حامیان روحانی در تلاش برای سیاه‌نمایی و تخریب دولت سیزدهم/ پاشیدن بذر ناامیدی در جامعه با اخبار غیر رسمی برنامه‌ریزی تحویل 8 میلیون دُز واکسن «پاستوکووک»/ امکان تشخیص ۲۵۰ هزار آزمایش روزانه کرونا خانه‌دار شدن با 15 میلیون تومان در گرو همکاری شبکه بانکی/ آیا تسهیلات بانکی صرف رونق اقتصاد می‌شود‌ تاخیر در صدور روادید برای ورزشکاران/ کارشکنی یا ضعف روابط بین الملل فدراسیون‌ها؟ سوخت رسانی در تعدادی از جایگاه استان مرکزی برقرار شد/سهمیه سوخت در کارت‌های شهروندان محفوظ است حمله سایبری پمپ بنزین ها در سایه کم کاری در راه اندازی شبکه اطلاعات ملی بازگشت تدریجی عرضه سوخت در جایگاه‌ها به روال عادی/ مشکل جایگاه‌های سوخت در اسرع وقت حل می شود امکان رفع فیلتر توئیتر و تلگرام با اجرای طرح حمایت از کاربران/ نقاط قوت نسخه جدید طرح صیانت چیست؟ حمله سایبری به سامانه سوخت‌گیری در پمپ بنزین‌ها/ اطلاعات تکمیلی پس از جمع‌بندی نهایی منتشر می‌شود شروع خوب سریال جدید شبکه سه/ «سرجوخه» درباره کدام سلبریتی‌ها افشاگری می‌کند؟
چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۸
کد خبر: 90062
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۵
متخصص اپیدمیولوژی مطرح کرد؛

واکسیناسیون؛ پایان یک بیماری جهانگیر/ تمام واکسن های کرونا بالای ۸۰ درصد اثر بخشی دارند

مجید سرتیپی با اشاره به این که واکسیناسیون پایان بیماری جهانگیر کرونا را رقم می زند، گفت: اگر مردم واکسن نزنند و به ایمنی گروهی که می تواند کمک کند، پاندمی را پایان دهیم نرسیم، همچنان موج های بعدی را خواهیم داشت.

به گزارش دیار آفتاب؛ مجید سرتیپی، اپیدمیولوژیست درباره شایعاتی که این روزها علیه واکسن کرونا نقل می شود، در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: این که واکسن ها موثر هستند، در سطح دنیا ثابت شده است، همه واکسن هایی که تاکنون در کشورهای جهان استفاده می شود، نشان داده که اثربخشی مناسبی دارد.

وی تصریح کرد: به صورت میانگین همه واکسن ها بالای ۸۰ درصد اثر بخشی دارند، به این معنی است که اگر واکسن بزنید احتمال ۸۰ درصد و بیشتر به کرونا مبتلا نمی شوید، نکته بعدی این که وقتی کسی واکسن دریافت می کند به احتمال بالای ۹۵ درصد و همانطور که برخی عنوان می کنند حتی به احتمال بالای ۹۹ درصد به بیماری شدید که منجر به بستری یا فوت شود، گرفتار نمی شوند، این برای تمام واکسن ها تایید شده است.

سبقت جریان های ضد واکسن

سرتیپی اذعان کرد: متاسفانه مشکلی که با آن مواجه هستیم این است که جریان های ضد واکسن از جریان هایی که تزریق واکسن را تبلیغ می کنند، خیلی فعال تر هستند. متاسفانه مردم جنبه منفی پدیده ها را پر رنگ تر می بینند.

وی تصریح کرد: وقتی چیز جدیدی وارد جامعه می شود، هم برای آن تبلیغ منفی صورت می گیرد و هم منفی، اما تبلیغ منفی را پر رنگ تر می بینند و به آن توجه می کنند، این باعث شده که درصد زیادی از مردم را شاهد باشیم که به واکسن رغبت ندارند و به مراکز مراجعه نمی کنند.

این متخصص گفت: در رابطه با واکسن کرونا در سیستان و بلوچستان کمترین استقبال را نسبت به سایر مناطق کشور داریم، به همین دلیل است که تاکنون کمبود جدی واکسن نداشتیم، در حالی که بقیه دانشگاه ها با کمبود مواجه می شوند، ما فقط در یک مقطع زمانی واکسن برکت نداشتیم، آن هم به این دلیل که خط تولید آن دچار مشکل شده بود.

وی تاکید کرد: هیچ زمانی در استان کمبود واکسن نداشتیم، ولی استقبال مردم از واکسن کم است و گروه های سنی مراجعه نمی کنند که این برای استان خطرناک است.

خطر شروع موج های بعدی در صورت عدم تزریق واکسن

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری ها دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اضافه کرد: درست است که موج را پشت سر گذاشتیم، اما پاییز را پیش رو داریم، سال گذشته موارد مثبت از مهرماه شروع به افزایش کرد و آبان ماه به اوج رسید، اگر مردم واکسن نزنند و به ایمنی گروهی که می تواند کمک کند، پاندمی را پایان دهیم، نرسد همچنان موج های بعدی را خواهیم داشت.

وی با بیان این که ایمنی گروهی به این معناست که بیش از ۸۰ درصد جمعیت استان را واکسینه کنیم، گفت: اگر نتوانیم به این هدف برسیم، همچنان شاهد موج های دیگر خواهیم بود که احتمال دارد اولین موج از مهرماه شروع شود، موج هایی که آسیب های جدی به اقتصاد و سلامت و سایر بخش های جامعه خواهد زد و  ضررهای جدی را ایجاد خواهد کرد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار