رگبار و وزش باد شدید در نوار غربی/ ادامه پدیده گردوخاک در شرق و شمال‌شرق آبله میمون به ۲۰ کشور رسید دز ۴ واکسن کرونا الزامی می‌شود تصاویر/تلاش شبانه برای آواربرداری ساختمان متروپل جراحی اقتصادی مراحل تکمیلی خود را طی کند/ضرورت رفع مشکلات گام اول مردمی سازی یارانه‌ها نقشه کرونایی استان مرکزی بدون تغییر ماند/ ساوه و خمین آبی، سایر شهرستان ها زرد پیام فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی در پی شهادت شهید اقتدار و صنعت دفاعی «احسان قدبیگی» ۲ نفتکش یونانی در تور سپاه/ بازی فوتبال در زمین سیاست/ دروغ‌های آشنا خطر زنگ تفریح شدن/ توافق ۳ بازیکن لیگ برتری با پرسپولیس بلاتکلیفی محض تیم ملی، بحران بازی تدارکاتی و سرپرست غایب/ استیلی در مسیر هیات رییسه!
شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۱
کد خبر: 90490
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۱
کارشناس مسائل منطقه:

عضویت دائم در شانگهای یک پیروزی بزرگ سیاسی است/کاهش سیطره دلار و یورو در شرق

هانی زاده اظهار کرد: پیوستن ایران به شانگهای به‌صورت دائم یک پیروزی بزرگ سیاسی تلقی می‌شود و از این پس تحریم‌ها تأثیرگذار نخواهد بود.

به گزارش دیار آفتاب؛ هانی زاده، کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار نسیم خنداب گفت: سازمان شانگهای یک سازمان کاملاً منطقه‌ای و در راستای احیای اقتصاد شرق به رهبری چین حرکت می‌کند.

هانی زاده اظهار کرد: بعد از ۱۵ سال پیوستن ایران به‌صورت رسمی به سازمان مهم اقتصادی امنیتی نشان می‌دهد که ایران به‌عنوان محوری‌ترین کشور منطقه و در راستای احیای جاده ابریشم نقش تأثیرگذاری دارد.

وی افزود: سران شانگهای در نشست اخیر در دوشنبه پایتخت تاجیکستان به این نتیجه رسیدند که ایران به‌عنوان کشور بزرگ تأمین‌کننده انرژی منطقه می‌تواند نقش فرادستی در پویایی اقتصادی کشورهای عضو شانگهای داشته باشد.

هانی زاده اظهار کرد: پیوستن ایران به شانگهای به‌صورت دائم یک پیروزی بزرگ سیاسی تلقی می‌شود و ازاین‌پس تحریم‌ها تأثیرگذار نخواهد بود زیرا برنامه‌ریزی کشورهای عضو سازمان شانگهای در ۵ سال آینده به حجم تبادل تجاری سالانه ۲۰تریلیون دلار بالغ خواهد شد و این رقم بسیار مهمی در معادلات جهانی در حوزه اقتصادی به شمار می‌رود.

کارشناس سیاسی تصریح کرد: به نظر می‌رسد طی ۵ سال آینده یک ارز جدیدی در منطقه شکل بگیرد و به‌تدریج هژومونی و سیطره دلار و یورو در شرق کاهش خواهد یافت و از نفوذ دلار جلوگیری خواهد شد که این یک پیروزی بزرگی برای ایران است.

وی خاطر نشان کرد: کشور افغانستان عضو شانگهای هست و اتفاقاتی که جدیداً در این کشور صورت گرفته است در حقیقت نشان می هد  که آمریکایی‌ها تلاش دارند نظم سازمان شانگهای را برهم بزنند ولی حضور ایران می‌تواند معادلات آن‌ها را بر هم بزند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار