رئیسی: ایرانیان خارج از کشور سفرای ما هستند/ اهتمام تهران -مسکو برای افزایش سطح همکاری اقتصادی و سیاسی سامانه بارشی جدید امشب وارد کشور می شود رأی سنای فرانسه به ممنوعیت حجاب در مسابقات ورزشی آتش‌نشانی که بی‌ادعا دل به آتش زد/«رضا»؛ راضیم به رضای خدا+عکس از قرارداد ۱۵ میلیارد دلاری آب شیرین کن های هسته ای تا خرید ۲ هزار لوکوموتیو مهلت پرداخت واریز وجه متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن اراک تمدید شد ابراز نگرانی هپکویی ها از مصوبه واردات 10هزار دستگاه ماشین آلات معدنی و راهسازی/ سالها با دست خالی با مافیای پیچیده واردات جنگیده ایم! به‌لیمو، مسکن طبیعی استرس توزیع یک هزار و 100 بسته معیشتی به نیت شهید سلیمانی در فراهان اقتدار توام با مهرباني مهمترين دستاورد نیروی انتظامي به شمار مي رود
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۱
کد خبر: 90405
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۵
نماینده اراک طی نامه ای به وزیر نفت تأکید کرد؛

مازوت سوزی یکی از عوامل اصلی آلودگی هوای اراک است/ نسبت به قطع مصرف مازوت در نیرگاه شازند اقدام شود

آصفری نماینده اراک، کمیجان و خنداب در نامه ای خطاب به وزیر نفت با تأکید بر اثرات سوء مازوت سوزی بر آلودگی هوای اراک خواستار قطع مصرف مازوت و سوخت های آلاینده در نیروگاه حرارتی شازند شد.

به گزارش دیار آفتاب؛ محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب طی نامه ای به وزیر نفت با اشاره به خسارات و مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در شهر اراک تأکید کرد: بارها از طریق مکاتبه، تذکر و تشکیل جلسه موضوع مصرف مازوت در نیروگاه بعنوان یکی از عوامل اصلی آلودگی شهرستان اراک و شهرهای همجوار به وزرای پیشین اعلام گردیده اما متأسفانه اقدام موثری صورت نگرفته است.

در بخش دیگری از این نامه خطاب به جواد اوجی آمده است: خواهشمند است دستور فرمایید در راستای رعایت حق حیات شهروندان منطقه نسبت به قطع مصرف مازوت و سوخت های آلاینده در این نیروگاه اقدام لازم به عمل آید.

کلانشهر اراک به‌واسطه قرار گرفتن در معرض آلایندگی صنایعی همچون پالایشگاه و نیروگاه حرارتی شازند و آلومینیوم‌سازی اراک، یکی از شهرهای آلوده ایران است و حتی در روزهایی آلوده‌ترین شهر کشور است و همین امر باعث شده تا هرساله مردم این شهر طعم تلخ آلودگی هوا را بچشند، کما اینکه کیفیت هوای شهر شازند نیز در اکثر مواقع ناسالم است.

بر اساس آمارهای موجود و اعلام مسئولین اداره کل محیط زیست استان در سال گذشته ۵۲ روز ناسالم را به ثبت رسانده و در پاره ای موارد هوای این شهر به صورت لحظه ای ناسالم بوده است.

امروز اما هفتاد و چهارمین روز ناسالم در اراک به ثبت رسیده که از این حیث این کلانشهر را در صدر شهرهای آلوده کشور در نیمه نخست سال جاری قرار داده است، مسئله ای که با توجه به در پیش بودن فصل سرما و افزایش غلظت آلاینده های شهر اراک به علت وارونگی های دمایی و استفاده نیروگاه شازند از سوخت مازوت بسیار نگران کننده است و می تواند زنگ خطری برای ثبت یک رکورد بی سابقه در آمار روزهای ناسالم اراک باشد.

این در حالی است که به خصوص در سال گذشته به روایت آمار و اذعان مسئولین ذیربط مازوت سوزی نیروگاه حرارتی شازند سهم عمده در آلودگی هوای اراک داشته است و آلاینده مسئول در این بازه ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون و همچنین دی‌اکسید گوگرد بوده است، متأسفانه میزان دی‌اکسید گوگردی که از این نیروگاه وارد محیط می‌شود بیش از سه برابر حد استاندارد است.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار