وحدت خنثی کننده توطئه های دشمنان است ساخت فیلم و سریال از شهدای شاخص استان با جدیت دنبال می شود/ تهیه سریال شهید آنجفی و شهید وطن پور در دستور کار است بورس منتظر آزادسازی اصولی سهام عدالت است دبیرکل حزب‌الله: قدرت مقاومت برای دفاع از لبنان است/ اجازه دست‌درازی تل‌آویو به ثروت ملتمان را نخواهیم داد ۱۷ بیماری و اختلال که موجب کاهش وزن ناخواسته می‌شوند ۳۶۰ گروه جهادی فعال در اراک سازماندهی شده اند در سفر رئیس‌جمهور به اردبیل چه گذشت؟ / از وعده آیت‌الله رئیسی برای گشایش‌های جدی در کشور تا دیدار صمیمی با مردم آیین‌نامه «شورای‌عالی سینما» تغییر می‌کند؟/ توجه به نیاز امروز حدود 50 درصد از ظرفیتهای ورزشی تفرش قابل استفاده نیست/اعتبارات زمین چمن تفرش محقق نشده است پنج تفنگدار ایرانی در میدان رزم با دشمنان را بیشتر بشناسیم
یکشنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۴
کد خبر: 90282
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۵
یک کارشناس اقتصادی:

واردات میلیون‌ها دوز واکسن کرونا نشان داد، FATF فقط بهانه «نتوانستن» بود/ غرب‌زده‌ها می‌خواستند ایران را وارد میدان مین کنند

یک استاد دانشگاه با بیان اینکه حل مشکلات اقتصادی نیازمند تدبیر است که دولت روحانی نداشت، گفت: دولت قبل آدرس غلط می‌داد و مدعی بود تحریم‌ها و نپذیرفتن FATF باعث تشدید مشکلات و مانع خرید واکسن کرونا شده، اما واردات میلیون‌ها دوز واکسن در ۲۰ روز گذشته نشان دادن، این‌ها بهانه‌ای بیش نیست.

به گزارش دیار آفتاب؛ عبدالمجید شیخی در گفت‌وگو خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در پاسخ به این سوال که چرا با نپذیرفتن FAFT، واردات واکسن در ۲۰ روز گذشته چند برابر شد؛ اظهار کرد: دولت قبل مشکلات اقتصادی را به FAFT ربط می‌داد و مدعی بود نپذیرفتن آن باعث تشدید مشکلات و مانع واردات واکسن شده است، اما واردات میلیون‌ها دوز واکسن نشان دادن که این‌ها بهانه‌ای بیش نبوده است.

دولت قبل مدعی بود بدون FATF نمی‌توانیم واکس بخریم؛ چرا میلیون‌ها دوز وارد شد؟

وی افزود: غرب زده‌ها می‌گفتند نمی‌توانیم، واکسن بخریم و وارد کنیم؛ چون FATF را نپذیرفتیم؛ اما پس از سرکار آمدن دولت آیت الله رئیسی شاهد واردات انبوه واکسن و سرعت واکسیناسیون بودیم که مشخص شد تحریم و FAFT اثر گذار نیست؛ هر چند ممکن است هزینه‌های مالی ما را چند درصدی افزایش دهد، اما مشکل اقتصادی کشور، نپذیرفتن FAFT نیست.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: واردات واکسن نمونه واضح و روشنی است که نشان می‌دهد اگر عزم و اقتدار سیاسی و صیانت از اقتصاد کشور مطرح باشد، FAFT هیچ تاثیر ندارد.

FAFT میدان مین دوم بعد از تحریم‌هاست

شیخی در ادامه گفت: FAFT یک دام است که در کنار تحریم‌ها، به عنوان ابزار ثانویه و تحریم مجدد مورد استفاده قرار می‌گیرد تا کشورهایی که سیاست‌شان بر خلاف استکبار جهانی نهادینه شده را در این دام بیندازد.

وی تصریح کرد: در واقع FAFT  ابزاری در دست استکبار جهانی است تا از کشورهای تحت سلطه سواری بگیرند. FAFT  نه یک سازمان است و نه یک توافقنامه بین المللی؛ بلکه یک سنت «من درآوردی» است که دامی برای کشورها پهن کردند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه غربی‌ها وقتی دیدند تحریم‌ها اثر ندارد، FAFT را سد راه ما قرار دادند، اضافه کرد: به قول بچه‌های جبهه، FAFT خاکریز و میدان مین دوم بعد از تحریم‌هاست که برای مهار کشورهای استقلال طلبی مانند جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است؛ در واقع با اینکار می‌خواهند کشور ما را در منطقه مهار کنند.

دور زدن تحریم‌ها، راه حل ساده‌ای دارد/ چرا دولت قبل برای مشکلات اقتصادی آدرس غلط می‌داد؟

شیخی با اشاره به اینکه دور زدن تحریم‌های مالی، راه حل ساده‌ای دارد، گفت: برای بی اثر کردن تحریم‌ها راهکارهای زیادی هست، اما بهترین راه این است که از زیر سلطه دلار و یورو خارج بیرون بیاییم؛ یعنی با عقد پیمان‌های پولی دو جانبه و چند جانبه مبادلات مالی خود را انجام دهیم؛ ریزترین اقدام هم رونق دادن به بازارچه‌های مرزی و افزایش مبادلات با کشورهای همسایه است که حتی می‌تواند تجاری کشور را بر طرف کند.

وی با بیان اینکه باید مبادلات تهاتری را تقویت و با پول خود با کشورهای متعامل‌مان معامله کنیم، بیان کرد: دولتمردان دولت قبل برای مشکلات اقتصادی آدرس غلط می‌دادند؛ به نوعی غرب‌زده‌ها غرض سیاسی داشتند و می‌خواستند کشور را دوباره تحت سلطه مجدد آمریکا ببرند؛ اینها عوامل وابسته به غرب بودند و هیچ کدام  قابل اعتماد نیستند.

این کارشناس اقتصادی گفت: باید اثر تحریم‌ها را ختثی کنیم که در بحث واکسن نمونه آن را دیدیم. می‌توان مشکلات اقتصادی را بدون FAFT حل کرد؛ به شرطی که تولید داخل را تقویت کنیم و به خودکفایی برسیم، آن زمان تحریم‌ها در واردات محصولات واسطه‌ای و مواد اولیه مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

از تحریم بنزین تا ندادن واکسن/ حل مشکلات اقتصادی نیازمند تدبیر است

شیخی ادامه داد: زمانی آمریکایی‌ها واردات بنزین را تحریم کردند؛ پس از آن به سراغ افزایش تولید داخل رفتیم؛ وقتی دیدند تحریم بنزین اثر ندارد و ایران توانایی تولید و حتی صادرات بنزین هم دارد، تحریم آن را برداشتند.

وی با بیان اینکه حل مشکلات اقتصادی نیازمند تدبیر و اراده است، افزود: بهانه FATF ابزاری برای اثر بخش کردن تحریم‌هاست که این بهانه‌ها را می‌توان از دست آنها گرفت به شرطی که به خود متکی باشیم، ان زمان تحریم‌ها مضحکه ای بیش نخواهد بود. 

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: تا زمانی که واکسن نداشتیم و تولید نمی‌کردیم، به ما نمی‌دادند، ولی زمانی که متوجه شدند توانایی تولید داریم، به ما واکسن دادند. آمریکایی‌ها می‌دانند اگر به ما سخت بگیرند با تلاش بیشتر، می‌توانیم نیاز خود را تامین کنیم.

انتهای پیام

captcha
آخرین اخبار