دیارآفتاب گزارش می دهد؛

استان مرکزی «استاندار ویژه» با توان مدیریت اقتصادی می خواهد

جایگاه ویژه استان مرکزی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های صنعت، کشاورزی و تولید در کشور به نوعی این استان را به یک منطقه ویژه اقتصادی بدل می کند و با این وجود بیش از پیش نیازمند مدیرانی با سبقه مدیریت موفق اقتصادی است.
کد خبر: ۹۰۳۲۱ تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۸

به گزارش دیار آفتاب؛ با شروع روند استقرار دولت جدید و انتصاب مدیران یکی از مباحثی که در محافل سیاسی استان‌ها مطرح است موضوع انتخاب مدیر عالی اجرایی استان یا همان استاندار است که البته در استان مرکزی نیز طی هفته‌های اخیر گمانه‌زنی‌هایی بعضاً در حد شایعات در رابطه با انتخاب استاندار به گوش می‌رسد. 

اما در حال حاضر باوجود شرایط حاکم بر کشور به‌خصوص در حوزه تولید و اقتصاد و به‌نوعی ناکامی‌های برجای‌مانده از دولت گذشته به نظر می‌رسد یکی از فاکتورهای اساسی که باید ورای عملکردها و روابط سیاسی در انتخاب استانداران مدنظر قرار گیرد تسلط و اشراف در حیطه مسائل اقتصادی و به‌خصوص بر امر تولید است، در این بین جایگاه استاندار مرکزی نیز به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های صنعت، کشاورزی و تولید در کشور بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

استان مرکزی با یک‌میلیون و ۴۱۴ هزار نفر جمعیت و ۱۲ شهرستان در قلب کشور قرار دارد و با توجه به گستردگی و تاریخ کهن همچنین از ویژگی‌های فرهنگی متنوع و حتی منحصربه‌فردی برخوردار است چراکه این استان در عرصه علوم، تاریخ، هنر، سیاست و ... دامان پرورش بزرگان فراوانی بوده است.

استان مرکزی هرچند به لحاظ پیشینه تاریخی، وجود شخصیت‏ها و نخبگان فرهنگی دارای قابلیت‏های فرهنگی فراوانی است اما از نظر زیرساخت‏های فیزیکی و تجهیزاتی  و عدم وجود مدیریت کارآمد فرهنگی دچار کاستی‏ هایی است کما اینکه در بعضی موضوعات مانند سرانه فضاهای فرهنگی در حد متوسط کشوری و در پاره‏ ای موارد به نسبت دچار ضعف‌های شدید است و همین مسئله استان را در بخش توسعه فرهنگی با چالش مواجه می کند، لذا توجه ویژه به این حوزه باید در زمره الویت های مدیر ارشد اجرایی استان باشد.

استان مرکزی همچنین به‌عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می‌شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

بخش‌های خدمات، صنعت و کشاورزی به ترتیب اهمیت اساس اقتصاد استان را تشکیل می‌دهند. با توجه به وجود بیش از 3 هزار واحد تولیدی و صنعتی در استان مرکزی، بهره‌مندی از صنایع مادر با ویژگی‌های فوق‌العاده فنی ‌و تخصصی و حلقه‌های واسط کلیدی در تولید کشور بستر سرمایه‌گذاری و توسعه در طرح‌های صنعتی استان فراهم است به‌طوری‌که این استان همواره در زمزه ممتازترین استان‌ها در  حوزه صنعت بوده است اما در طول سالهای اخیر به واسطه برخی سوءمدیریت ها واحدهای بزرگ و مادر تخصصی در این استان همچون هپکو و آذرآب با چالش های جدی در امر تولید مواجه شدند و حل معضلات این مجموعه ها تنها با مدیریت توانمند جهادی امکان پذیر است.

علاوه بر شهر اراک که صنایع مهم و استراتژیکی را در خود جای داده است، وجود بزرگترین شهر صنعتی كشور (كاوه) و فعالیت بیش از 500 واحد صنعتی و تولیدی در ساوه، این شهرستان را نیز به یكی از كانون های اصلی تولید كشور و اقتصادی بودن سرمایه گذاری صنعتی تبدیل كرده است، ضمن اینکه استقرار صنایعی همچون پالایشگاه و پتروشیمی در شهرستان شازند باعث شده تا بخش قابل توجهی از نیاز کشور به بنزین و محصولات پتروشیمی از این طریق تأمین شود.

از طرفی استان مركزي نیز به سبب قرار گرفتن در دو منطقه زمین‌شناسی مهم كشور خاستگاه مواد معدني مختلف و متنوعي شامل کانی‌های دگرگوني، آذرين و رسوبي از قبيل مواد معدني غيرفلزي، فلزي، ساختماني و سنگ‌های تزئيني است.

اين استان با بیش از ۵۷۰ معدن و استخراج سالانه بیش ۱۴ ميليون تن ماده معدني، رتبه هفتم معدني كشور را به خود اختصاص داده است و تاكنون از ۵۷ نوع ماده معدني موجود در كشور ۴۲ نوع آن در استان مركزي شناسایی‌شده‌اند که ۳۶ نوع آن در معادن استان در حال استخراج و بهره‌برداری است.

با توجه به ذخاير سرشار و پتانسیل‌های معدنی بالاي سنگ در استان مركزي، سرمایه‌گذاری در اين بخش به‌خصوص در حوزه فرآوری علاوه بر اشتغال آفريني و ارزآوري، تكيه به صادرات نفتي را كاهش می‌دهد و می تواند كشور را به‌سوی اقتصاد مقاومتي مورد تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامي رهنمون کند.

استان مرکزی تنها شهرت صنعتی ندارد بلکه در زمره ۱۰ استان برتر حوزه کشاورزی ایران محسوب می‌شود که ۹۰ هزار بهره‌بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعالیت دارند و نقش و سهم این بخش در گردش اقتصادی و امنیت غذایی کشور قبل توجه است و یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می‌شود.

در انتخاب استاندار مرکزی باید به سبقه اقتصادی بیشتر توجه شود/ مدیر ارشد استان باید از تفکر جهادی برخوردار باشد

علیرضا نظری نماینده مردم خمین و رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب در رابطه با موضوع انتخاب استاندار جدید استان در دولت سیزدهم گفت: استاندار عالی‌ترین مقام دستگاه اجرایی در استان‌ها به‌حساب می‌آید و سایر ادارات کل، دستگاه‌ها و دوایر دولتی به شکلی مستقیم یا غیرمستقیم متأثر از عملکرد و تصمیمات استاندار خواهند بود لذا در اهمیت جایگاه آن تردیدی نیست.

نظری ادامه داد: استان مرکزی استانی است که چهارمین و به نقلی سومین قطب صنعت در کشور محسوب می‌شود و با داشتن بیش از ۳ هزار واحد صنعتی می‌طلبد کسی مدیریت استان مرکزی را در دولت سیزدهم به دوش بگیرد که شناخت درستی نسبت به ظرفیت‌های استان داشته باشد و قبل از اینکه ملاک انتخاب سبقه سیاسی باشد باید بیشتر به سبقه اقتصادی وی از جنس صنعت و کشاورزی توجه کرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به‌عنوان یکی از نمایندگان استان و رئیس مجمع نمایندگان قائل بر این هستم کسی که انتخاب می‌شود ضمن اینکه باید شناخت و اشراف کافی نسبت به ظرفیت‌ها و مشکلات استان را داشته باشد باید از یک تفکر جهادی برخوردار باشد.

نماینده مردم خمین اظهار داشت: الآن آقای رئیسی یک کشور روبه‌راه را تحویل نگرفته‌اند و با توجه به کمبود منابع درآمدی بودجه ۱۴۰۰ شرایط سختی به جهت بدهی هایی که با فروش اسناد خزانه که برای دولت جدید رقم خورده حاکم شده است و با مشکلاتی در این راستا با آن مواجه هستیم که امروز فشارهایی بر دوش مردم ایجاد کرده است.

وی افزود: می‌طلبد کسی که در استان به‌عنوان مدیر ارشد انتخاب شود روحیه جهادی و خستگی‌ناپذیری داشته باشد تا بتواند اوضاع آشفته را سامان بدهد تا در مجموع کشتی متلاطم معیشت و اقتصاد مردم نیز به ساحل ثبات و آرامشی برسد.

استان مرکزی نیازمند مدیران موفق اقتصادی

پتانسیل های استان مرکزی در حوزه اقتصاد و توانمندی های موجود در زمینه های صنعت، معدن و کشاورزی به نوعی این استان را به یک منطقه ویژه اقتصادی بدل می کند و با این وجود بیش از پیش نیازمند مدیرانی با سبقه مدیریت موفق اقتصادی است اما متأسفانه آنچه در طول چندین دهه همچون بسیاری از مناصب مدیریتی در کشور گریبان گیر عرصه های مدیریتی در استان مرکزی نیز شده است غلبه روابط سیاسی بر شایستگی های مدیران است.

اینک که بخش اعظمی از جمعیت استان مرکزی به طرق مختلف با سه حوزه مهم در ساختار اقتصاد کشور یعنی صنعت، معدن و کشاورزی در ارتباط تنگانگ قرار دارند و زیرساخت های این سه بخش تا حد مطلوبی در استان فراهم است می طلبد مدیرانی به خصوص در جایگاه مدیریت عالی استان بر مسند قرار گیرند که ضمن شناخت و حفظ ظرفیت های موجود با وجود شرایط تحریمی و جنگ اقتصادی بتوانند بهره وری و توسعه را به اتکاری توانمندی های داخلی و متخصصان بومی استان رقم بزنند.

با توجه به شرایط خاص استان مرکزی، برخی عقب ماندگی ها و مشکلات و چالش های پیش رو انتظار می رود استاندار آینده با اندوخته ای از تجربه، دانش، علم مدیریتی و حتی در حد ویژگی های شخصیتی فردی توانمند و متعهد و از همه مهم تر جهادی، انقلابی، پاکدست، توانمند، متخصص، کاردان، آشنا به شرایط استان و با اختیارات ویژه در حل معضلات واحدهای صنعتی عظیم و مسائل کارگری انتخاب شود.

انتهای پیام/