جام جهانی فوتبال هر ۲ سال یک بار/ پیرمرد فرانسوی نقش اول بازی فیفا وضعیت تولید واکسن های برکت و پاستور/خبر خوش برای ۲ تا ۱۸ ساله ها وحدت؛ مهمترین نقطه هراس دشمنان از جامعه اسلامی/ سیستان و بلوچستان سمبل وحدت و اتحاد در کشور اظهارات طارمی بعد از درخشش مقابل میلان و پیروزی ارزشمند پورتو مشکلات دنیای اسلام تحمیلی و خواست قدرت‌های ضد اسلام است/ استقبال از مذاکرات میان ایران و عربستان کشف ۴۰۰ کیلوگرم تریاک در دلیجان «پرونده بنزینی» زنگنه و ابتکار به قوه قضائیه ارسال شد رویکرد برگزاری جشنواره مالک اشتر الگوسازی و تربیت الگو است جهاد علمی مهمترین ماموریت بسیج در گام دوم انقلاب است پیوند کلیه حیوان به انسان برای نخستین بار در جهان
پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۶
کد خبر: 89816
تاریخ انتشار: ۰۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۶

هوای اراک و شازند در وضعیت ناسالم قرار گرفت

هوای شهرهای اراک و شازند در روز سه‌شنبه 9 شهریورماه در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت.

به گزارش دیار آفتاب؛ بر اساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر اراک، شاخص کیفیت هوای این شهر در ساعت ۹ صبح امروز(سه‌شنبه ۹ شهریور)، عدد ۱۳۲ را نشان می‌دهد که بیانگر "هوای ناسالم برای گروه‌های حساس" است.

همچنین در ساعت مذکور ایستگاه‌ سنجش آلودگی هوای شهر شازند عدد ۱۳۸ را نشان می‌دهد که بیانگر هوای "ناسالم برای گروه‌های حساس" است.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط‌زیست آلاینده اصلی ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ و ۱۰ میکرون است، اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور و در سال ۹۹ تعداد روزهای ناسالم در این شهر به ۵۲ رسید، حالا اما از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون نیز تعداد روزهای ناسالم از 60 روز هم فراتر رفته است.

شازند نیز ازجمله شهرهایی است که به دلیل استقرار برخی صنایع آلاینده همچون پالایشگاه، پتروشیمی و نیروگاه حرارتی در این منطقه به لحاظ شاخص‌های کیفیت هوا شرایط مطلوبی را تجربه نمی‌کند و همواره آلاینده‌ها دست‌به‌گریبان مردم این منطقه نیز بوده‌اند.

ذرات ریز (PM ۲.۵) مانند ذرات معلقی که در دود و مه دود یافت می‌کند و قطرشان ۲.۵ میکرون یا کمتر است، این ذرات یا به‌طور مستقیم از منابعی مانند آتش‌سوزی‌های جنگلی وارد هوا می‌شوند یا درنتیجه واکنش گازهای خروجی از نیروگاه‌ها، صنایع و خودروها در هوا شکل می‌گیرند، استنشاق این ذرات می‌‌تواند بر قلب و ریه‌‌ها اثر بگذارد و پیامدهای بهداشتی وخیمی ایجاد کند.

افراد مبتلابه بیماری‌های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان با احتمال بیشتری ممکن است درنتیجه قرار گرفتن در معرض ذرات معلق آلاینده آسیب ببینند، حتی افراد سالم نیز در هنگام قرار گرفتن در معرض میزان‌های بالای این ذرات آلاینده دچار علائم و عوارض تنفسی می‌شوند.

توصیه می‌شود در شرایط آلودگی هوا گروه‌های حساس ازجمله سالمندان، کودکان و بیماران قلبی و ریوی به‌منظور احتیاط بیشتر حتی‌الامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار