حکایت روزهایی که بی شبهات به دفاع مقدس نیست؛

اینجا فرهنگ ایثار و شهادت همچنان جاری است/ از دفاع دیروز رزمندگان تا جهاد امروز مدافعان سلامت

هفته دفاع مقدس فرصت مناسبی است تا روایت دفاع دیروز رزمندگان در مرزهای جغرافیایی با جهاد امروز مدافعان سلامت در جبهه مقابله با کرونا به یک نقطه مشترک برسد که آن ایثار برای حفاظت از ملت است.
کد خبر: ۹۰۷۱۲ تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۹

به گزارش دیار آفتاب؛ هشت سال جنگ سخت و همه جانبه هر چند در برهه‌ای تاریخی دشواری ها، تلخی ها و اتفاقات ناگواری را به مردم ایران تحمیل کرد، اما در کنار تمام این سختی ها دفاع مقدس صحنه ای شد برای بروز ایثارگری ها، جانبازی ها، رشادت‌ها و از خود گذشتگی‌هایی که در تاریخ این سرزمین ماندگار شد.

مرور گذشته پر است از اتفاقات تلخ و شیرینی که وقتی به آن‌ها می‌نگریم می‌بینیم این انسجام و ایثار مردم ما بوده است که پر رنگ‌تر از هر چیز دیگری به چشم می‌خورد، سال ها در جنگ تحمیلی و سال ها در جنگ اقتصادی، یک روز در ماجرای غمناک زلزله، روزی در حادثه سیل‌ و امروز در کنار نیروهای کادر درمانی کشور که در جبهه نبرد با کرونا حضور دارند، نسل امروز ملت ایران در مقایسه با دوران دفاع مقدس در همان سنگر از جان و سلامتی خود برای دفاع از سلامت جامعه گذشته اند.

امروز پس از گذشت بیش از یکسال و نیم از شیوع ویروس منحوس کرونا در کشورمان همچنان پزشکان، پرستاران، تمامی کادر درمان و همه ی جهادگرانی که در این عرصه بی وقفه خدمت می کنند جلوه هایی از ایثار و ازخودگذشتگی را برای حفظ سلامت جامعه می آفرینند، هر چند این سختی طاقت فرسا جسم و روح آنها را تحت فشار قرار داده اما همواره زحمات و تلاش مدافعان سلامت مورد سپاس و تحسین همگان است.

هر چند امروز جبهه بهداشت و درمان بیش از 300 شهید مدافع سلامت را در مهلکه کرونا تقدیم کرده است اما این سپید پوشان با وجود دل شکستی هیچگاه پا پس نکشیده و خم به ابرو نیاوردند تا مبادا با خالی شدن صحنه، ویروس منحوس کرونا بار دیگر بتواند جنگ تمام عیار دیگری را به مردم ایران تحمیل کند.

اینکه امروز کادر بهداشت و درمان و سلامت بعد از 19 ماه تلاش بی‌وقفه  علیرغم تمام کاستی و در برخی مواقع بی مهری ها پا پس نمی‌کشند تنها دلیل آن را باید در تفکری جستجو کرد که دفاع از ملت و مملکت را در هر شرایط و هر جبهه‌ای مقدس می‌داند، رزمندگان ما در ۸ سال دفاع مقدس تا پای جان ایستادگی کردند و امروز پزشکان و پرستاران ما نیز با تقدیم شهدایی در مسیر دفاع از حریم سلامت کشور ثابت کرده اند بر همان عهد و پیمان استوارند.

جوانان غیر تمندی که خود را مدیون و مسئول می‌دانند در این روزگار کرونایی در خط مقدم جبهه مبارزه و مقابله با ویروس منحوس کرونا خالق صحنه‌هایی بی‌نظیر در عرصه جهاد سلامت شده‌اند، شباهت بسیاری میان روزهای دفاع مقدس و این روزهای کشور ما وجود دارد؛ انسجام، همیاری، همدلی و همکاری ای که برای شکست ویروس منحوس کرونا در کشور شکل‌گرفته‌ است ریشه‌ای جز در آموزه‌های ۸ سال دفاع مقدس و مسلک شهدا ندارد.

بازهم باید گفت حکایت این روزهای کشور ما در مواجهه با بحران کرونا بی‌شباهت به‌روزهای جنگ و دفاع مقدس نیست، امروز کشور گرفتار بحران‌هایی مانند کرونا و تحریم های ظالمانه ای است که تنها ترویج فرهنگ دفاع مقدس می تواند این تهدیدها را تبدیل به فرصت تبدیل کند.

در دوران جنگ پدران، مردان و جوانان این سرزمین همدل و متحد لباس خاکی رزم را برتن داشتند و در خط مقدم جبهه با نبرد با دشمن بعثی بودند و مادران، زنان و دختران در پشت جبهه، شبانه‌روز  رزمندگان اسلام را پشتیبانی می کردند؛ امروز اما سربازان ما لباس سپید بر تن دارند و باز هم دلگرم به پشتیبانی همان مردم اند.

مقدس‌ترین ایثارها، ایثار اجتماعی است؛ رزمندگان و شهدایی که در هشت سال دفاع مقدس جان خود را فدا کردند یک ایثار اجتماعی را در راه دفاع از میهن و اعتقاداتشان رقم زند و امروز هم پزشکان، پرستاران، تمامی کادر درمان و همه ی جهادگرانی که در این عرصه بی وقفه خدمت می کنند جلوه هایی از ایثار اجتماعی را برای حفظ سلامت جامعه آفریده اند.

کرونا حالا با همه‌ی مشکلات و تلخی‌هایش فرصتی شد برای یادآوری حماسه های دفاع مقدس و مشق ایثار، انفاق، کار جهادی و خدمت مخلصانه که تنها علاج مشکلات این روزهای کشور ماست، آری آرمان که ایثار باشد حتی اگر جنگی ندیده باشی جلوه‌های ایثار و فداکاری تکرار خواه شد، ایثار و فداکاری برای اهلش، دیروز و امروز نمی‌شناسد.

روزهای جبهه و جنگ سرشار از درس‌هایی بود که در طول چهل سال گذشته تکرار شد، شرایط این روز‌های کشور هنوز هم همان شرایط جنگی است و فقط صحنه‌ی نبرد صرفا نظامی نیست که البته کار را به مراتب سخت‌تر می‌کند اما جوانان این مرز و بوم بار‌ها ثابت کرده‌اند که نیروی ایمان و اراده از هر سلاح جنگی قوی‌تر است و می‌تواند با اتکا به آن یکبار دیگر همچون شهدای ما در دوران دفاع مقدس و همچون حاج قاسم سلیمانی‌ها فشار‌ها را خنثی کنند.

این روزها که دفاع مقدس ملت ایران در هفته اول مهر به چهل و یکمین سالگرد خود رسیده است، شاهد موج دیگری از ایثار اجتماعی هستیم که از تعهد افرادی برخاسته که به قسم خود پایبند هستند و همین فضلیت و از خودگذشتگی آنها باعث شده تا مردم آنان را با رزمندگان دوران دفاع مقدس مقایسه کنند و از آنان به عنوان قهرمانانی یاد کنند که در گذر تاریخ جلوه های ایثار آنان ورق خواهد خورد.

فرهنگ جهادی در همه صحنه‌ها و عرصه‌ها راهگشاست، هفته دفاع مقدس فرصت مناسبی است تا روایت دفاع دیروز رزمندگان در مرزهای جغرافیایی با جهاد امروز مدافعان سلامت در جبهه مقابله با کرونا به یک نقطه مشترک برسد که آن ایثار برای حفاظت از ملت است.

انتهای پیام/