حامیان روحانی در تلاش برای سیاه‌نمایی و تخریب دولت سیزدهم/ پاشیدن بذر ناامیدی در جامعه با اخبار غیر رسمی برنامه‌ریزی تحویل 8 میلیون دُز واکسن «پاستوکووک»/ امکان تشخیص ۲۵۰ هزار آزمایش روزانه کرونا خانه‌دار شدن با 15 میلیون تومان در گرو همکاری شبکه بانکی/ آیا تسهیلات بانکی صرف رونق اقتصاد می‌شود‌ تاخیر در صدور روادید برای ورزشکاران/ کارشکنی یا ضعف روابط بین الملل فدراسیون‌ها؟ سوخت رسانی در تعدادی از جایگاه استان مرکزی برقرار شد/سهمیه سوخت در کارت‌های شهروندان محفوظ است حمله سایبری پمپ بنزین ها در سایه کم کاری در راه اندازی شبکه اطلاعات ملی بازگشت تدریجی عرضه سوخت در جایگاه‌ها به روال عادی/ مشکل جایگاه‌های سوخت در اسرع وقت حل می شود امکان رفع فیلتر توئیتر و تلگرام با اجرای طرح حمایت از کاربران/ نقاط قوت نسخه جدید طرح صیانت چیست؟ حمله سایبری به سامانه سوخت‌گیری در پمپ بنزین‌ها/ اطلاعات تکمیلی پس از جمع‌بندی نهایی منتشر می‌شود شروع خوب سریال جدید شبکه سه/ «سرجوخه» درباره کدام سلبریتی‌ها افشاگری می‌کند؟
چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۹
کد خبر: 89671
تاریخ انتشار: ۰۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۵
دیارآفتاب| ریه هایی انباشته از آلاینده ها؛

هوای اراک و شازند باز هم ناسالم است/ جدول مندلیف در آسمان اراک!

براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا، کیفیت هوای اراک ناسالم و شازند در وضعیت ناسالم قرار گرفته و این در حالی است که مردم اراک تا به امروز 60 روز از سال جاری را هوای ناسالم تنفس کرده اند.

به گزارش دیار آفتاب؛ آلودگی هوا این روزها بیشتر از گذشته با جسم و جان مردم شهرهای صنعتی استان مرکزی عجین است و حالا بار دیگر شاخص ها کیفیت هوای اراک و شازند را برای چندمین روز پی در پی شرایط ناسالم نشان می دهد، شاخص کلی کیفیت هوای اراک در ساعت 11 امروز (پجشنبه 4شهریور ماه)، عدد 124 را نشان می‌دهد که بیانگر هوای ناسالم برای گروههای حساس است.

براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌ سنجش آلودگی هوای شهر شازند نیز شاخص کیفیت هوای این شهر هم اکنون  با شاخص 158شرایط ناسالم برای کلیه گروه ها را نشان می دهد که استمرار آن بیانگر تأثیرات سوء صنایع آلاینده ای چون پتروشیمی، پالایشگاه و نیروگاه حرارتی در این منطقه است.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی علاوه بر ذرات معلق در اراک دی اکسید نیتروژن (NO2) و دی اکسید گوگرد (SO2) است، این در حالی است که اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده  و حتی در روزهایی آلوده‌ترین شهر کشور است که بر اساس آمارهای موجود و اعلام مسئولین اداره کل محیط زیست استان در سال گذشته ۵۲ روز ناسالم را به ثبت رسانده است.

یک برآورد کلی البته نشان می دهد از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون ۶۰روز ناسالم و کمتر از ۱۰ روز هوای پاک در کارنامه کلانشهر اراک به ثبت رسیده و البته در اغلب روزها شرایط ناسالم لحظه ای نیز تجربه شده است، امروز شصت و یکمین روز ناسالمی است که در اراک به ثبت می رسد و در حالی که فقط 5ماه از سال جاری سپری شده است اما تعداد روز های ناسالم اراک بیانگر شرایطی وخیم و بسیار نگران کننده ای است.

با این وجود اکیداً توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

NO2 و SO2 چیستند و چه می کنند؟

مهم‌ترین منابع انسانی انتشار NO2 اما فرآیندهای احتراق نظیر وسایط نقلیه، سیستم‌های گرمایش و نیروگاه‌ها هستند، همچنین دی اکسید گوگرد یا SO2 نیز از جمله آلاینده های مرتبط با سوخت های فسیلی به خصوص مازوت مورد استفاده در نیروگاه ها و صنایع است، با این وجود افزایش غیرطبیعی هر دو آلاینده در یک زمان شائبه هایی از مصرف سوخت مازوت را ایجاد می کند.

نیتروژن دی اکسید از جمله گازهای سمی است که باعث سوزش و التهاب لایه داخلی ریه ها و بروز مشکلات تنفسی می‌شود، این گاز ایمنی ریه‌ها در برابر عفونت را کاهش می‌دهد و حتی مجاری تنفسی افراد سالمی که در معرض این گاز قرار می‌گیرند متورم می‌شود.

اُزونی که از NO۲ حاصل می‌شود، چشم‌ها را می‌سوزاند و اختلالات تنفسی را تشدید می‌کند، این گاز باعث می‌شود در افراد مبتلا به آسم علائم تنفسی بیشتری بروز کنند.

به نقل از مدیکال اکسپرس نتایج یک بررسی نشان می‌دهد افزایش اندک در سطح دی اکسید نیتروژن (NO2) می‌تواند با افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و تنفسی مرتبط باشد، اکسیدهای گوگرد در ترکیب با مواد معلق و رطوبت زیانبارترین اثرات مرتبط با آلودگی هوای اتمسفری را ایجاد می‌کنند.

بر اساس اطلاعات پایگاه اینترنتی مرکز تحقیقات آلودگی هوای پژوهشکده محیط زیست،  بیش از ۸۰ درصد اکسیدهای گوگرد به دست بشر در جریان احتراق سوخت‌های فسیلی از منابع ثابت آلوده کننده تولید می‌شوند و  ر ترکیب با مواد معلق و رطوبت زیان‌بارترین اثرات مرتبط با آلودگی هوای اتمسفری را ایجاد می‌کنند.

تمامی سوخت‌های فسیلی به طور تقریب دارای گوگرد هستند که در جریان احتراق به صورت دی‌اکسید گوگرد وارد هوا می‌شود و نفت کوره یا مازوت بین2.5تا 3.5 درصد و گازوئیل بین نیم تا یک درصد گوگرد دارد ولی گوگرد بنزین ناچیز است.

تنگ شدن راه‌های هوایی تنفس، اسپاسم برونش، سرفه شدید، سوزش چشم و مجاری تنفسی، کاهش کارایی تنفسی و تنگی نفس، کم شدن عمق تنفس و در نهایت تشدید عوارض قلبی و عروقی و تنفسی از اثرات بهداشتی منتسب به دی‌اکسید گوگرد به شمار می‌رود.

در مجموع معضل آلودگی هوا در کلانشهر ها و بخصوص اراک مشکل دیروز و امروز نیست، هر چند عوارض آن در بلند مدت ظهور بروز پیدا می کند اما سال هاست مردم این شهر از این حجم آلایندگی رنج می برند، آلودگی ای که حداقل در اراک باید منشأ بخش عمده آن را در جایی به جز اگزوز وسایل نقلیه و دودکش بخاری منازل جستجو کرد، جایی خارج از محدوده شهری اراک یعنی صنایعی همچون پالایشگاه و نیروگاه حرارتی شازند که عرصه را برای نفس کشیدن مردم تنگ کرده اند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار