دیارآفتاب گزارش می دهد؛

افزایش غلظت آلاینده ها در اراک و شازند/ 62 روز هوای ناسالم سهم اراکی ها در سال جاری

براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا، کیفیت هوای اراک و شازند در وضعیت ناسالم قرار گرفته و این در حالی است که مردم اراک تا به امروز 62 روز از سال جاری را هوای ناسالم تنفس کرده اند.
کد خبر: ۸۹۸۹۳ تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۳

به گزارش دیار آفتاب؛ شاخص کلی کیفیت هوای شازند در ساعت 11 امروز (پنجشنبه 11 شهریورماه)، عدد 157 را نشان می‌دهد که بیانگر هوای ناسالم برای کلیه گروه های سنی است، همچنین شاخص کیفیت هوای شهر اراک در این ساعت با شاخص 118 در ایستگاه شریعتی شرایط ناسالم برای گروه های حساس را نشان می دهد و طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی ذرات معلق است.

بررسی های کلی در سطح کشور نشان می دهد اراک در طول سالیان گذشته همواره یکی از هشت کلانشهر آلوده و حتی در روزهایی آلوده‌ترین شهر کشور بوده که بر اساس آمارهای موجود و اعلام مسئولین اداره کل محیط زیست استان در سال گذشته ۵۲ روز ناسالم را به ثبت رسانده است.

یک برآورد کلی البته نشان می دهد از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون 62روز ناسالم و کمتر از ۱۰ روز هوای پاک در کارنامه کلانشهر اراک به ثبت رسیده و البته در اغلب روزها شرایط ناسالم لحظه ای نیز تجربه شده است.

از شهر شازند در کنار اراک می توان به عنوان یکی از آلوده ترین شهرهای استان مرکزی و حتی کشور نام برد چراکه متأسفانه تأثیرات مخرب صنایع آلاینده ای همچون پالایشگاه، پتروشیمی و به خصوص نیروگاه حرارتی در این منطقه باعث شده است تا شاخص کیفیت هوای این شهر به خصوص در سال جاری حتی به ندرت در وضعیت قابل  قبول قرار گیرد.

با این وجود اکیداً توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

انتهای پیام/