اعتبارات مناسبی در سفر وزیر ورزش به مرکزی برای تکمیل و بازسازی زیرساخت های ورزشی اخذ شد تزریق واکسن کرونا، در اولین مسجد سلامت کشور حمایت همسایگان از تشکیل دولت فراگیر/تدبیر دولت و اعتماد مردم نقشه دشمن را نقش بر آب کرد/حکمرانی در میدان دبل داماد مازندران / طلبکار پرسپولیس از دسترس خارج شد! / اتهام تبانی به مکانی! افشای سند «خزانه خالی»/ اعتراف بی‌سابقه «حسن روحانی» در مرداد ۱۴۰۰: همه موجودی خزانه تخلیه شده است ماجرای حمله سایبری شش ماه پیش که ۱۰هزار پمپ بنزین آمریکا را ۱ هفته از کار انداخت میزان اثربخشی تمام واکسن‌هایی که در کشور تزریق می شوند آفت «ژن‌های خوب» در گام دوم انقلاب/ مجلس هزینه «رانت و سفارش» را بالا می‌برد؟ مهاجم فرانسوی وارد تهران شد/ گستد برای قرارداد با استقلال آمد ذوب فولاد در کوره آلومینیوم/ شاگردان خطیبی خط و نشان کشیدند
پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۰
کد خبر: 89893
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۶
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

افزایش غلظت آلاینده ها در اراک و شازند/ 62 روز هوای ناسالم سهم اراکی ها در سال جاری

براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا، کیفیت هوای اراک و شازند در وضعیت ناسالم قرار گرفته و این در حالی است که مردم اراک تا به امروز 62 روز از سال جاری را هوای ناسالم تنفس کرده اند.

به گزارش دیار آفتاب؛ شاخص کلی کیفیت هوای شازند در ساعت 11 امروز (پنجشنبه 11 شهریورماه)، عدد 157 را نشان می‌دهد که بیانگر هوای ناسالم برای کلیه گروه های سنی است، همچنین شاخص کیفیت هوای شهر اراک در این ساعت با شاخص 118 در ایستگاه شریعتی شرایط ناسالم برای گروه های حساس را نشان می دهد و طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی ذرات معلق است.

بررسی های کلی در سطح کشور نشان می دهد اراک در طول سالیان گذشته همواره یکی از هشت کلانشهر آلوده و حتی در روزهایی آلوده‌ترین شهر کشور بوده که بر اساس آمارهای موجود و اعلام مسئولین اداره کل محیط زیست استان در سال گذشته ۵۲ روز ناسالم را به ثبت رسانده است.

یک برآورد کلی البته نشان می دهد از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون 62روز ناسالم و کمتر از ۱۰ روز هوای پاک در کارنامه کلانشهر اراک به ثبت رسیده و البته در اغلب روزها شرایط ناسالم لحظه ای نیز تجربه شده است.

از شهر شازند در کنار اراک می توان به عنوان یکی از آلوده ترین شهرهای استان مرکزی و حتی کشور نام برد چراکه متأسفانه تأثیرات مخرب صنایع آلاینده ای همچون پالایشگاه، پتروشیمی و به خصوص نیروگاه حرارتی در این منطقه باعث شده است تا شاخص کیفیت هوای این شهر به خصوص در سال جاری حتی به ندرت در وضعیت قابل  قبول قرار گیرد.

با این وجود اکیداً توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار