نقل و انتقالات فوتبال ایران - ۳۰ دی رئیسی: ایرانیان خارج از کشور سفرای ما هستند/ اهتمام تهران -مسکو برای افزایش سطح همکاری اقتصادی و سیاسی سامانه بارشی جدید امشب وارد کشور می شود رأی سنای فرانسه به ممنوعیت حجاب در مسابقات ورزشی آتش‌نشانی که بی‌ادعا دل به آتش زد/«رضا»؛ راضیم به رضای خدا+عکس از قرارداد ۱۵ میلیارد دلاری آب شیرین کن های هسته ای تا خرید ۲ هزار لوکوموتیو مهلت پرداخت واریز وجه متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن اراک تمدید شد ابراز نگرانی هپکویی ها از مصوبه واردات 10هزار دستگاه ماشین آلات معدنی و راهسازی/ سالها با دست خالی با مافیای پیچیده واردات جنگیده ایم! به‌لیمو، مسکن طبیعی استرس توزیع یک هزار و 100 بسته معیشتی به نیت شهید سلیمانی در فراهان
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۲
کد خبر: 90659
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۹
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

هوای اولین روز پاییز در سه شهر استان مرکزی آلوده بود/ اراک به رکورد 80 روز ناسالم رسید!

همزمان با ثبت هشتادمین روز ناسالم برای هوای اراک در سال جاری، کیفیت هوا در شهرهای شازند و شاوه نیز به علت افزایش بیش از حد مجاز غلظت آلاینده ها در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت.

به گزارش دیار آفتاب؛ شروع فصل سرما همواره با افزایش روزهای آلوده همراه است، خصوصا در شهری صنعتی مانند اراک که آلاینده های صنعتی هم این وضعیت را تشدید می کند. در این وضعیت اطلاع رسانی دقیق کیفیت هوا حداقلی ترین درخواست شهروندان از مسئولین است.

بر اساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای استان مرکزی، هوای شهرهای اراک و شازند برای چندمین روز متوالی در شرایط ناسالم قرار گرفته است، شاخص کلی کیفیت هوای اراک در ساعت 11 صبح امروز (پنجشنبه یکم مهرماه)، عدد 119 را نشان می‌دهد که بیانگر هوای ناسالم برای گروه های حساس است، همچنین شاخص کیفیت هوای شهرهای شازند با شاخص 144 و ساوه با عدد 106 هم اکنون در همین وضعیت قرار دارند.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی در هر سه شهر ذرات معلق با قطر کمتر ۲.۵ و ۱۰ میکرون است و طبق شاخص های ایستگاه پایش استانداری و شریعتی در اراک آلاینده دی اکسید گوگرد نیز نقش آفرینی می کند.

دی اکسید گوگرد یا SO۲ نیز از جمله آلاینده های مرتبط با سوخت های فسیلی به خصوص مازوت مورد استفاده در نیروگاه ها و صنایع است، با این وجود افزایش غیرطبیعی این آلاینده شائبه هایی از مصرف سوخت مازوت را ایجاد می کند.

تنگ شدن راه‌های هوایی تنفس، اسپاسم برونش، سرفه شدید، سوزش چشم و مجاری تنفسی، کاهش کارایی تنفسی و تنگی نفس، کم شدن عمق تنفس و در نهایت تشدید عوارض قلبی و عروقی و تنفسی از اثرات بهداشتی منتسب به دی‌اکسید گوگرد به شمار می‌رود.

اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده  و حتی در روزهایی آلوده‌ترین شهر کشور است که بر اساس آمارهای موجود و اعلام مسئولین اداره کل محیط زیست استان در سال گذشته ۵۲ روز ناسالم را به ثبت رسانده است.

امروز اما در نخستین روز پاییز هشتادمین روز ناسالم در اراک به ثبت رسیده که از این حیث این کلانشهر را در صدر شهرهای آلوده کشور در نیمه نخست سال جاری قرار داده است، مسئله ای که با توجه به در پیش بودن فصل سرما و افزایش غلظت آلاینده های شهر اراک به علت وارونگی هوا و استفاده نیروگاه شازند از سوخت مازوت بسیار نگران کننده است و می تواند زنگ خطری برای ثبت یک رکورد بی سابقه در آمار روزهای ناسالم اراک باشد.

علیرغم اینکه چند روزی است که شاهد تدوام روزهای ناسالم را در شهرهای صنعتی استان هستیم متاسفانه تصمیمات کوتاه مدت مناسبی از سوی مسئولین برای کاهش آلودگی هوا گرفته نشد.

استمرار آلودگی هوا در این سه شهر به خصوص اراک در حالی است که طی سال جاری تاکنون تنها دو نشست کارگروه کاهش آلودگی هوا برگزار و صرفا به ارائه گزارش بسنده شده است اما با وجود شرایط حاکم بر شهرهای صنعتی استان و نقش پر رنگ آلاینده های صنعتی، متاسفانه طی سالیان گذشته و به خصوص سال های اخیر هیچگونه اقدام مؤثری از سوی دستگاه های مسئول در راستای مدیریت و کاهش آلودگی هوا در استان و کلانشهر اراک به چشم نمی خورد.

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان با احتمال بیشتری ممکن است در نتیجه قرار گرفتن در معرض هوای آسیب ببینند، حتی افراد سالم نیز در هنگام قرار گرفتن در معرض میزان‌های بالای ذرات آلاینده دچار علائم و عوارض تنفسی می شوند.

اکیداً توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار