جهت‌گیری دولت در بودجه ۱۴۰۱ ثبات اقتصادی است لیگ قهرمانان اروپا|غلبه رئال بر اینتر و حذف میلان/وداع دراماتیک پورتو با فرصت سوزی طارمی تشریح جزئیات تهیه واکسن طبیعی کرونا در اراک/واکسن قابلیت انعطاف در برابر بیماری‌های ویروسی را دارد مه گرفتگی شدید در برخی از محورهای مواصلاتی استان مرکزی/ رانندگان با احتیاط بیشتری رانندگی کنند تکلیف ارز دولتی در بودجه 1401/حمله به صف کاذب ارز/چرا تولید خودرو آب می رود؟ پیروزی بر پیکان واجب‌تر از نان شب/ خطر حذف ایران از جام جهانی / ۴۵ روز ویژه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه ۱۴۰۱/ اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد تومان یارانه به اقشار آسیب پذیر فردا سامانه بارشی جدید، وارد کشور می‌شود/ آلودگی هوا در کلان‌شهرهای و شهرهای‌ صنعتی جدیدترین خرید پرسپولیس کیست؟ / لژیونر ایرانی هم در لیست گل محمدی! دانشجویان در جهاد علمی و فرهنگی همان رسالت رزمندگان در دفاع مقدس را برعهده دارند
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۶
کد خبر: 89643
تاریخ انتشار: ۰۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۸
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

تأمین اجتماعی و اراده ای که برای احیای هپکو نبود/ زمزمه ی دست به دست شدن سهام قبل از استقرار دولت جدید

حدود یکسال از تصمیم ناگهانی هیات دولت برای واگذاری شرکت هپکو به سازمان تأمین اجتماعی می گذرد و اخیرا انتشار اخباری از واگذاری بخشی از سهام تامین اجتماعی در این شرکت به مجموعه شستا آن هم در واپسین لحظات استقرار تیم مدیریتی دولت قبل بار دیگر تعجب سهامداران خرد و کارگران این شرکت را برانگیخته است.

به گزارش دیار آفتاب؛ هجدهم تیرماه سال گذشته هیئت دولت با پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر واگذاری ۳۲ هزار میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی در تأدیه بدهی‌اش به سازمان تأمین اجتماعی موافقت کرد.

بر اساس مصوبه‌ی هیات وزیران ۵۵ درصد از سهام مالکیتی دولت در شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو اراک بابت رد ۳۲ هزار میلیارد تومان از دیون دولت به سازمان تأمین اجتماعی به همراه بخشی از سهام دولت در ۸ شرکت دیگر به این سازمان واگذار شد.

حالا حدود یکسال از تصمیم ناگهانی هیات دولت برای واگذاری شرکت هپکو به سازمان تأمین اجتماعی می گذرد و از روز گذشته انتشار اخباری از دست به دست شدن بخشی از سهام تامین اجتماعی در این شرکت به مجموعه شستا آن هم در واپسین لحظات استقرار تیم مدیریتی دولت قبل بار دیگر تعجب سهامداران خرد و کارگران این شرکت را برانگیخته است.

بر اساس قرارداد غیر رسمی منتشر شده، سازمان تامین اجتماعی از ۵۲.۲۵ درصد سهم خود در شرکت هپکو ۳۲.۲۵ درصد آن را به مجموعه صندوق سرمایه گذاری این سازمان یا اصطلاحا همان شستا واگذار کرده است.

این در حالی است که شرکت هپکو در طول دو دهه اخیر همواره درگیر این جابجایی های بدون منطق و پشتوانه کارشناسی سهام بوده و از آن زخم خورده است، از نخستین واگذاری این مجموعه عظیم صنعتی در سال 85 به شرکت واگن سازی کوثر که سرآغاز مشکلات هپکو بود تا بازپس گیری آن پس از بحران و واگذاری دوباره اش به شرکت هیدوراطلس آن هم فقط با یک چک 10 میلیون تومانی، مسئله ای که با اعتراض کارگران منجر به خلع ید سهامدار در سال 97 و بازگشت سهام هپکو به سازمان خصوصی سازی شد.

سال ۹۹ اما با امیدواری کارگران هپکو نسبت به آینده این شرکت آغاز شد چراکه با خلع ید شرکت هیدوراطلس خریدار دوم این شرکت زمزمه‌هایی از بازگشت هپکو به مجموعه ایمیدرو و قرار گرفتن این شرکت زیر چتر حمایتی دولت شنیده می‌شد ولی در عمل آنچه رخ داد فقط دست‌به‌دست شدن سهام هپکو به تأمین اجتماعی بود بدون آنکه جرقه تولید در این مجموعه زده شود، هرچند در روزهای پایانی سال خبر از تهاتر بدهی هپکو داده شد.

در عین حال سازمان تأمین اجتماعی باید متعهد به این می بود که هپکو را به تولید برساند و نه اینکه حالا پس از نتیجه بخشی سال ها تلاش کارگران هپکو و برداشته شدن یکی از موانع اصلی و تهاتر بدهی های این شرکت به دنبال شانه خاله کردن از زیر بار مسئولیت باشد، متأسفانه آنچه تاکنون از عملکرد سهامدار عمده برمی آید حاکی از عدم وجود برنامه و اراده از سوی سازمان تأمین اجتماعی برای رونق تولید در هپکو است حال آنکه انتظار می رود در سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» جدیت بیشتری در این رابطه وجود داشته باشد.

با این وجود اردیبهشت ماه سال جاری بود که شورای اسلامی کار هپکو هفته گذشته طی نامه به سران قوا و جمعی از مسئولین ضمن اشاره مجدد به مشکلات این شرکت و انتقاد از عملکرد منفعل سازمان تأمین اجتماعی در قبال شرکت هپکو تأکید کرد: «چرا تامین اجتماعی به عنوان سهامدار اصلی این شرکت در جهت  تولید و پشتیبانی و رفع موانع، سرمایه در گردش مورد نیاز تولید و حقوق پرسنل و بازنشسته کردن پرسنل، همکاری و کمک لازم را نمي نمايد؟ با توجه به اینکه شرکت مشکلات فراوانی را  به دليل نداشتن  سرمايه در گردش و عدم پرداخت حقوق كارگران در این چند ماهه اخیر خواهد داشت.»

در همین برهه سید امیر میرناصری فعال کارگری شرکت هپکو در توییتی ضمن اشاره به تصاحب ساختمان فدراسیون فوتبال توسط شستا که از زیر مجموعه های سازمان تامین اجتماعی است نوشت: « همانطور که فدراسیون به نام شستا شد سازمان تأمین اجتماعی نیز در قبال پرداخت دو برج حقوق هپکو طلب دفتر مرکزی این شرکت را داشته و با توجه به تلاش تیم مدیریت برای تولید به نظر هیچ برنامه ای برای تولید در این شرکت ندارد، چراکه ارزش زمین های این شرکت به مراتب بالاتر از تولید است.»

تأمین اجتماعی حتی به عنوان سهامدار عمده حقوقی در شرکت هپکو به وظیفه خود در قبال صیانت از حقوق سهامداران خرد عمل نکرد و نماد «تپکو» در فرابورس پس از ۷ ماه توقف، ۲۵ بهمن ماه با صف فروش سنگین ۳۵۰‌ میلیارد تومانی بازگشایی شد، معضلی که حتی با وجود پایان روند نزولی شاخص کل و بهبود نسبی وضعیت این شرکت به جهت تهاتر بدهی ها و افشای قراردادهایی جدید برای تامین ماشین آلات معدنی و راهسازی همچنان ادامه دار است و سهامدارن خرد کماکان با صف فروش سنگین این سهم دست و پنجه نرم می کنند.

علیرغم تمام این مسائل اما کارگران هپکو با نگاهی امیدوتر به آینده بر ظرفیت های این شرکت تأکید کردند و مسئولین را به یاری طلبیدند ولی درمجموع باید گفت آنچه هپکو به آن گرفتار شد نتیجه‌ی سال‌ها بی‌توجهی به تولید علیرغم تأکیدات رهبر انقلاب به خصوص در شعار سال‌های اخیر است، چندین سال فرار دولتهای یازدهم و دوازدهم از زیر بار مسئولیت خصوصی‌سازی‌های غیراصولی و شکست‌خورده هپکو و شرکت‌هایی امثال آن به‌جای رفع موانع تولید ضربه‌ای به‌مراتب سهمگین‌تر از تحریم‌ها به صنعت و اقتصاد کشور وارد کرد.

متاسفانه با این حال دولت دوازدهم تا پایان عمر خود اراده ای برای احیا و رونق هپکو نشان نداد و به هر نحو از زیر بار مسئولیت این شرکت سر باز زد تا هپکو همچون خیل عظیمی از واحدهای تولیدی دچار مشکل میراثی برای دولت سیزدهم باشد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار