صهیونیست‌ها از هواپیمای مسافربری برای سپر انسانی استفاده می‌کنند روی خوش مردم به خرید لوازم خانگی ایرانی باوجود فراوانی نمونه خارجی/‌‌تولیدکننده دنبال افزایش کیفیت باشد واکسن‌هراسی، شیطنت دشمن برای تضعیف توانمندی ایران/ «برکت» کم‌عارضه‌ترین واکسن فرمانده ارتش: بصیرت و روحیه سلحشوری موتور محرکه اجرای ماموریتهاست برنامه‌ریزی برای صادرات ۲۵۰ میلیون دلار گل از سال آینده عکس/سفر وزیر صمت به همراه فرزندش به استان مرکزی بازدید وزیر صمت از شرکت فرش پاتریس دلیجان سردار سلامی: قدرت دفاعی ما برای واکنش‌های سخت ساخته شده است بخش خصوصی عزم جدی برای احیا و پویایی تولید و صادرات دارد/ضرورت تاسیس دانشکده سنگ کشور خطیب‌زاده: حوادث اخیر لبنان ریشه در فتنه‌گری رژیم صهیونیستی دارد
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۵
کد خبر: 90361
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۱
دانش آموزان در دو راهی آموزش حضوری و مجازی؛

شوق بازگشایی مدارس؛ به کام مسئولان یا دانش‌آموزان/ برنامه آموزش و پرورش برای بازگشایی تدریجی مدارس

تنها چند روز به آغاز سال تحصیلی جدید مانده و این درحالی است که هنوز تصمیم قطعی برای آموزش حضوری یا مجازی دانش آموزان گرفته نشده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از کُردتودی، وضعیت بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید از موضوعاتی است که این روزها اخبار متفاوتی درباره آن به گوش می‌رسد، در دولت دوازدهم محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش بارها از بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید خبر داد و حتی در سی و پنجمین اجلاس رؤسای آموزش و پرورش از 5 پروژه بازگشایی مدارس سخن گفته و اعلام شد، سناریوی سوم که مطلوب‌ترین سناریو است، ترکیبی از آموزش حضوری و غیرحضوری است که در سال تحصیلی جدید مدنظر است، در این روش، کلاس‌های درس تقسیم و زمان‌های آموزش نسبتاً کوتاه شده است، این شرایط نیازمند واکسیناسیون کامل معلمان و ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

اما با استقرار دولت سیزدهم، ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در جلسه رؤسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا از به تعویق افتادن آموزش حضوری تا فراهم شدن شرایط بهداشتی خبر داد.

مادر یک دانش آموز در مقطع ۵ ابتدایی با اشارە بە اینکە خود سواد آنچنانی ندارد و کل زندگی خود را در روستا سپری کردە و درآمد زیادی ندارند می گوید:  در روزگاری زندگی کردەام کە از نعمت سواد بهرەمند نشدەام و در روستا همراه با خانوادە مشغول بە کار بودەایم.

این مادر بانه ای می گوید: حالا هم که بە دلیل شیوع بیماری کرونا مدارس را تعطیل کرده اند و آموزش بە صورت آنلاین است نمی خواهم فرزندم مانند خودم از تحصیل عقب بماند؛ با هزار بدبختی توانستم با کمک پدرش تبلت دست دومی را برایش خریداری کنیم، اما متاسفانە با وجود خرید تبلت هم مشکل حل نمی شود و در روستایی زندگی می کنیم کە متاسفانە از خدمات آنتن دهی و اینترنت محروم است و بە ناچار مجبوریم دختر ۱۱سالەام را با پسر عمو و دختر داییش راهی منزل یکی از اقوام در شهر بانە کنیم.

آمنه، ادامه می دهد: از تمامی مسئولین خواهشمندیم کە نسبت بە بازگشایی مدارس بە صورت رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی اقدام کنند تا بیشتر از این فرزندانمان از تحصیل و پیشرفت جامعە عقب نمانند.

فعالیت مدارس مهرماه در کردستان مجازی است

اما این در حالی است که مدیرکل آموزش و پرورش کردستان گفت: فعالیت مدارس استان بر اساس سناریوهای آموزشی مصوب ستاد ملی کرونا از مهرماه آغاز خواهد شد.

رشید قربانی با اشاره به عزم دولت و آموزش و پرورش برای شروع فرایند آموزش از مهرماه امسال، گفت: به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید، همزمان با سوم مهر، در تمامی مدارس استان آیین بازگشایی با حضور عوامل اجرایی و آموزشی و هر شهرستان و منطقه باید مراسم نمادین بازگشایی مدارس را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مطابق شیوه‌نامه ابلاغی برگزار نماید.

قربانی تمهید مقدمات برای بازگشایی موفق مدارس را نیازمند الزاماتی دانست و اظهار داشت: یکی از الزامات، ساماندهی نیروی انسانی است که با تخصیص نیرو، انجام به موقع نقل و انتقال و برقراری تعادل، نیروی انسانی مورد نیاز استان تامین شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان وضعیت استان از لحاظ برخورداری از نیروی انسانی را مطلوب دانست و گفت: در اسرع وقت باید نیروی انسانی موجود سازماندهی شود.

وی همچنین به مشکلات سامانه یکپارچه وزارتی نیز اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از اقدامات لازم، کلاس‌بندی مدارس و تخصیص نیروی انسانی است که تا قبل از آغاز سال تحصیلی جدید باید عملیاتی شود.

 قربانی در ادامه سخنان خود به نحوه فعالیت مدارس از اول مهرماه امسال پرداخت و با بیان اینکه سناریوهایی توسط وزارت آموزش و پرورش تهیه و تدوین و بعد از تایید نهایی ستاد ملی کرونا تا اواخر هفته جاری به استان‌ها ابلاغ خواهد شد، اظهار داشت: بر اساس سناریوهای پیش‌بینی شده در مهرماه به غیر مناطق کوچک، مدرسه حضوری نداریم و آموزش‌ها عمدتا مجازی خواهد بود.

 وی افزود: از اول آبان ماه فعالیت مدارس بر اساس جمعیت دانش‌آموزی و گروه‌بندی و البته با توجه به مصوبه ستاد کرونا به صورت حضوری آغاز می‌شود و در این زمینه، اختیار تصمیم‌گیری به مدرسه و شهرستان واگذار و تشخیص بر عهده شورای مدرسه است که منتظر هستیم سناریوها ابلاغ شود و البته این امر منوط به واکسیناسیون کامل، کاهش وضعیت کرونایی موجود و فعالیت در شرایط زرد است.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان در بخش دیگری از سخنان خود بر ساماندهی فضاهای آموزشی و تجهیزات نیز تاکید کرد و گفت: در فرصت باقی مانده تا آغاز سال تحصیلی، این موضوع نیز باید مدیریت شود.

وی ادامه داد : یکی دیگر از اقدامات لازم، تدوین اطلس آموزشی و نحوه دسترسی دانش‌آموزان به آموزش است که باید توسط ادارات و مدارس قبل از آغاز سال تحصیلی جدید تهیه و شورای معلمان هر مدرسه هفته آینده در مدارس تشکیل شود.

 قربانی هم چنین بر توزیع به موقع کتاب‌های درسی دانش‌آموزان قبل از آغاز سال تحصیلی جدید در بین دانش‌آموزان تاکید کرد و مجدد یادآور شد، دانش‌آموزانی که تا کنون به هر دلیل موفق به ثبت سفارش کتاب‌های درسی نشده‌اند، در فرصت باقی مانده تا آغاز سال تحصیلی جدید، اقدام نمایند در غیر این صورت برای آنها کتاب درسی تهیه نمی‌شود و دچار مشکل می‌شوند.

 مدیرکل آموزش و پرورش کردستان با اشاره به سوالات مطرح شده در خصوص لباس فرم دانش‌آموزان و دغدغه والدین در این خصوص تصریح کرد: تعیین تکلیف وضعیت لباس فرم دانش‌آموزان در اختیار شورای مدرسه است و با توجه شرایط حاکم و سال تحصیلی جدید توصیه می‌شود در صورتی که لباس فرم سال قبل کوچک نشده است دانش‌آموزان از همان لباس فرم استفاده شود و الزامی برای تهیه لباس جدید نیست و در پایه‌های ورودی نیز فعلا اجباری نباشد و اگر آموزش حضوری شد، دانش‌آموزان می‌توانند بر اساس لباس فرم سایر دانش آموزان اقدام به تهیه لباس کنند.

 وی از تعیین یک نفر از کارشناسان مرتبط به عنوان مسئول پیگیری شبکه شاد در استان و کمیته راهبری شاد خبر داد و گفت: در سطح شهرستان‌ها و مناطق نیز کمیته‌ای جهت مدیریت شبکه شاد و پاسخگویی به سئوالات و ابهامات دانش‌آموزان، اولیا و معلمان تشکیل و برنامه‌های ابلاغی مدیریت شود.

قربانی با تاکید بر صدور ابلاغ نیروی انسانی بر اساس سامانه یکپارچه وزارتی، گفت: با توجه به در پیش بودن بازگشایی مدارس، تا ۱۵ مهر ماه مرخصی و ماموریت‌ها لغو شده است.

 تعیین تکلیف مدیریت مدارس، بررسی وضعیت ایمنی مدارس و توجه به سلامت روحی، روانی و جسمی دانش آموزان و مدیریت سرویس‌های حمل و نقل دانش آموزی به منظور جلوگیری از بروز هر گونه مشکل، عدم اجبار در اخذ شهریه توسط مدارس و رعایت ضوابط مالی و توجه به مقررات از دیگر توصیه‌های مدیرکل آموزش و پرورش کردستان به مدیران و روسای شهرستان‌ها و مناطق بود.

 مدیرکل آموزش و پرورش کردستان در بخش پایانی سخنان خود بر شناسایی و جذب دانش آموزان تارک و بازمانده از تحصیل تاکید و از مدیران و روسای خواست ضمن تشکیل جلسه با مدیران مدارس، نسبت به پیگیری موضوع اقدام و پوشش تحصیلی دانش آموزان را تکمیل نمایند.

وی با اشاره به تعیین ناظر کشوری به عنوان معین استان در اجرای پروژه مهر، گفت: از تاریخ ۲۰ شهریور تا ۱۰ مهرماه تمامی اقدامات واحدهای اداری و آموزشی در اجرای برنامه‌های پروژه مهر و بازگشایی توسط ناظر وزارتی ارزیابی می‌شود لذا تمامی بخش‌ها برای ارزیابی اقدامات آمادگی داشته باشند و فعالیت‌ها مستندسازی شود.

قربانی از تعیین ناظران معین استان برای هر شهرستان و منطقه خبر داد و گفت: هر شهرستان و منطقه نیز متناظر اقدام استان، برای هر چند مدرسه، یک نفر را به عنوان معین انتخاب کنند تا بر اساس چک لیست‌های ابلاغی، اقدامات را رصد و کنترل نمایند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار