سازمان ملل سکوت خود را در برابر جنایت تروریستی افغانستان بشکند رنگ بندی جدید کرونایی شهرستان های استان مرکزی/ زرد و نارنجی اما شکننده! عصبانیت اصلاح طلبها از حضور رئیسی در کنار مردم و ترس از مقایسه با دولت روحانی هدف‌گذاری تأمین ۱۰ هزار مگاوات برق کشور با استفاده از انرژی خورشیدی/۹۰۰ هزار تن پلی‌پروپیلن در کشور تولید می‌شود رویای وام بدون وثیقه/ شلیک خیانت در لبنان/ جمعه خونین قندهار شیشه عمر ژاردیم در دستان یحیی/ الهلال - پرسپولیس؛ بازی ریاضی/ اولین خارجی استقلال ثبت کرد صهیونیست‌ها از هواپیمای مسافربری برای سپر انسانی استفاده می‌کنند روی خوش مردم به خرید لوازم خانگی ایرانی باوجود فراوانی نمونه خارجی/‌‌تولیدکننده دنبال افزایش کیفیت باشد واکسن‌هراسی، شیطنت دشمن برای تضعیف توانمندی ایران/ «برکت» کم‌عارضه‌ترین واکسن فرمانده ارتش: بصیرت و روحیه سلحشوری موتور محرکه اجرای ماموریتهاست
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۰
کد خبر: 90345
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۱
پشمی که برای دامدار ایرانی آب ندارد ولی برای دامدار خارجی نان دارد!

ضربه مهلک به صنعت دامپروری با واردات 5 میلیون دلاری پشم

واردات 5 میلیون دلاری پشم در حالی است که اغلب دامداران سنتی در کشورمان به دلیل نبود تقاضا برای پشم، پس از پشم‌چينی، آنها را در طبیعت رها می‌کنند.

به گزارش دیار آفتاب؛ واردات بی‌رویه اجناسی که در داخل کشور تولید می‌شود نه‌تنها سبب بی‌رونقی فعالیت تولیدکنندگان شده بلکه سبب شده که کالاهای داخلی با عدم استقبال مردم مواجه شود و خریدار نداشته باشد موضوعی که امروز برای دامداران در زمینه پشم به وجود آمده است.

در شرایطی که در داخل کشور به دلیل اینکه خریداری برای پشم گوسفندان وجود ندارد این محصول هدر می‌رود اعلام‌شده است که در ۵ ماهه ابتدایی امسال هزار و ۳۱ تن پشم از کشورهای مختلف ازجمله فرانسه، امارات، استراليا، نيوزيلند، آلمان و ترکمنستان وارد ایران شده که ارزش آنها حدود ۵ میلیون و ۷۰۳ هزار دلار بوده است.

واردات هزار تنی پشم از دورترین نقاط جهان در حالی است که اغلب دامداران سنتی در کشورمان به دلیل نبود تقاضا برای پشم دام، پس از پشم‌چينی، آنها را در طبیعت رها و یا آنها را آتش می‌زنند.

یکی از دامداران استان مرکزی گفت: معمولاً از اواخر فصل بهار تا اوایل تیرماه دامداران ابتدا با شستن گوسفندان در جوی آب و بعد از خشک شدن اقدام به چیدن گوسفندان می‌کنند.

وی ادامه داد: هر گوسفند بین یک تا دو کیلو پشم دارد به دلیل اینکه خریداری برای پشم‌ها وجود ندارد بعد از چیدن گوسفندها در بیابان رها و یا آتش زده می‌شود.

این دامدار اضافه کرد: این در حالی است که در گذشته پشم خیلی ارزش داشت و حتی خود خانواده‌ها از آن برای تهیه نخ برای بافت فرش محلی استفاده می‌کردند ولی چند سالی است به دلیل ناچیز بودن قیمت پشم ، دامداران بعد از چیدن، دغدغه آنها شروع می‌شود که پشم‌ها را چه بلای سرشان بیاورند.

وی افزود: در صورتی که اگر دامدار می توانست این پشم ها بفروشند و کسب درآمد کسب می‌توانست بخشی از هزینه‌های سنگینی که امروز بر دوش دامدار وجود دارد را جبران کند.

این در حالی است با توجه به ظرفیت دام‌های سبکی که در داخل وجود دارد علاوه بر اینکه می‌توان بخشی از نیاز داخل به تأمین نخ را تامین و برای صادرات آن‌هم برنامه‌ریزی کرد.

مسئله حمایت از تولید ملی و رونق تولید که رهبر انقلاب اسلامی چندین سال نسبت به آن تأکید دارد برای چرخیدن چرخ‌دنده‌های کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی، موضوع کوچکی نیست. زیرا امروز مبحث اقتصاد، موضوع اول کشور است و رویکرد کشور باید اقتصاد مقاومتی باشد که در تکانه‌ها و شرایط بحرانی خاص آسیب نبینیم.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار