تجمع مردم استان مرکزی در محکومیت اهانت به قرآن کریم بعد از نمازجمعه دشمنان داخلي و خارجي عليه انقلاب توطئه می‌کنند ساعت آغاز به کار مدارس استان مرکزی از روز شنبه به روال عادی باز می‌گردد  تقدیر از برگزیدگان جشنواره ابوذر استان مرکزی/ خبرنگاران «دیار آفتاب» با 4 اثر برتر خوش درخشیدند اختتامیه سومین جشنواره رسانه‌ای ابوذر استان مرکزی اصحاب رسانه در تحقق جهاد تبیین وظیفه سنگینی بر عهده دارند 10 میلیارد ریال تسهیلات به هنرمندان صنایع‌دستی خنداب پرداخت شد ملتی که خود، دشمن و زمانش را بشناسد مقتدر است/ رسانه‌ها در خط مقدم جهاد تبیین‌اند بزرگ‌ترین ائتلاف رسانه‌ای دنیا علیه جمهوری اسلامی شکل‌گرفته است رسانه‌ها محور شکوفایی و توسعه کشور قلمداد می‌شوند
جمعه ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۲
کد خبر: 90519
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۱
عضو هیئت رئیسه مجلس در گفتگو با دیارآفتاب:

عضویت در سازمان همکاری شانگهای موفقیت بزرگی برای ایران بود

سلیمی با اشاره به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای گفت: نزدیک به 43درصد از اقتصاد دنیا در دست کشورهای عضو این سازمان است و ارزش تولید ناخالص جهانی آنها حدود 25درصد است. لذا ارتباط با این سازمان می تواند فضای متفاوتی را برای کشور ما ایجاد کرده و در اقتصاد ایران نقش آفرینی کند.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب، با اشاره به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، گفت: این عضویت در ابعاد مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است. اول اینکه نزدیک به 43درصد از اقتصاد دنیا را دارند و ارزش تولید ناخالص جهانی این کشورها حدود 25درصد است. لذا ارتباط با این سازمان می تواند فضای متفاوتی را برای کشور ما ایجاد کرده و در اقتصاد ایران نقش آفرینی کند.

وی افزود: از سوی دیگر عضویت در سازمان همکاری شانگهای موفقیتی سیاسی برای ایران محسوب می شود چرا که علیرغم اینکه آمریکا تصور می کرد تحریم باعث انزوای کشور می شود ولی این عضویت باعث شکستن این انزوای خیالی شد و موفقیتی معنادار برای ایران است.

سلیمی تصریح کرد: با توجه به اینکه برخی کشورهای عضو این سازمان دسترسی به آبهای آزاد ندارند، لذا عضویت ایران در این سازمان می تواند مسیر دسترسی این کشورها را هموار کرده و میانبری برای آنها باشد. لذا توسعه حمل و نقل نیز از دیگر دستاوردهای عضویت ایران در این سازمان است.

وی با اشاره به اذعان برخی رسانه های خارجی به موفقیت ایران در عرصه بین المللی، گفت: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای دستاورد امنیتی هم برای کشور دارد چرا که پیوستن به چنین سازمان هایی ضریب ایمنی کشور را بالا می برد.

این عضو هیئت رئیسه مجلس در پاسخ به این سوال که چرا دولت قبل با وجود ادعای دانستن زبان دنیا نتوانست موفقیتی در این حوزه کسب کند، گفت: دولت قبل با اینکه چنین ادعایی داشت ولی منظورش از این گفته، عقب نشینی از مواضع خود در مقابل زورگویی های طرف مقابل بود. همانگونه که در برجام، FATF و قراردادهای نفتی با زورگویی طرف مقابل سر خم کردند. آنها در واقع زبان زور دنیا را می فهمیدند.

سلیمی با بیان اینکه دولت قبل بی عرضگی خود را به نپیوستن به FATF ربط می داد، گفت: این را سخنگوی دولت به صراحت بیان کرد و گفت که با توجه به نپذیرفتن FATF بعید است که عضو سازمان همکاری شانگهای شویم.

وی ادامه داد: بنظر می رسد با روی کار آمدن دولت سیزدهم فضای جدیدی رقم خورده است و آمریکایی ها هم این را خوب فهمیده اند و مکرر به دنبال مذاکره در راستای برجام هستند ولی ما یک حرف بیشتر نداریم و آن اینکه مذاکره برای مذاکره سودی ندارد و آنها باید حسن نیت خود را با برداشتن تحریم ها نشان دهند.

این عضو هیئت رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: ادعای دولت قبل درباره دانستن زبان دنیا کلاهبرداری آشکار بود. کما اینکه گفتند کاری می کنیم مردم به یارانه ها نیازی نداشته باشند و گفتند کاری می کنیم هم چرخ سانتریفیوژ ها بچرخد هم چرخ صنعت و همه این ها کلاهبرداری هایی بود برای گرفتن رای از مردم.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار