دیارآفتاب گزارش می دهد؛

هوای دو شهر صنعتی استان مرکزی ناسالم است/ اراک آلوده ترین شهر کشوردر 6ماهه نخست امسال

براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا، کیفیت هوای اراک و شازند در وضعیت ناسالم قرار گرفته و این در حالی است که تا به امروز با ثبت 63 روز ناسالم اراک به عنوان آلوده ترین شهر کشور مطرح است.
کد خبر: ۸۹۹۹۷ تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۳

به گزارش دیار آفتاب؛ آلودگی هوا این روزها بیشتر از گذشته با جسم و جان مردم شهرهای صنعتی استان مرکزی عجین است و حالا بار دیگر شاخص ها کیفیت هوای اراک و شازند را برای چندمین روز پی در پی شرایط ناسالم نشان می دهد، شاخص کلی کیفیت هوای اراک در ساعت 9 صبح امروز (یکشنبه 14شهریور ماه)، عدد 116 را نشان می‌دهد که بیانگر هوای ناسالم برای گروههای حساس است.

براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌ سنجش آلودگی هوای شهر شازند نیز شاخص کیفیت هوای این شهر هم اکنون  با شاخص 112 شرایط ناسالم برای گروه های حساس را نشان می دهد که استمرار آن بیانگر تأثیرات سوء صنایع آلاینده ای چون پتروشیمی، پالایشگاه و نیروگاه حرارتی در این منطقه است.

بررسی های کلی در سطح کشور نشان می دهد اراک در طول سالیان گذشته همواره یکی از هشت کلانشهر آلوده و حتی در روزهایی آلوده‌ترین شهر کشور بوده که بر اساس آمارهای موجود و اعلام مسئولین اداره کل محیط زیست استان در سال گذشته ۵۲ روز ناسالم را به ثبت رسانده است.

همچنین روز گذشته میرزایی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در نشست کارگروه اضطراری آلودگی هوای اراک با بیان اینکه شمار روزهای آلوده در نیمه نخست امسال ۶۱ روز بوده است گفت که اراک در این بازه به عنوان آلوده ترین شهر کشور مطرح شده است.

همچنین رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در این نشست گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون در استان مرکزی هفت روز پاک، ۹۷ روز قابل قبول، ۵۴ روز ناسالم برای گروه های حساس و ۹ روز آلوده برای تمامی گروه های سنی ثبت شده است، از ابتدای امسال شمار روزهای آلاینده نسبت به مشابه سال گذشته  ۵۳ روز افزایش یافته که وضعیت این شهر نگران کننده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این نشست با بیان اینکه از ابتدای سال جاری شمار روزهای آلوده اراک  ۶۳ روز معادل ۴۰ درصد بوده است این وضعیت نگران‌کننده توصیف کرد.

وی با اشاره به اثرات سوء آلودگی هوا بر روند بیماری کرونا افزود: با توجه به پیک پنجم شیوع ویروس کرونا ادامه آلودگی هوای اراک منجر به افزایش طول بیماری کووید ۱۹ و همچنین حادتر شدن وضعیت بیماران قلبی عروقی می‌شود.

اما متأسفانه علیرغم مشکل ریشه ای آلودگی هوای کلانشهر اراک که عمدتا ناشی از آلاینده های ایجاد شده توسط صنایع است در طول سالیان گذشته اقدام درخوری در راستای حل این بحران صورت نگرفته است و به نظر می رسد با توجه به تعلل در اجرای طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک و بی توجهی چندین ساله نسبت به این مسئله دولت سیزدهم در این زمینه نیز با چالش هایی مواجه باشد.

اکیداً توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

انتهای پیام/