صهیونیست‌ها از هواپیمای مسافربری برای سپر انسانی استفاده می‌کنند روی خوش مردم به خرید لوازم خانگی ایرانی باوجود فراوانی نمونه خارجی/‌‌تولیدکننده دنبال افزایش کیفیت باشد واکسن‌هراسی، شیطنت دشمن برای تضعیف توانمندی ایران/ «برکت» کم‌عارضه‌ترین واکسن فرمانده ارتش: بصیرت و روحیه سلحشوری موتور محرکه اجرای ماموریتهاست برنامه‌ریزی برای صادرات ۲۵۰ میلیون دلار گل از سال آینده عکس/سفر وزیر صمت به همراه فرزندش به استان مرکزی بازدید وزیر صمت از شرکت فرش پاتریس دلیجان سردار سلامی: قدرت دفاعی ما برای واکنش‌های سخت ساخته شده است بخش خصوصی عزم جدی برای احیا و پویایی تولید و صادرات دارد/ضرورت تاسیس دانشکده سنگ کشور خطیب‌زاده: حوادث اخیر لبنان ریشه در فتنه‌گری رژیم صهیونیستی دارد
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۲
کد خبر: 90657
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۰
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

انتظار ۷ ماهه خانواده های اراکی برای آغاز یک پروژه/ طرح 8100 واحدی اقدام ملی مسکن در اراک از حرف تا عمل!

بهمن ماه سال گذشته بود که تفاهم‌نامه تأمین زمین برای ساخت حدود هشت هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن در زمینی به مساحت هفتاد هکتار در شهر اراک بین رئیس سازمان اوقاف کشور و استاندار مرکزی منعقد شد ولی بعد از گذشت ۸ ماه علیرغم وعده چندین باره استاندار هنوز هم با وجود چشم انتظاری هزاران خانواده اراکی فرآیند پالایش متقاضیان به اتمام نرسیده و عملیات اجرای پروژه آغاز نشده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ تأمین مسکن به عنوان یکی از دغدغه‌های خانواده ها همواره مورد توجه بوده است خصوصاً برای جوان‌های که در آستانه تشکیل خانواده هستند و یا خانواده‌های که سال‌ها مستأجراند، ولی افزایش قیمت مسکن در سال‌های اخیر و کاهش تولید مسکن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تأمین مسکن برای بسیاری از خانواده‌ها و جوانان را به یک آرزوی دست‌نیافتنی تبدیل کرده است.

با اینکه دولت دوازدهم در پایان فعالیت‌های خود طرحی را تحت عنوان اقدام ملی مسکن آغاز کرد اما خیلی در اجرای آن موفق نبود و در همان ابتدای راه باقی ماند و بار دیگر امید بسیاری از جوانان و خانواده‌ها را برای خانه‌دار شدن ناامید کرد، حال باروی کار آمدن دولت سیزدهم و شعار تولید سالانه یک‌میلیون مسکن در سال و تصویب و ابلاغ طرح جهش مسکن مجلس یازدهم امیدهایی در دل خانواده‌ها و جوانان برای خانه‌دار شدن زنده ماند.

اما در ادامه به طرح اقدام ملی مسکن در شهر اراک بخصوص طرح معروف به پروژه ۸۱۰۰ واحدی می‌پردازیم.

بهمن ماه 99؛ امضای تفاهم نامه تأمین زمین با اوقاف

بهمن ماه سال ۹۹ بود که امضاء تفاهم نامه مشترک رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با استاندار مرکزی در خصوص تامین زمین در راستای طرح اقدام ملی مسکن شهر اراک صورت پذیرفت.

بر اساس این تفاهم نامه تامین زمین برای ساخت حدودهشت هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن در زمینی به مساحت هفتاد هکتار در شهر اراک بین رئیس سازمان اوقاف کشور و استاندار مرکزی منعقد شد.

4اسفندماه 99 استاندار مرکزی؛ عملیات ساخت ۱۲هزار واحد مسکونی در اراک آغاز می شود

بعد از این تفاهم نامه هشتاد وهفتمین جلسه شورای مسکن در تاریخ ۴ اسفندماه ۹۹ در استاندار مرکزی برگزار شد و استاندار مرکزی در این جلسه گفت: عملیات ساخت ۱۲هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن تا پایان امسال در اراک آغاز می شود  که به‌عنوان یک طرح  ماندگار خواهد بود.

آقازاده افزود: تفاهم‌نامه اولیه ساخت هشت هزار واحد مسکونی در شهر اراک از محل اراضی ۶۵ هکتاری اداره اوقاف منعقد شده است.

استاندارمرکزی اظهار داشت: فراخوان جهت انتخاب پیمانکاربرای آماده سازی زمین مورد نظر با جدیت صورت پذیرد تا عملیات اجرایی این طرح هرچه سریعتر آغاز شود.

آقازاده گفت : ساخت مسکن برای ارگانهایی مانند بنیاد شهید، آموزش و پرورش، خبرنگاران، بهزیستی ‌و نیروهای مسلح نیز در این پروژه  پیش‌بینی شده است"

با این وجود نه تنها تا پایان سال هیچ اتفاقی در خصوص آغاز عملیات طرح ۸۱۰۰ واحدی اراک صورت نگرفت بلکه این سردرگمی تا خرداد ماه ۱۴۰۰ و زمان تشکیل هشتاد و هشتمین جلسه شورای مسکن هم ادامه داشت.

خرداد 1400/ استاندار: به نظر می رسد تا پایان خرداد کلنگ زنی پروژه ۷۰ هکتاری انجام شود

استاندار مرکزی اما در این جلسه بیان داشت: استان مرکزی در زمینه پروژه طرح  اقدام ملی مسکن در دو سال گذشته یکی از استان های موفق در کشور بوده است.

وی اظهار کرد: در طول یک سال گذشته پروژه های طرح اقدام ملی مسکن در تمام شهرهای استان پیشرفت خوبی داشته و مشکلات موجود در مسیر برای از پروژه ها به خوبی مدیریت و رفع شده است.

سید علی آقازاده ادامه داد: تفاهم نامه با سازمان اوقاف باید ظرف سه روز آینده به تایید وزارت راه و شهرسازی برسد، به نظر می رسد تا قبل از پایان خرداد مراسم کلنگ زنی پروژه ۷۰ هکتاری(حدفاصل پیام نور و حوزه علمیه) انجام شود و امیدواریم این پروژه خدمت خوبی در جهت خانه‌دار شدن ۸۱۰۰ نفر باشد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: این پروژه که علاوه بر طرح اقدام ملی مسکن در نظر گرفته‌شده می‌تواند قیمت های کاذب مسکن در شهر اراک را کاهش دهد.

آقازاده بیان کرد: شرکت پیمانکار انتخاب شده برای پروژه ۷۰ هکتاری به عنوان بزرگترین پروژه مسکن کشور، شرکتی معتبر و با سابقه کاری با کیفیت و مورد تایید است که رزومه خوبی نیز در سطح بین المللی در سابقه کاری خود دارد، همچنین امور مالی اجرای طرح با اداره کل راه و شهرسازی است و سپرده های مردم بر اساس پیشرفت پروژه به پیمانکار تزریق می‌شود‌.

وی اضافه کرد: سایت ثبت نام برای ثبت نام جدید متقاضیان در طرح اقدام ملی برای پروژه ۷۰ هکتاری و  شهرهای مشخص شده ابتدای هفته آتی بازخواهدشد تا متقاضیان بتوانند در این سایت ثبت نام کنند، حدود ۱۰ روز بعد از ثبت نام ها مجدد جلسه ای برگزار خواهد شد."

ثبت نام بیش از 33 هزار متقاضی مسکن ملی در اراک

چندی بعد اداره کل راه و شهرسازی استان اعلام کرد  ثبت نام مجدد و پالایش متقاضیان شهر اراک از ساعت ۱۲ چهارشنبه ۱۹ خرداد ماه سال جاری در سامانه طرح اقدام ملی مسکن آغاز می‌شود.

در نهایت طی فرآیند ثبت نام مرحله جدید طرح اقدام ملی مسکن استان مرکزی تعداد ۳۳هزار ۲۰۶ نفر ثبت‌نام  و در مرحله ارسال مدارک قرار گرفتند و البته حدود ۳۵۰۰ نفر هم از مرحله قبل در انتظار قرعه‌کشی بودند.

22 شهریورماه 1400/ استاندار: عملیات اجرایی 8100 واحد اقدام ملی مسکن در اراک هفته آتی کلید می خورد

انتظار متقاضیان مسکن در اراک همچنان ادامه داشت تا اینکه دوشنبه ۲۲ شهریورماه ۱۴۰۰ هشتاد و نهمین جلسه شورای مسکن استان مرکزی برگزار شد و این بار استاندار مرکزی وعده تا پایان هفته را برای آغاز عملیات اجرایی پروژه اعلام کرد.

استاندار مرکزی در این جلسه گفت: عملیات اجرایی هشت هزار و ۱۰۰ واحد اقدام ملی مسکن در اراک هفته آتی با حضور مقامات کشوری کلید می‌خورد.

آقازاده افزود: آغاز عملیات اجرایی این طرح بزرگ ملی متمرکز، باسیاست‌های دولت جدید در راستای ساخت یک‌میلیون واحد مسکونی در سال هماهنگ است که امید می‌رود که  این مهم تحقق یابد.

وی تأکید کرد: قرارداد ساخت این واحدهای مسکونی منعقد شده و انتظار می‌رود در مدت ۳۰ ماه آتی بهره‌برداری و تحویل متقاضی شود.

آقازاده ضمن تقدیر از اقدامات اداره کل راه و شهر سازی استان مرکزی در راستای ساخت طرح اقدام ملی مسکن در استان گفت: ساخت ۱۸ هزار واحد مسکونی در نقاط مختلف استان آغاز شده و در خصوص تامین زمین و ایجاد مسکن برای محرومان در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر مشکلی وجود ندارد.

وی بیان کرد: سه هزار و ۵۰۰ متقاضی از سال گذشته در سامانه نسبت به ثبت‌نام خود در طرح اقدام ملی مسکن اقدام کردند ، نیاز است در دو هفته آتی ۶۶۰ میلیون ریال واریز کنند و متقاضیانی که وجه واریز نکنند به منزله انصراف  تلقی شده و جایگزین معرفی می‌شود.

با گذشت دو هفته از آخرین وعده استاندار اما هنوز خبری از آغاز عملیات این پروژه نیست و حتی پالایش متقاضیان به اتمام نرسیده و در عین حال همچنان هزاران خانواده اراکی منتظر عملیاتی شدن وعده های استاندار در خصوص اجرایی شدن این پروژه هستند تا شاید روزنه امیدی برای خانه‌دار شدنشان را در سال‌های بعد داشته باشند؛ به امید آن روز.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار