههای معارض مسلح در دست اجرا دارند.

حتی آمریکایی‌ها با استفاده از برخی دولت‌های منطقه هم قصد اجرای چنین نقش هایی را دارند و تلاش می‌کنند تا جمهوری اسلامی را با برخی دولت‌های کوچک دچار تنش و درگیری کنند اما سیاستمداران و استراتژیست‌های نظام جمهوری اسلامی بر این موضوعات احاطه کامل دارند تا نگذارند هدف و راه اصلی که محو و نابودی کامل رژیم صهیونیستی است در مقابل هیچ هدف فرعی فراموش نشود.

آمریکا در یک بازه زمانی 20 ساله تمام ظرفیت‌های خود و ظرفیت‌های پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) برای جنگ با مردم افغانستان را به کار گرفت و میلیاردها دلار هزینه کرد؛ حالا آیا منطقی به نظر می‌رسد که پس از 20 سال مبارزه در افغانستان یک مرتبه و آن هم بصورت داوطلبانه از این کشور خارج  و بزرگ‌ترین پایگاه خود در منطقه را از دست بدهد؟ اشغال افغانستان تنها اشغال یک کشور نبود بلکه یک پایگاه بزرگ برای تثبیت حضور آمریکایی‌ها در منطقه به حساب می‌آمد.

اساسا حضور آمریکایی‌ها در افغانستان و مرزهای شمال شرقی ما و همچنین حضور آنها در عراق و در مرزهای غرب و جنوب غرب کشور ما برای از کار انداختن انقلاب اسلامی بود اما صبر و عظمت انقلاب اسلامی بالاخره آنها را شکست.

در جریان فرار آمریکایی‌ها از افغانستان و همچنین شکست آنها در منطقه هیچ جای شک و تردیدی وجود ندارد اما باید به این نکته توجه کرد که طرح و نقشه جایگزین آنها چیست. آمریکایی‌ها قطعاً بدنبال راه کارهای جدیدی هستند و تمام هدف آنان نیز حفظ و تامین امنیت رژیم اشغالگر قدس است.

قطعاً آمریکایی‌ها به این راحتی‌ها دست بردار نیستند و آنها به دنبال ایجاد تنش بین ایران و همسایگانش و حتی فراتر از این  ایجاد تنش بین قومیت‌ها و فرهنگ‌ها و مذاهب مختلف نیز هستند. برای مثال آمریکایی‌ها با تشکیل سازمان‌های مردم نهاد متعدد سرمایه‌گذاری وسیعی برای ایجاد شکاف بین ملت‌های ایران و منطقه کرده‌اند.

**برای قضاوت درباره طالبان فعلاً زود است

تسنیم: با توجه به اتفاقاتی که در ماههای اخیر در افغانستان رخ داد، به نظر شما آیا طالبان امروز با طالبان 20 سال پیش تفاوت دارد و موضع ما در قبال طالبان چه خواهد بود؟

سردار نیل‌فروشان: فکر می‌کنم طالبان امروز با طالبان سال 2000 تفاوت‌های فراوانی دارد اما تعیین نوع مواجهه ما با طالبان نیازمند زمان است و فعلا زود است که در این زمینه اظهار نظر کنیم. تامین امنیت مرزها، موضوع مقابله با قاچاق و از همه مهمتر وضعیت مردم مظلوم افغانستان از جمله دغدغه‌های ماست اما برای نوع مواجهه با طالبان باید منتظر ماند و دید که آیا سیاست‌های اعلامی این گروه با سیاست‌های اعمالی آن تا چه میزان تطابق