افغانستان وافول آمریکا 

نظریه پردازان سرشناس آمریکایی ،خروج این کشور از افغانستان را یک شکست استراتژیک وغیر قابل جبران تلقی کردند ومعتقد هستند، این شکست را در آینده نزدیک با هیچ اقدام راهبردی دراماتیک دیگری نمی توان جبران کرد.
کد خبر: ۹۰۰۶۱ تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۶

به گزارش دیار آفتاب؛ این روزها که بازار گمانه زنی رسانه ها درباره حوادث افغانستان داغ وپرحرارت است ،مردم آمریکا دولتمردان خود را بدلیل خروج شتاب زده وبی برنامه از افغانستان به چالش کشیده اند.

نظریه پردازان سرشناس آمریکایی ،خروج این کشور از افغانستان را یک شکست استراتژیک وغیر قابل جبران تلقی کردند ومعتقد هستند، این شکست را در آینده نزدیک با هیچ اقدام راهبردی دراماتیک دیگری نمی توان جبران کرد.

آنها رویدادهای اخیر افغانستان را  یک شکست داوطلبانه و ناگزیر برای آمریکا برشمردند.

 این پرسش که واشنگتن خود را در چه شرایطی دید که مجبور به عقب‌نشینی از افغانستان شد هنوزهم برای اکثر تحلیلگران وسیاسیون در هاله ای از ابهام قرار دارد.

اغلب کشورهای متحد آمریکا سیاست دولت بایدن در خروج ناگهانی از افغانستان وتحویل حاکمیت این کشور به یک گروه وسازمانی تروریستی را سیاست فرار بدون محاسبه ارزیابی کردند چراکه آنها معتقد هستند،این اقدام موجب برهم خوردن توازن امنیتی در منطقه می شود وعملا جنگ های داخلی در افغانستان را وارد فاز شدیدتر وفراگیر می کند.

بطور مسلم تاریخ از نقش آمریکا  در پیدایش وظهور وبروز طالبان والقاعده وداعش پرده بر میدارد و چهره واقعی آمریکا را برای نسل های آینده بخوبی ترسیم خواهد کرد.

فرار شتاب زده نیروهای نظامی آمریکا وآنچه در یک ماه اخیر در افغانستان رخ داد بیانگر این است که تسلط این کشور بر جهان به پایان خود نزدیک شده است.

این یک حقیقت مسلم است که قدرتمندترین کشور جهان به این نتیجه رسیده  که دوران پرهزینه،متناقض وجاه طلبانه اش به پایان رسیده و هم اینک با صرف هزینه هنگفت به پوچی وتباهی محض رسیده است.

آمریکا هم اینک دارای 800 پایگاه نظامی در سراسر جهان است، این یعنی بیشتر از 20 برابر ترکیب چهار ابرقدرت دیگر.

 شمار نظامیان آمریکایی مستقر در خارج این کشور بطور رسمی حدود 200 هزار نفر اعلام شده که این آمار برابر اندازه ارتش فرانسه است.

این آمار نشان می دهد، 150 کشور جهان میزبان نیروهای نظامی آمریکا هستند واین کشور سالانه با بیشترین بودجه نظامی یعنی رقمی معادل 770 میلیارد دلاربه دنبال دستیابی به آرمانی غیر ممکن است که هم اینک با هزینه بودجه هنگفت،به این نتیجه رسیده که دیگر کشوری جوان نیست و نمی‌تواند به دنبال اعمال قدرت در جهان باشد به همین دلیل می خواهد به جنگ امپریالیستی خود پایان دهد وبدون شک حضور او در افغانستان آخرین جنگ این کشور رو به افول خواهد بود.

البته نمیتوان به سادگی از این موضوع چشم پوشی کرد که  آمریکا در بدو ورود به افغانستان بخوبی از ماهیت جغرافیایی وقومی ومذهبی افغانستان  آگاه بود ومیدانست به دلیل عدم ارتباط میان ولایات مختلف ونبود یک مرکزیت واحد،افغانستان زمین حاصلخیزی برای سازمان های تروریستی است.

اینکه آمریکا برای دستیابی به اهداف مدنظر با استفاده از جایگاه خود، کشورهای دیگر را با خود همراه کردو به دلیل ناتوانی در مشخص کردن اهداف قابل تحقق و استمرار آن در چارچوب روندهای سیاسی داخلی، خود را در ورطه‌ای از اختلافات داخلی مضمحل کرد،قابل تامل است.

   آمریکا در افغانستان بدون هیچ تمرکز راهبردی، خود را قانع کرد که برای جلب اعتماد افکار  جهان به یک نمایش ساختگی روی آورد تا نشان دهد از ایجاد پایگاه‌های گروه‌های تروریستی در این کشور ممانعت به عمل آورده و به دنبال تبدیل افغانستان به یک حکومت تجددگرا با نهادهای دموکرات و دولتی بر مبنای قانون اساسی است! 

طرحی که بسیار زودتر از آنچه که آمریکا تصور میکرد به بن بست رسید زیرا این طرح با فرایندهای سیاسی در آمریکا هماهنگ نبود و با ماهیت جغرافیایی و قومی و مذهبی افغانستان به دلیل وجود چند دستگی و عدم ارتباط میان ولایات مختلف و نبود یک مرکزیت واحد،همخوانی نداشت و این موضوع موجب شد پس از 20 سال اشغال کامل نظامی افغانستان از ادامه جنگ دراین کشور انصراف دهد و حاکمیت این کشور را به یک گروه تروریستی تحویل دهد که سالها بایک نمایش ساختگی نشان داده با او درحال جنگ بوده است!

بدون شک نسل های آینده ازطرح این پرسش که آمریکا باساخت پایگاه ها وناوهای هوایی وحضور نیروهای نظامی خود در سایر کشورها وصرف هزینه 770میلیارد دلار بودجه نظامی به دنبال چه هدفی بود، قطعا به نتیجه درستی نخواهد رسید جز اینکه نتیجه سیاست ها و عملکرد دولتمردان این کشور بطور خلاصه از جنگ ویتنام تافرار شتاب زده از افغانستان،جز فقر زدگی مفرط وفساد فراگیر نتیجه ای در پی نداشته است.

انتهای پیام