رئیس مجلس در یادواره سرداران و ۸۰۰ شهید بهشهر:

طرح جدید مجلس، جریان ایجاد کسب‌وکار را تغییر می‌دهد/ لزوم هماهنگی سران سه قوه برای حل مشکلات مردم

قالیباف در تشریح طرحی که روز گذشته در مجلس به تصویب رسید، گفت: این طرح به این معنی است که در یک پنجره واحد برای هر شغلی که افراد انتخاب کنند تنها کمتر از یک هفته به نتیجه می رسند و نیاز به پیگیری و دنبال روی هم ندارد.
کد خبر: ۹۰۴۱۴ تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۳

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از بلاغ، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی که صبح امروز به منظور نظارت میدانی وارد استان مازندران شده بود، در مراسم پانزدهمین یادواره سرداران و هشتصد شهید شهرستان بهشهر با محوریت شهید آیت الله عبدالکریم هاشمی نژاد و هفتمین سالگرد ارتحال آیت الله سیدصابر جباری حضور یافت.

قالیباف در ادامه با تأکید بر اینکه باید بپذیریم نظام بروکراسی کشور امروز بر مدیران ما سوار هستند و ما مدیران بر این نظام اداری سوار نیستیم، عنوان کرد: ما در مجلس شورای اسلامی به عنوان نمایندگان شما مردم و به عنوان اینکه حلقوم شما بوده، حرف شما را می زنیم و قدرت شما در مجلس بوده و تکلیف داریم آن را دنبال کنیم. ما با شما عهد بستیم و مدیون شما و شهدا باشیم اگر غیر از این باور در مجلس حرف زده و تصمیمی بگیریم.

رئیس قوه مقننه در ادامه با اشاره به تصویب کلیات طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در مجلس، گفت: روز گذشته کلیات طرحی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و وارد جزئیات آن شدیم که تا یک ماه دیگر به پایان می رسد و مسیر قانونی خود را طی می کند. این تصمیم حیاتی برای موضوع کار و اشتغال بود. همه شما جوانان می دانید حتی اگر پول جمع کنید و سرمایه داشته باشید، زمانی که بخواهید کاری را آغاز کنید آنقدر شما را می برند و می آورند تا از آغاز هر کاری منصرف شوید. اول باید مجوز بگیرید برای ساخت کاری و بعد مجوز برای بهره برداری بگیرید و برای هر کاری باید ده ها مجوز در پیچ و خم ادارات بگیرید.

وی در ادامه در تشریح طرحی که روز گذشته در مجلس به تصویب رسید، عنوان کرد: این طرح به این معنی است که در یک پنجره واحد برای هر شغلی که افراد انتخاب کنند تنها کمتر از یک هفته به نتیجه می رسند و نیاز به پیگیری و دنبال روی هم ندارد. فرد تنها شغل مورد نظر خود را اعلام کرده و داده های خود را وارد پنجره واحد می کند و همین کار مجوزی برای آغاز به کار او خواهد بود که بخش عمده ای از مشاغل شامل آن می شود البته بخش محدودی از مشاغل تأیید می خواهد که البته مردم نمی دوند تا از مسئول مورد نظر اجازه بگیرند بلکه مسئول پشت میز در هر رده ای، از من تا هر کس دیگر بعد از دیدن تقاضای شغلی، اگر بنا است بله یا خیر به او گفته شود باید در همان زمان مقرر پاسخ دهد و در غیر این صورت حق مخالفتی با وی ندارد.

قالیباف در ادامه با تأکید بر اینکه جریان کار باید تغییر کند، اظهار داشت: به جای اینکه مردم در جریان بروکراسی بدوند، مسئولان باید دنبال مردم بدوند؛ ما نیز برای همین انقلاب کردیم و این مسیر را باید طی کنیم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه خاطره ای از زمان حضور خود در دفاع مقدس مطرح کرد و یادآور شد: در همان اوایل  جنگ یعنی پیش از سال 60، در حمیدیه و ارتفاعات الله اکبر به عنوان نیروهای اطلاعات و عملیات حضور داشتیم و هنوز جبهه سامان نداشت و لشگری تشکیل نشده بود.

وی ادامه داد: ما درغرب سوسنگرد برای آزادسازی ارتفاعات الله اکبر فعالیت می کردیم؛ مسیرهای شناسایی را می رفتیم و می آمدیم که سایر رزمندگان از آن باخبر نبودند یکی از این مسیرها درگیر تیر دشمن بود و در فرصت هایی که داشتیم کانالی را با دست حفر می کردیم تا در شب عملیات، بچه ها برای رسیدن به محل عملیات از این کانال عبور کنند تا تیر و ترکش دشمن به آنها آسیب نرساند؛ این کانال باید به طول 200 متر حفر می شد و رزمندگان هم نباید از حفر آن مطلع می شدند.

قالیباف در ادامه تصریح کرد: یکی از همرزمان ما که جثه کوچکی اما فعالیت بیشتری داشت، هر زمان فرصت می کرد کلنگ های مقنی گری را بر می داشت و کانال را حفر می کرد. یک روز به او گفتم هوای روزها بسیار گرم و شب ها بسیار سرد است و اذیت می شوی. گفت بله اذیت می شویم اما هرچقدر قبل از عملیات عرق بیشتری برای کندن این کانال بریزیم، در شب عملیات خون کمتری ریخته می شود. یعنی ارزش قطره های عرق ریخته شده ما به اندازه ارزش خون رزمندگانی است که در شب عملیات کمتر ریخته می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز به خودم می گویم. تلاش و مجاهدت امروز ما در کار برای مردم، هیچ تفاوتی با تلاشی که در دوران دفاع مقدس صورت می دادیم، ندارد. این هم همان مجاهدت برای عزت اسلام، مردم، جوانان، امنیت کشور و عظمت ایران عزیز ما است. چرا باید سستی و بی توجهی کنیم و چرا باید در اختلاف ها و موضوعات بیخود وقت خود را تلف کنیم؟

وی افزود: در جلسه ای که با عزیزان سران قوا و در تودیع و معارفه قوه قضائیه داشتیم گفتم امروز بهانه ای برای کار نکردن نداریم و امروز محکوم به موفقیت بوده و باید تلاش کنیم. امروز خوشحالیم که هر سه قوا هماهنگ بوده و این هماهنگی لازم ولی کافی نیست. هماهنگی که منجر به هم افزایی نشده و هم افزایی که در حل مشکلات مردم موثر نباشد، ارزش ندارد.

قالیباف در ادامه با بیان اینکه وظیفه همه ما مسئولان است که یکی از روش های مدیریتی ما این باشد که کارها را به مردم واگذار کنیم، خاطرنشان کرد: تصمیم دیروز مجلس نیز در همین راستا بود. همینطور که انقلاب را مردم انجام دادند و در زمان دفاع مقدس و هر بحرانی که در کشور به وجود آمد، پای کار آمدند، امروز برای مسائل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی نیز باید مردم در صحنه باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تأکید کرد: مدیر لایق مدیری است که فرصت را در اختیار مردم قرار داده و اجازه دهد پیشگامان جامعه، مردم و جوانان باشند که در مسیر حرکت کرده و امور را پیش ببرند. امیدوارم با همکاری و تلاش بر مشکلات فائق آییم.

انتهای پیام/