مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خبر داد

ایمن سازی 80 درصد از دام های سبک استان مرکزی علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان/ موردی از بیماری در بین دام‌ها و حیات وحش استان مرکزی مشاهده نشده‌

شانقی گفت: در راستای پیشگیری بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک تاکنون در سطح استان مرکزی یک میلیون و ۷۰۰ هزار راس دام سبک علیه این بیماری ایمن سازی شده که بیش از 80 درصد از دام های سبک استان را شامل می شود.
کد خبر: ۹۱۲۹۴ تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۳

محسن شانقی مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در استان گفت: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک یکی از بیماری های ویروسی بسیار واگیردار گوسفند و بز است که قابلیت سرایت از دام اهلی به حیات وحش را دارد و این بیماری با شروع ناگهانی تب، ریزش ترشحات از چشم و بینی، زخم دهان، تنگی تنفس، اسهال بد بو و سرفه آغاز شده و دام مبتلا به این بیماری به شدت لاغر شده و در نهایت تلف می‌شود.

وی افزود: مهم ترین راه پیشگیری از بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک واکسیناسیون به موقع و انجام ضدعفونی به‌صورت مرتب است که دامداران باید به این مسئله توجه داشته باشند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی اظهار کرد: آموزش های لازم به کلیه دامداران در این خصوص ارائه شده و دامداران در صورت مشاهده بیماری، برای جلوگیری از پیشرفت آن باید از جابه جایی دام خودداری کرده و اقدامات قرنطینه را اجرایی کنند.

وی بیان کرد: در بازدیدهای انجام شده موردی از بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک تاکنون در بین دام‌ها و حیات وحش استان مرکزی مشاهده نشده‌ و خوشبختانه استان مرکزی تاکنون درگیر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک نشده اما هماهنگی های لازم با محیط زیست استان داریم که به محض مشاهده این بیماری اقدامات لازم را انجام دهیم.

شانقی خاطر نشان کرد: در راستای پیشگیری بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک تاکنون در سطح استان مرکزی یک میلیون و ۷۰۰ هزار راس دام سبک علیه این بیماری ایمن سازی شده که بیش از 80 درصد از دام های سبک استان را شامل می شود.

انتهای پیام/