تجمع مردم استان مرکزی در محکومیت اهانت به قرآن کریم بعد از نمازجمعه دشمنان داخلي و خارجي عليه انقلاب توطئه می‌کنند ساعت آغاز به کار مدارس استان مرکزی از روز شنبه به روال عادی باز می‌گردد  تقدیر از برگزیدگان جشنواره ابوذر استان مرکزی/ خبرنگاران «دیار آفتاب» با 4 اثر برتر خوش درخشیدند اختتامیه سومین جشنواره رسانه‌ای ابوذر استان مرکزی اصحاب رسانه در تحقق جهاد تبیین وظیفه سنگینی بر عهده دارند 10 میلیارد ریال تسهیلات به هنرمندان صنایع‌دستی خنداب پرداخت شد ملتی که خود، دشمن و زمانش را بشناسد مقتدر است/ رسانه‌ها در خط مقدم جهاد تبیین‌اند بزرگ‌ترین ائتلاف رسانه‌ای دنیا علیه جمهوری اسلامی شکل‌گرفته است رسانه‌ها محور شکوفایی و توسعه کشور قلمداد می‌شوند
جمعه ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۵
کد خبر: 91020
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۹
کارشناس مذهبی:

امام رضا(ع)کانون مهر و محبت نسبت به مردم بودند/ دلایل پذیرش ولایتعهدی مأمون از جانب امام هشتم چه بود؟

میرمهدی گفت: امام رضا(ع) در زمان حیات مبارک خویش کانون مهر و عاطفه و مظهر عشق و محبت نسبت به مردم بودند و این مهربانی در تک تک زوایای زندگی و برخورد ایشان با آحاد مردم جامعه آن روز به روشنی مشهود است.

به گزارش دیار آفتاب؛ میر مهدی، کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار نسیم خنداب گفت: امام رضا(ع) یکی از معصومینی است که یک امتیاز ویژه ای نسبت به سایر ائمه دارد کسانی که معتقد به امامت آن حضرت بودند تا امام زمان(عج) را قبول دارند و از جهت اعتقاد به امامان معصوم در این دوره هیچ انشعابی بین شیعیان نبوده و مردم امامان بعد از امام رضا(ع) را به عنوان "ابن الرضا" می شناختند.

میرمهدی افزود: امام رضا(ع) در زمان حیات مبارک خویش کانون مهر و عاطفه و مظهر عشق و محبت نسبت به مردم بودند و این مهربانی در تک تک زوایای زندگی و برخورد ایشان با آحاد مردم جامعه آن روز به روشنی مشهود است.

وی در ادامه بیان کرد:امام رضا (ع) مورد اهتمام مردم بود و شیعیان به آن حضرت بسیار علاقه مند بودند و  کسانی که در مدینه به عنوان حاکم انتخاب می شدند ناچار بودندکه دستورات امام را اجرا کنند به همین منظور دستگاه خلافت نمی توانستند امام رضا(ع) را تحمل کنند.

میرمهدی افزود: اختلاف بین مأمون و برادرش باعث از هم گسیختگی دستگاه خلافت شده بود در نهایت مأمون توانست بر برادرش غلبه کند و برای اینکه امام  رضا(ع)را دنیاطلب معرفی کند و مردم را از دور کند پیشنهاد خلافت به امام هشتم را داد اما چون امام از نقشه آن‌ها آگاه بود خلافت را نپذیرفت.

وی تصریح کرد: امام رضا (ع) از روی ناچاری بحث ولایت‌عهدی را مطرح کرد و بعد عده‌ای از شیعیان که درست متوجه امور نبودند از امام هشتم برگشتند و گفتند با دستگاه خلافت یکی شده و نباید ولایت‌عهدی را می‌پذیرفت آن‌ها امام را نشناخته بودندکه برای حفظ اعتقادات مردم و اثبات حقانیت حق پذیرفته بود.

این کارشناس مذهبی گفت:وقتی دستگاه خلافت حضرت را احضار کردند،امام رضا(ع) خبر سفرشان را به نحوی در کنار قبر پیامبر به مردم دادند که این سفر دیگر بازگشتی ندارد و در کنار قبر پیامبر گریه و خداحافظی می کردند و مردم متوجه این مساله شدند که برای همیشه با مدینه و قبر جدشان رسول خدا وداع می کنند.

میرمهدی گفت: مأمون برای اینکه امام را از مردم دور کند و مسیری را برای امام انتخاب کردند که مسیر شیعیان نباشد اما بااین‌وجود در مکان‌هایی که حضرت را می‌شناختند اجتماع عظیم  از جمله در نیشابور ایجاد  شد و حدیث سلسله الدهیب هم در نیشابور مردم از زبان خود حضرت شنیدند و به خاطر همین اجتماعات و توجه مردم به امام تحمل حضور حضرت را نداشتند.

 وی خاطرنشان کرد: مأمون از راهی وارد شد تا امام رضا (ع) را شکست دهد موفق نشد و در نهایت امام رضا(ع) را به شهادت رساند و خودش نیز از آثار شهادت آن حضرت نجات پیدا نکرد و در خاندان بنی عباس مبغوضیت پیدا کرد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار