گزارش تصویری| مرکز واکسیناسیون شهید سلیمانی اراک آغاز واکسیناسیون اصناف استان مرکزی از فردا شاهی که همه چیز را به انحصار خودش در آورده بود ایران - آمریکا / ملی پوشان فوتسال به دنبال قطعی کردن صعود به مرحله بعد آغاز واکسیناسیون دانش‌آموزان از دو هفته آینده دیپلماسی زمانی کارآمد است که همه طرف‌ها در عمل به آن پایبند باشند لیگ قهرمانان آسیا| قرعه سخت برای سرخ‌پوشان ایرانی/ نبرد انتقامی پرسپولیس و الهلال برای راه‌یابی به نیمه‌نهایی والیبال قهرمانی آسیا| پرواز بلند ایران به نیمه نهایی/ یک ۳ هیچ دیگر؛ حریف می‌طلبیم! 25 شهریور روزی که رضاشاه فرار را بر قرار ترجیح داد/ بزک کنندگان سلطنت پهلوی از تاریخ عبرت بگیرند! ناتوی آسیایی؛ چرا پیوستن به سازمان شانگهای برای ایران اهمیت دارد؟
جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۲
کد خبر: 90325
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۹
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

جولان آلودگی هوا در شهرهای صنعتی استان مرکزی در سایه غفلت مسئولان/ تعداد روزهای ناسالم اراک به 72 رسید!

همزمان با ثبت هفتاد و دومین روز ناسالم برای هوای اراک در سال جاری کیفیت هوا در شهرهای شازند و شاوه نیز به علت افزایش بیش از حد مجاز غلظت آلاینده ها در وضعیت ناسالم برای کلیه گروه ها قرار گرفت.

به گزارش دیار آفتاب؛ بر اساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای استان مرکزی، هوای شهرهای اراک و شازند برای چندمین روز متوالی در شرایط ناسالم قرار گرفته است، شاخص کلی کیفیت هوای اراک در ساعت 10 صبح امروز (سه شنبه 23 شهریور)، عدد 126 را نشان می‌دهد که بیانگر هوای ناسالم برای گروه های حساس است، همچنین شاخص کیفیت هوای شهرهای شازند و ساوه هم اکنون با عدد 154 در وضعیت ناسالم برای کلیه گروه ها قرار دارد.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی در هر سه شهر ذرات معلق با قطر کمتر ۲.۵ و ۱۰ میکرون است و طبق شاخص های ایستگاه پایش خیابان مخابرات در اراک آلاینده منواکسید نیتروژن نیز نقش آفرینی می کند.

این در حالی است که اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده  و حتی در روزهایی آلوده‌ترین شهر کشور است که بر اساس آمارهای موجود و اعلام مسئولین اداره کل محیط زیست استان در سال گذشته ۵۲ روز ناسالم را به ثبت رسانده است.

امروز اما هفتاد و دومین روز ناسالم در اراک به ثبت رسیده که از این حیث این کلانشهر را در صدر شهرهای آلوده کشور در نیمه نخست سال جاری قرار داده است، مسئله ای که با توجه به در پیش بودن فصل سرما و افزایش غلظت آلاینده های شهر اراک به علت وارونگی های دمایی و استفاده نیروگاه شازند از سوخت مازوت بسیار نگران کننده است و می تواند زنگ خطری برای ثبت یک رکورد بی سابقه در آمار روزهای ناسالم اراک باشد.

علیرغم اینکه چند روزی است که شاهد تدوام روزهای ناسالم را در شهرهای صنعتی استان هستیم متاسفانه تصمیمات کوتاه مدت مناسبی از سوی مسئولین برای کاهش آلودگی هوا گرفته نشد.

استمرار آلودگی هوا در این سه شهر به خصوص اراک در حالی است که طی سال جاری تاکنون تنها دو نشست کارگروه کاهش آلودگی هوا برگزار و صرفا به ارائه گزارش بسنده شده است اما با وجود شرایط حاکم بر شهرهای صنعتی استان و نقش پر رنگ آلاینده های صنعتی، متاسفانه طی سالیان گذشته و به خصوص سال های اخیر هیچگونه اقدام مؤثری از سوی دستگاه های مسئول در راستای مدیریت و کاهش آلودگی هوا در استان و کلانشهر اراک به چشم نمی خورد.

مردم استان خصوصا مردم شهرهای صنعتی همچنان منتظر برگزاری منظم جسات کارگروه کاهش آلودگی هوای و تصمیم گیری به موقع و پیشگیرانه مسئولین و همچنین اجرایی شدن مصوبات کارگروه برای رفع این مشکل هستند.

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان با احتمال بیشتری ممکن است در نتیجه قرار گرفتن در معرض هوای آسیب ببینند، حتی افراد سالم نیز در هنگام قرار گرفتن در معرض میزان‌های بالای ذرات آلاینده دچار علائم و عوارض تنفسی می شوند.

اکیداً توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار