جام جهانی فوتبال هر ۲ سال یک بار/ پیرمرد فرانسوی نقش اول بازی فیفا وضعیت تولید واکسن های برکت و پاستور/خبر خوش برای ۲ تا ۱۸ ساله ها وحدت؛ مهمترین نقطه هراس دشمنان از جامعه اسلامی/ سیستان و بلوچستان سمبل وحدت و اتحاد در کشور اظهارات طارمی بعد از درخشش مقابل میلان و پیروزی ارزشمند پورتو مشکلات دنیای اسلام تحمیلی و خواست قدرت‌های ضد اسلام است/ استقبال از مذاکرات میان ایران و عربستان کشف ۴۰۰ کیلوگرم تریاک در دلیجان «پرونده بنزینی» زنگنه و ابتکار به قوه قضائیه ارسال شد رویکرد برگزاری جشنواره مالک اشتر الگوسازی و تربیت الگو است جهاد علمی مهمترین ماموریت بسیج در گام دوم انقلاب است پیوند کلیه حیوان به انسان برای نخستین بار در جهان
پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۱۸
کد خبر: 89632
تاریخ انتشار: ۰۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۸
هوای ناسالم دست بردار نیست/

تدوام آلودگی هوا در شهرهای اراک و شازند

هوای کلانشهر اراک در روز چهار شنبه در وضعیت "ناسالم برای گروه‌های حساس" و هوای شازند در وضعیت "ناسالم برای تمام گروه ها" قرار گرفت.

به گزارش دیار آفتاب؛ براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر اراک، شاخص کیفیت هوای اراک در ساعت ۱۱ صبح امروز (چهارشنبه‌ ۳ شهریور)، عدد ۱۰۸ را نشان می‌دهد که بیانگر "هوای ناسالم برای گروه‌های حساس" می‌باشد.

همچنین در ساعت مذکور ایستگاه‌ سنجش آلودگی هوای شهر شازند عدد ۱۶۳ را نشان می‌دهد که بیانگر هوای "ناسالم برای تمام گروه های سنی" است.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ و ۱۰ میکرون است، اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور و در سال ۹۹ تعداد روزهای ناسالم در این شهر به ۵۲ رسید، حالا اما از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون نیز امروز پنجاه و هشتمین روز ناسالمی است که در کارنامه کلانشهر اراک به ثبت می رسد.

شازند نیز از جمله شهرهایی است که به دلیل استقرار برخی صنایع آلاینده همچون پالایشگاه، پتروشیمی و نیروگاه حرارتی در این منطقه به لحاظ شاخص های کیفیت هوا شرایط مطلوبی را تجربه نمی کند و همواره آلاینده ها دست به گریبان مردم این منطقه نیز بوده اند.

ذرات ریز (PM ۲.۵) مانند ذرات معلقی که در دود و مه‌دود یافت می‌وند و قطرشان ۲.۵ میکرون یا کمتر است، این ذرات یا به طور مستقیم از منابعی مانند آتش‌سوزی‌های جنگلی وارد هوا می‌شوند یا در نتیجه واکنش گازهای خروجی از نیروگاه‌ها، صنایع و خودروها در هوا شکل می‌گیرند، استنشاق این ذرات می‌‌تواند بر قلب و ریه‌‌ها اثر بگذارد و پیامدهای بهداشتی وخیمی ایجاد کند.

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان با احتمال بیشتری ممکن است در نتیجه قرار گرفتن در معرض ذرات معلق آلاینده آسیب ببینند، حتی افراد سالم نیز در هنگام قرار گرفتن در معرض میزان‌های بالای این ذرات آلاینده دچار علائم و عوارض تنفسی می شوند.

توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار