صهیونیست‌ها از هواپیمای مسافربری برای سپر انسانی استفاده می‌کنند روی خوش مردم به خرید لوازم خانگی ایرانی باوجود فراوانی نمونه خارجی/‌‌تولیدکننده دنبال افزایش کیفیت باشد واکسن‌هراسی، شیطنت دشمن برای تضعیف توانمندی ایران/ «برکت» کم‌عارضه‌ترین واکسن فرمانده ارتش: بصیرت و روحیه سلحشوری موتور محرکه اجرای ماموریتهاست برنامه‌ریزی برای صادرات ۲۵۰ میلیون دلار گل از سال آینده عکس/سفر وزیر صمت به همراه فرزندش به استان مرکزی بازدید وزیر صمت از شرکت فرش پاتریس دلیجان سردار سلامی: قدرت دفاعی ما برای واکنش‌های سخت ساخته شده است بخش خصوصی عزم جدی برای احیا و پویایی تولید و صادرات دارد/ضرورت تاسیس دانشکده سنگ کشور خطیب‌زاده: حوادث اخیر لبنان ریشه در فتنه‌گری رژیم صهیونیستی دارد
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۱
کد خبر: 90768
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۱
در میزگرد تخصصی «دفاع مقدس؛ فرصت ها و تهدیدات» مطرح شد:

ضربه زدن به مشارکت های مردمی مهمترین هدف دشمنان از تحریف جنگ تحمیلی/دفاع مقدس هویت ملت ایران است

در آستانه چهل و یکمین سالگرد گرامیداشت دفاع مقدس میزگرد تخصصی «دفاع مقدس؛ فرصت ها و تهدیدات» با حضور جمعی از مسئولین و کارشناسان برجسته فرهنگی با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

به گزارش دیار آفتاب؛ در آستانه چهل و یکمین سالگرد گرامیداشت دفاع مقدس میزگرد تخصصی «دفاع مقدس؛ فرصت ها و تهدیدات» با حضور جمعی از مسئولین و کارشناسان برجسته فرهنگی با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

در این میزگرد تخصصی سرهنگ غلامرضا کریمی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی، سید مجتبی آل یاسین مشاور استاندار مرکزی و مسئول هماهنگی امور ایثارگران، سید جواد محمدی مسئول مرکز حفظ آثار سپاه روح الله، مجید فرامرزی مسئول دایره پیشکسوتان و راهیان نور اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی، حاجعلی عسگری از کارشناسان برجسته صدا و سیما در حوزه دفاع مقدس، محمود زینعلی مسئول کانون وابستگان سپاه روح الله، آرش صحرا نورد مسئول کانون بسیج هنرمندان اراک و تعدادی از کارشناسان فرهنگی حضور داشتند.

سرهنگ پاسدار غلامرضا کریمی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی در این میزگرد با اشاره به دغدغه های مقام معظم رهبری در حوزه دفاع مقدس گفت: به تعبیر مقام معظم رهبری دفاع مقدس یک گنج عظیم و ثروت ملی است و این بیان حکیمانه علاوه بر اینکه درس های فراوانی برای شرایط امروز ما دارد می تواند به عنوان سند بالادستی و چشم انداز مهم مورد توجه باشد.

وی افزود: آنچیزی که امروز در خصوص دفاع مقدس باید بیشتر مورد توجه باشد جلوگیری از تحریف و فراموشی سپردن و انتقال صحیح آن به نسل جوان است و لذا با این راهبرد باید کلیه برنامه هایی که در حوزه دفاع مقدس مدنظر است تحقق این مسائل را به دنبال داشته باشد.

تلاش های ۴۲ ساله دشمنان برای آسیب وارد کردن به ارزش های اسلامی

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی با اشاره به تلاش های دشمنان در طول ۴۲ سال گذشته برای آسیب وارد کردن به ارزش های اسلامی بیان کرد: دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی از ابتدای تشکیل این نهضت اسلامی همواره به دنبال تحریف در مقاطع مختلف بوده اند و با روش های متفاوت سعی کرده اند مسائل را وارونه جلوه دهند که خوشبختانه در بسیاری از مقاطع با هوشیاری ملت راهبردهای آنها شکست خورده است.

وی افزود: یکی از اهداف دشمنان در جریان تحریف و فراموشی ضربه زدن به حرکت عظیم ملت ایران است و به دلیل اینکه مهمترین شاخصه انقلاب اسلامی مردمی بودن و مشارکت مردم است دشمن مشارکت مردم را بزرگترین تهدید می داند و لذا دنبال آسیب به وجهه مردمی نظام اسلامی است.

کریمی تأکید کرد: ملت ایران با تشکیل نهضت اسلامی با هدایت های حضرت امام(ره) تصمیم خود را برای استقلال و آزادی همه جانبه گرفتند و در طی این سال ها نشان دادند عزم راسخ برای ادامه مسیر دارند.

وی با بیان اینکه امروز دشمنان ملت در همه راهبردهای ۴۲ ساله دچار شکست های سنگین شده اند،گفت: لذا در طی چند سال اخیر با استفاده از ابزار فضای مجازی به دنبال وارونه نشان دادن حقایق ، تحریف واقعیت ها و فراموشی ارزش های اسلامی است.

یکی از اهداف مهم دشمنان در جنگ تحریف گروگان گیری ذهن ملت است

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی افزود: یکی از اهداف مهم دشمنان در جنگ تحریف گروگان گیری ذهن ملت است که با گروگان گیری اذهان عمومی به دنبال تحقق اهداف خود است و دشمن در طی چند سال اخیر به مسئله تحریف دفاع مقدس و فراموشی حماسه های درخشان ملت ایران در دفاع مقدس می پردازد.

وی ادامه داد: سال گذشته در دیدار مقام معظم رهبری با پیشکسوتان و تجلیل از یک میلیون رزمنده جهاد و مقاومت ایشان به درستی به مسئله تمرکز دشمنان بر تحریف دفاع مقدس اشاره کردند و نکاتی کلیدی را مطرح نمودند و البته در طی یک سال گذشته اقدامات بسیار چشمگیری در این راستا انجام داد که استان مرکزی هم در میدان نقش موثری داشت.

کریمی اضافه کرد: با توجه به اینکه استان مرکزی در جنگ تحمیلی نقش بسیار چشمگیر و موثری داشته و لذا از نعمت زادگاه حضرت امام(ره) و شهدای شاخص و مفاخر بزرگی بهره مند بوده در طی سالیان اخیر اقدامات بزرگی در راستای معرفی و تبیین این مسائل داشته است.

سید مجتبی آل یاسین مشاور استاندار مرکزی و مسئول هماهنگی امور ایثارگران استانداری مرکزی در این میزگرد با اشاره به اهمیت تبیین و گرامیداشت دفاع مقدس و استفاده از فرصت ها گفت: دفاع مقدس برگ زرینی در تاریخ ملت ایران است که مردم قهرمان ایران با تکیه بر فرهنگ عاشورا و به کارگیری روحیه ایثار و ازخودگذشتگی در برابر تهاجم قدرت های جهانی مقاومت کردند و حماسه های بزرگی به ماندگار گذاشتند.

وی افزود: صدام به پشتوانه و حمایت بیش از ۵۰ کشور برای نابودی انقلاب نوپای اسلامی وارد جنگ هشت ساله علیه ملت شد و مهمترین هدف دشمنان در جنگ تحمیلی مقابله با حرکت عظیم مردم ایران برای تحقق استقلال ، آزادی و مردم سالاری دینی بود.

تلاش دشمنان برای تحریف و فراموشی فرهنگ دفاع مقدس

مسئول هماهنگی امور ایثارگران استانداری مرکزی با اشاره به تلاش دشمنان برای تحریف و فراموشی فرهنگ دفاع مقدس بیان کرد: دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی امروز برای اینکه نسل جوان و نوجوان جامعه نتواند از گنجینه عظیم دفاع مقدس بهره برداری کنند برنامه ریزی گسترده ای را در دستور کار دارند.

آل یاسین اضافه کرد: دشمنان برای اینکه مانع به کارگرفتن فرهنگ دفاع مقدس در سایربخش ها شود همه توان را برای تحریف و فراموشی این فرهنگ ارزشمند پای کار آورده اند.

وی تأکید کرد: دفاع ملت در هشت سال جنگ تحمیلی به این جهت مقدس نامیده شد که ملت برای دفاع از ارزش ها و ناموس خود تمام قد به میدان آمد و برای حفظ جان هموطن و خاک کشورش روحیه ایثار و فداکاری را عملیاتی به میدان آورد و امروز باید ابعاد دفاع مقدس ملت برای نسل جوان به خوبی تبیین شود.

آل یاسین گفت: واقعیت های دفاع مقدس باید به درستی به نسل جوان بیان شود و باید در این راستا همه توان و ظرفیت های لازم را پای کارآورد.

وی مدیریت مبتنی بر عقلانیت همراه با تدبیر و بررسی دقیق وضعیت و البته توام با معنویت را مهمترین شاخصه دفاع مقدس خواند و گفت: این مسئله باید به خوبی تبیین شود چراکه دشمنان با شبهه افکنی به دنبال مخدوش نشان دادن مدیریت در دفاع مقدس هستند که باید نسبت به توطئه های آنها هوشیار بود.

دفاع مقدس هویت ملت ایران است

مسئول هماهنگی امور ایثارگران استانداری مرکزی تأکید کرد: در اهمیت گرامیداشت دفاع مقدس همین بس که دفاع مقدس هویت ملت ایران است و مردم ایران در هشت سال جنگ تحمیلی بار دیگر فرهنگ عاشورا را در کشور احیا کردند و لذا امروز باید این فرهنگ را گرامی بداریم.

وی گفت: به جهت اینکه شرایط امروز کشور شبیه به شرایط دفاع مقدس است لذا می طلبد برای به کارگیری شاخصه هایی که در دفاع مقدس به کارگرفته شد همه توان را پای کار بیاوریم.

مسئول هماهنگی امور ایثارگران استانداری مرکزی با اشاره به اینکه تبیین نقش ولایت و مردم در دفاع مقدس از اهمیت بسیاری برخوردار است،گفت: باید با رویکردهای خلاقانه و مبتکرانه این نقش مهم و اساسی بیان شود چراکه امروز کلید حل مشکلات کشور توجه به رهنمودهای ولایت و به کارگیری بسیج مردمی است و این بزرگترین درس دفاع مقدس است.

سید جواد محمدی مسئول مرکز حفظ آثار سپاه روح الله استان مرکزی در این میزگرد با اشاره به اهمیت تبیین صحیح فرهنگ دفاع مقدس به نسل جوان گفت: یکی از رسالت های مهم دستگاه های فرهنگی و نهادها جلوگیری از تحریف و فراموشی دفاع مقدس است و خوشبختانه استان مرکزی به برکت کنگره شهدای استان مرکزی اقدامات مهمی در این راستا انجام داده است.

وی افزود: چاپ ۱۲ عنوان کتاب با محتوای نقش امام(ره) در دفاع مقدس،جمع آوری ۱۵۰ مقاله کاملا تخصصی و علمی در خصوص سیره و اندیشه امام خمینی(ره) ،تولید ۱۵ فوتورمان، ۱۴ مستند از سوژه های نقش استان در دفاع مقدس، ۳۰ عنوان برنامه تلویزیونی، ۱۸ عنوان برنامه رادیویی، ساخت ۱۰ مستند از زندگینامه شهدای استان از جمله اقدامات محتوایی در ذیل کنگره بوده که امروز بعد از گذشت ۲ سال از برگزاری کنگره این اقدامات همچنان ادامه خواهد داشت.

محمدی اظهار کرد: علیرغم شرایط کرونایی در طی یک سال گذشته بیش از ۱۸۰ یادواره و آبروی محله در سطح استان انجام شده که با ابتکارات بسیجیان در شرایط کرونایی بازتاب خوبی به همراه داشته و توانسته رسالت های یادواره های شهدا را به خوبی در بین مردم انجام دهد. 

وی بیان کرد: یکی از اقدامات مهم و محوری در ستاد کنگره شهدای استان تبیین نقش استان مرکزی در دفاع مقدس و آشنایی جوانان با عملکرد درخشان استان در جنگ تحمیلی بود که ساخت المان های دفاع مقدس و نصب آنها در مکان های مهم استان یکی از اقدامات مهم بو د که ۴۰ المان با محوریت مکان شهدای ترور، بمباران ها، محل های اعزام، ستاد پشتیبانی ، مراکز آموزش و شهدا در سطح استان نصب شد.

مسئول مرکز حفظ آثار سپاه روح الله استان مرکزی گفت: به برکت کنگره شهدای استان مرکزی دهکده مقاومت بسیج با اهداف ایجاد فضای امن تفریحی، فرهنگی و گردشی برای خانواده ها، فراهم نمودن بستر فروش برای حمایت از کالاهای ایرانی، اشتغال زایی و به کارگیری نیروهای متعهد و بسیجی ایجاد شد و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت مهمترین رویکرد فعالیت های دهکده مقاومت بسیج در استان مرکزی است. 

وی تأکید کرد: عملیاتی نمودن مطالبات و دغدغه های مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگی سیاست اصلی برنامه های دهکده مقاومت بسیج است که کلیه ظرفیت های نخبگانی و اقشاری در این راستا به کارگیری خواهد شد و در واقع  هدف از تشکیل و راه اندازی دهکده مقاومت بسیج الگو سازی و معرفی الگو برای تفریحات سالم است. 

محمدی ادامه داد: خوشبختانه با راه اندازی نمازخانه و کتابخانه مجهز، فروشگاه، سالن چند منظوره فرهنگی، مجتمع اقامتی و خدماتی، آلاچیق های مجهز به سیستم گرمایشی و سرمایشی، سالن آمفی تئاتر، باشگاه پینت بال، پیست موتورسواری، پیست کراس، کافی شاپ، باغ پرندگان، شهربازی نور، باشگاه تیراندازی اهداف پروازی و سایر قسمت های متنوع دیگر فضای فعالیت برای جوانان و نوجوانان فراهم شده که روزهای جمعه از ساعت ۱۶ الی ۲۲ این مجموعه آماده ارائه خدمات به مردم استان مرکزی است. 

وی خاطر نشان کرد: امروز ایران اسلامی در گام دوم انقلاب اسلامی از گنجینه یا دانشگاهی به نام دفاع مقدس برخوردار است که می‌تواند در مواقع حساس و بحرانی به آن رجوع کند و می تواند با تکیه بر این تجربه و الگوی موفق در همه زمینه ها موفق باشد و قوی شود و لذا وظیفه داریم این فرهنگ ارزشمند را به نسل جوان منتقل کنیم و با همه توان برای جلوگیری از تحریف و فراموشی آن نقش آفرینی کنیم.

تحقق خودکفایی در همه بخش ها یکی از درسهای مهم دفاع مقدس است

مجید فرامرزی مسئول دایره پیشکسوتان و راهیان نور اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی در این میزگرد با اشاره اهمیت تبیین فرهنگ دفاع مقدس برای نسل جوان گفت: دوران دفاع مقدس سرشار از درس ها و تجربیات ارزشمند است و تجلی اراده و غیرت ملتی که درس آموخته عاشورا است که ملت حماسه های بزرگی به ماندگار گذاشتند.

وی افزود: حماسه های خلق شده در دفاع مقدس نشان از اقتدار ملت ایران است که با هدایت های پیامبرگونه حضرت امام(ره) و مجاهدت های ملت به ثمرنشسته است.

فرامرزی اظهار کرد: توجه به توان داخلی و تحقق خودکفایی در همه بخش ها یکی از درسهای مهم دفاع مقدس است و رزمندگان اسلام علیرغم فشارهای بیگانگان و توطئه های آنها نه تنها نا امید نشدند بلکه با وحدت و انسجام همه جانبه آن دوران سخت را با موفقیت پشت سرگذاشتند.

وی بیان کرد: شرایط امروز بسیار شبیه به دفاع مقدس است چراکه دشمنان استکباری و حامیان منطقه ای آنها همه توان خود را برای جلوگیری خودکفایی ملت پای کارآوردند و دفاع مقدس درس می دهد که اگر با هدایت های ولایت و مشارکت مردم مسیر قوی شدن را طی کنیم قطعا موفقیت های زیادی کسب خواهیم کرد.

بهره گیری از فرهنگ ارزشمند دفاع مقدس جلوگیری از تحریف و فراموشی و انتقال صحیح آن به نسل جوان است

مسئول دایره پیشکسوتان و راهیان نور اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی با اشاره به موضوعاتی که فرهنگ دفاع مقدس را تهدید می کند،گفت: یکی از ضرورت های مهم امروز جامعه برای بهره گیری از فرهنگ ارزشمند دفاع مقدس جلوگیری از تحریف و فراموشی و انتقال صحیح آن به نسل جوان است که خوشبختانه در طی ۷ سال گذشته استان مرکزی اقدامات چشمگیری در این راستا انجام داده است.

وی افزود: تشکیل ستاد کنگره شهدای استان مرکزی با ۲۵ کمیته و ۱۶ کارگروه تخصصی میدان فعالیت را برای هرگونه فعالیت در حوزه ایثار و شهادت بازکرد و خروجی این فعالیت ها برگزاری بیش از ۱۸ اجلاسیه تخصصی ، یک هزار برنامه فرهنگی و صدها دستاورد زیرساختی شد.

تحقق مشارکت مردمی در تبیین و ترویج فرهنگ دفاع مقدس راهکار جلوگیری از تحریف است

فرامرزی یکی از مهمترین برجستگی های ستاد کنگره شهدای استان مرکزی را استفاده از ظرفیت و مشارکت مردم برای تجلیل از شهدای استان و تبیین نقش استان در دفاع مقدس خواند و گفت: این مدل برگرفته از مدل دفاع مقدس بود که خوشبختانه کنگره شهدای استان مرکزی را به برترین کنگره در سال ۹۸ تبدیل کرد و لذا اگر می خواهیم فرهنگ دفاع مقدس از تحریف و فراموشی نجات پیدا کند باید مشارکت مردمی برای تبیین و ترویج آن را محقق کنیم.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار