صهیونیست‌ها از هواپیمای مسافربری برای سپر انسانی استفاده می‌کنند روی خوش مردم به خرید لوازم خانگی ایرانی باوجود فراوانی نمونه خارجی/‌‌تولیدکننده دنبال افزایش کیفیت باشد واکسن‌هراسی، شیطنت دشمن برای تضعیف توانمندی ایران/ «برکت» کم‌عارضه‌ترین واکسن فرمانده ارتش: بصیرت و روحیه سلحشوری موتور محرکه اجرای ماموریتهاست برنامه‌ریزی برای صادرات ۲۵۰ میلیون دلار گل از سال آینده عکس/سفر وزیر صمت به همراه فرزندش به استان مرکزی بازدید وزیر صمت از شرکت فرش پاتریس دلیجان سردار سلامی: قدرت دفاعی ما برای واکنش‌های سخت ساخته شده است بخش خصوصی عزم جدی برای احیا و پویایی تولید و صادرات دارد/ضرورت تاسیس دانشکده سنگ کشور خطیب‌زاده: حوادث اخیر لبنان ریشه در فتنه‌گری رژیم صهیونیستی دارد
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۱۶
کد خبر: 90430
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۶
در گفتگو با دیارآفتاب:

رژیم پهلوی را بدون روتوش بشناسیم

یاری، دست‌نشانده بودن، ناکارآمدی، عدم استقلال و وابستگی شدید به غرب را بارزترین صفات رژیم پهلوی عنوان کرد و گفت: آن‌قدر اسناد تاریخی از جنایت‌ها و خیانت‌های رژیم پهلوی وجود دارد که بیش از ۵۰ جلد کتاب از نویسندگان که عمدتاً از بزرگان پهلوی بودند به آن اذعان می‌کنند.

جواد یاری کارشناس مسائل سیاسی و مدرس دانشگاه در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به فتنه‌انگیزی‌های استکباری و استعماری دشمنان انقلاب اسلامی برای تطهیر رژیم پهلوی و توطئه آفرینی آنها در فضای مجازی گفت: دشمنان استعماری و استکباری ملت ایران چند وقتی است سعی برای تطهیر رژیم پهلوی می‌کنند که بخش عمده آن ناشی از کم‌کاری‌های صورت گرفته برای شناساندن ابعاد مختلف رژیم پهلوی است.

وی افزود: اگر کسی واقعاً عملکرد رژیم پهلوی را به‌خوبی بداند قطعاً در تصورش نمی‌گنجد که یک جمله در مورد این رژیم خیانت‌کار بگوید چراکه به‌قدری عملکرد خیانت بار و جنایت‌آمیز است که هرکس با کوچک‌ترین اطلاعاتی به خود اجازه لحظه‌ای فکر کردن در مورد این رژیم را نمی‌دهد.

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: چند مورد از شاخصه‌های رژیم پهلوی را اگر مرور کنیم خیانت‌ها و جنایت‌های بی‌شمار این رژیم را به ملت ایران متوجه خواهیم شد.

وی بیان کرد: در خصوص سیاست خارجی رژیم پهلوی سؤال اینجاست آیا این رژیم توانسته استقلال را در کشور حفظ کند یا خیر که خود محمدرضا پهلوی می‌گوید من عروسک خیمه‌شب‌بازی بودم که نخ‌های آن را آمریکایی‌ها می‌کشیدند.

یاری ادامه داد: نمونه دیگر در سال ۴۳ وقتی‌که کاپیتولاسیون می‌پذیرد این به معنای این است که استقلال را به‌طور کامل ازدست‌داده شده و یا وقتی در باشگاه‌های سراسر کشور می‌نویسند ورود ایرانی و سگ ممنوع است یعنی استقلال به‌طور کامل نابودشده است و یا وقتی حق هرگونه اقدامی رژیم پهلوی به اتباع بیگانه می‌دهد این علاوه بر تحقیر ملت به معنای خواندن فاتحه استقلال است.

وی اضافه کرد: تمامیت ارزی رژیم پهلوی شاخصه دیگر ارزیابی حکومت‌ها و کارآمدی آن‌هاست که اگر این شاخصه در رژیم پهلوی بیان شود به خیانت‌های این رژیم به‌خوبی پی خواهیم برد.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: حکومت پهلوی اولین حکومتی در تاریخ است که در طول ۷ هزار سال ایران مناطقی را از ایران بدون جنگ بلکه بدون ذره‌ای تلاش جداشده و این فضاحت‌بارترین دوره حکومت در تاریخ ایران محسوب می‌شود.

وی بابیان اینکه اصرار دارم کلمه رضا پالان را برای رژیم پهلوی به کار ببرم چراکه مسئول اصطبل سفارت هند در تهران بود و یک فرد بی سوادی بود که معروف به رضا پالان شد،گفت:در سال ۱۳۱۶ یک قراردادی را به نام‌ سعدآباد با همسایگان به اجبار و به دستور انگلیسی ها امضا می کند که جلوی کمونیست گرفته شود و همسایگان به دلیل اینکه می دانستند رضاخان نوکر انگلیس است و بایستی آن را امضا کند مناطقی از رضا خان می گیرند و آن قرارداد بی ارزش را امضا می کنند.

یاری افزود: مناطقی که در دوره رضا خان از دست رفتند شامل دشت نامی در سمت شرق که تمام سرچشمه های رود هیرمند از دست رفت، اروندرود، خانقین، اروند کنار، دشت سیروس و کوه های آرارات بدون شلیک یک گلوله ای رضا خان آنها را از دست داده است.

وی ادامه داد: پسر رضاخان بحرین که آن دوره یکی از استان های ایران بوده و امروز یک کشور است از دست داد و به علاوه چند جزیره بدون شلیک یک گلوله از دست داد و این اوج ناکارآمدی در شاخصه تمامیت ارضی است.

یاری، دموکراسی را شاخصه دیگری برای ارزیابی کارآمدی خواند و گفت: خود محمد رضا خان می گوید مردم ایران مثل گوسفند هستند و حق هیچ گونه دخالت در تصمیمات من ندارند و این من هستم که حرف اول و آخر را می زنم و مردم ایران بی سواد هستند و این شدیدترین رفتار دیکتاتوری است و این خود شاه و پسرش که جانشین موروثی او شد و همه افرادی که تعیین می شدند این حالت را داشتند و در هیچ کجای دنیا حکومت ها نمی گویند دموکراسی ارزشی ندارد و آن را با گوسفند مقایسه نمی کند.

وی اقتدار را شاخصه دیگر ارزیابی حکومت ها دانست و افزود: رژیم پهلوی در دوران جنگ جهانی دوم در سال ۱۳۲۰ توسط رضا خان اعلام بی طرفی می کند و در این هنگام رضاخان را هیچ کاره خواندند و ظرف ۲۴ ساعت کل نیروهای دریایی، هوایی و زمینی که ۲۰ سال کل بودجه کشور هزینه شده بود در ظرف ۲۴ ساعت نابود شد و عین همین ماجرای اشرف غنی خائن که ظرف یک هفته ارتش آن فروپاشید.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: در دوران محمد رضا همین مسئله نیز تکرار شد و در خاطرات دارد که می گوید "مرده شور این مملکت را ببرد که آمریکائی ها هفته قبل هواپیمای ایران را بردند و ویتنام را زدند و یک هفته بعد به من که فرمانده کل قوا هستم اطلاع دادند" و این اوج فضاحت اقتدار برای رژیم پهلوی را نشان می‌دهد.

وی تأکید کرد: این شاخصه‌ها با مقایسه‌ای کوتاه در جمهوری اسلامی برعکس رژیم پهلوی است و خوشبختانه امروز ایران اسلامی در اوج استقلال، آزادی و اقتدار به سمت پیشرفت و تعالی در حال حرکت است و بیگانگان هیچ‌گونه اجازه دخالت در کشور را ندارند.

یاری، بابیان اینکه هرکسی که از رژیم پهلوی دفاع می‌کند یا خیلی بی‌سواد است و تاریخ را نمی‌داند و یا از حامیان سلطنت‌طلبان و استعمارگران است که باید به هر قیمتی دفاع کند، گفت: حضرت امام(ره) جمله بسیار حکیمانه‌ای فرمودند که جنایت‌های رضاخان را بگوید که از آن انوشیروان عادل نسازند و در این خصوص کم کاری کردیم و باید بیشتر به این مسئله توجه شود.

وی افزود: بنده به عنوان یک مدرس درس انقلاب اسلامی در دانشگاه با قاطعیت می گویم هیچ گونه خوبی در دوران رژیم پهلوی وجود ندارد که کسی بخواهد از آن حمایت کند و جای دفاع به هیچ عنوان وجود ندارد.

این کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: آنقدر اسناد تاریخی از جنایت ها و خیانت های رژیم پهلوی وجود دارد که بیش از ۵۰ جلد کتاب از نویسندگان که عمدتا از بزرگان پهلوی بودند به آن اذعان می کنند هیچ گونه جای شک و تردید در خصوص ناکارآمدی رژیم پهلوی وجود ندارد.

وی خاطر نشان کرد: اگر کسی از رژیم پهلوی دفاع می کند و در جایی مطلبی منتشر می کند قطعا مخاطب آن بی سوادترین فرد است که هیچ گونه اطلاعاتی از تاریخ ندارد چراکه هیچ گونه جای دفاع از این سیستم فاسد و خائنی وجود ندارد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار