کشف و ضبط سکه‌های تاریخی در شازند

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی از کشف 28 سکه قدیمی در شهرستان شازند خبر داد.
کد خبر: ۹۰۴۰۲ تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۳

به گزارش دیار آفتاب؛ مصطفی مرزبان گفت: در پی تفتیش یک باب خودرو سواری شخصی توسط ایستگاه بازرسی توره  28 سکه تاریخی مسی مربوط به دوره الیمایید از 6 متهم کشف و ضبط شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شازند با اشاره به اینکه این سکه های تاریخی در کنار تعدادی ظروف صنایع دستی و مجسمه در خودرو جاسازی شده بود افزود: بر اساس کارشناسی‌های فنی انجام شده از سوی کارشناسان زبده، اصالت اشیای مکشوفه تایید و قدمت آن‌ها دوران اشکانی و الیمایید تخمین زده شد.

وی افزود: در حال حاضر تمامی سکه ها تحویل نیروی انتظامی شده است تا پس از طی مراحل قانونی کار شناسایی و تحقیق باستانی بیش تری بر روی آن ها صورت گیرد.

مرزبان با اشاره به برخورد قاطع از هرگونه اقدام خلاف قانون افراد سودجو خواستار همکاری شهروندان در این خصوص شد و افزود: انتظار میرود هرگونه اقدام مشکوک و غیر قانونی در کمترین زمان اطلاع رسانی شود.

به گفته پژوهشگر و باستان شناس این سکه ها  الیمایی یکی از حکومت‌های محلی دوره اشکانی در خوزستان, کهگیلویه و بویر احمد و حوزه های از لرستان و بختیاری بودند که بطور مستقل اقدام به ضرب سکه کردند.این سکه‌ها بیشتر از جنس مس هستند و با نقوشی چون لنگر؛ هلال ماه و ستاره تزیین شده‌اند.

انتهای پیام/