به مناسبت روز ملی روستا؛

روستای سمقاور پایتخت منبت ایران+ عکس

15 مهر ماه به عنوان روز ملی روستا و عشایر در تقویم جمهوری اسلامی ایران نامگذاری شده است. به همین مناسبت یکی از روستاهای شاخص استان مرکزی که به عنوان پایتخت منبت ایران لقب گرفته را معرفی می کنیم.
کد خبر: ۹۱۰۲۱ تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۵

به گزارش دیار آفتاب؛ سمقاور یکی از روستاهای استان مرکزی در شهرستان کمیجان است. مردم این روستا به زبان ترکی و فارسی صحبت می کنند و با توجه به وجود کارگاه های منبت‌کاری، روند مهاجرت معکوس در این روستا به وجود آمده که طبق آخرین آمار جمعیتی حدودا 2هزار نفری دارد.

این روستا دارای آب و هوای سرد و خشک است و زمستان‌های آن سرد و تابستان‌های آن گرم وخشک است. آب و هوای معتدل روستا و وجود تالابهای حسن‌آباد و قازوق از مهم‌ترین مراکز تفریحی در این روستا و وجود کوه آق داغ در این منطقه باعث شده تا از لحاظ گردشگری و کوه نوردی بسیار مورد توجه قرار گیرد.

همانطور که ذکر شد، مردم این روستا علاوه بر کشاورزی به تولید آثار صنایع دستی خصوصا صنایع چوبی نیز مشغولند و از این راه کسب روزی می کنند. طبق آمار 80 کارگاه و 350 هنرمند به طور ویژه در این حرفه فعالیت دارند و آثار تولیدی‌شان علاوه بر داخل استان به سایر استان های کشور هم فروخته می شود.

فعالیت مستمر و حرفه ای مردم روستا در رشته منبت و صنایع چوب باعث شد تا در دی ماه 1399، این روستا به عنوان پایتخت منبت ایران ثبت ملی شود.

بعد از ثبت ملی شدن این روستا تلاش برای ثبت جهانی شدن آن ادامه دارد چرا که با نگاه ملی و جهانی به هنر منبت، در کنار ایجاد فرصت‌های شغلی می‌توان ارزآوری فراوانی را برای کشور به ارمغان آورد.

انتهای پیام/