آغاز عملیات اجرایی مرمت و احیای کاروانسرای دولت آباد 

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: پروژۀ مرمت و احیای کاروانسرای دولت آباد در شهرستان فراهان به 10 درصد پیشرفت رسید.
کد خبر: ۹۰۳۰۰ تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۵

به گزارش دیار آفتاب؛ مصطفی مرزبان با اشاره به اینکه کاروانسرای تاریخی دولت آباد در راستای اجرای دستورالعمل موضوع ماده 27 قانون بودجه در قالب قرارداد اجاره از  15 مرداد سال جاری  به بخش خصوصی واگذار شده است گفت: «اقدامات مرمتی اولیه همچون خاکبرداری، آواربرداری اطراف و داخل بنا، پی‌گردی و مشخص کردن پایه‌ها و کف اصلی انجام شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی افزود: عملیات روشنایی، برداشتن دیوارهای فرسوده و پی‌سازی مجدد آنها، اقدامات حفاظتی، بازسازی طاق از دیگر اقدامات مرمتی در حال انجام بر روی کاروانسرای دولت آباد به شمار می‌رود که سرمایه گذار آن پرتوان و با جدیت در حال مرمت و انجام کار است.

وی با اشاره به اینکه برای مرمت و احیای این کاروانسرا مبلغ 150 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است گفت: عملیات اجرای زیر ساخت‌ها، و تامین تاسیسات آب، برق ، فاضلاب کاروانسرا در حال انجام است و حداکثر تا دو سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

مرزبان اضافه کرد: این کاروانسرا با کاربری گردشگری، اقامتی و پذیرایی با قرارداد 25 ساله و در قالب اجاره سالیانه به سرمایه‌گذار واگذار شده است که طبق زمان‌بندی، دو سال اول صرف مرمت می‌شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی تاکید کرد: این کاروانسرا با معماری زیبا، از معدود کاروانسراهای استان است که با توجه به مساحت بالا و قرار گرفتن در روستای دولت آباد و سهولت دسترسی به آن  دارای ارزش بالایی برای سرمایه‌گذاری است.

وی با اشاره به اینکه کاروانسرای دولت آباد قرار است به فضای اقامتی- پذیرایی و فرهنگی  تبدیل شود افزود: «این مکان تاریخی با توجه به دسترسی آسان  موقعیت مناسب آن  به یکی از نقاط پر بازدید گردشگری و اقامتی استان مرکزی تبدیل خواهد شد و  می‌تواند نقش مهمی در توسعه گردشگری استان و رونق اشتغال داشته باشد.

انتهای پیام