گزارش تصویری| تجلیل از شهدای مدافع سلامت در اراک خروج از برجام اشتباه بسیار بزرگی بود خنثی کردن تحریم‌ها اولویت اصلی دانشگاه و صنایع باشد/ توسعه پایدار با کار و تلاش شبانه‌روزی، تولید رقابتی و صادرات محور محقق می‌شود جهت‌گیری دولت در بودجه ۱۴۰۱ ثبات اقتصادی است لیگ قهرمانان اروپا|غلبه رئال بر اینتر و حذف میلان/وداع دراماتیک پورتو با فرصت سوزی طارمی تشریح جزئیات تهیه واکسن طبیعی کرونا در اراک/واکسن قابلیت انعطاف در برابر بیماری‌های ویروسی را دارد مه گرفتگی شدید در برخی از محورهای مواصلاتی استان مرکزی/ رانندگان با احتیاط بیشتری رانندگی کنند تکلیف ارز دولتی در بودجه 1401/حمله به صف کاذب ارز/چرا تولید خودرو آب می رود؟ پیروزی بر پیکان واجب‌تر از نان شب/ خطر حذف ایران از جام جهانی / ۴۵ روز ویژه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه ۱۴۰۱/ اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد تومان یارانه به اقشار آسیب پذیر
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۴
کد خبر: 89631
تاریخ انتشار: ۰۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۵
کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با دیارآفتاب؛

تجربه کشورهای مختلف نشان می دهد اعتماد به غرب سیاستی اشتباه است

یاری گفت: تجربه دولت‌هایی که با حمایت آمریکا روی کار آمدند و پس از مدتی سرنگون شدند از جمله اشرف غنی در افغانستان، قذافی در لیبی، صدام در عراق، پهلوی در ایران و ... نشان می دهد اعتماد به غرب سیاستی 100درصد غلط و اشتباه است.

محمدجواد یاری کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص تجربه اعتماد به غرب در دولت تدبیر و امید و لزوم عبرت گرفتن دولت جدید از این تجربه گفت: مقام معظم رهبری در آخرین دیدار با دولت دوازدهم فرمودند از تجربه اعتماد به غرب در دولت تدبیر و امید به عنوان تجربه ای که باید عبرتی برای آیندگان باشد، نام بردند. البته ایشان همواره به این موضوع تاکید داشته اند.

وی افزود: البته تجربه های بسیار گرانبهایی از اعتماد به غرب در مقابل خود داریم. هم تجربه هایی که در داخل کشور بوده و هم تجاربی که سایر کشورها داشته اند بیانگر این است که اعتماد به غرب سیاستی اشتباه و صد در صد غلط است که بارها تجربه شده است. بنابراین بایستی به این نکته توجه کنیم که برای حل مشکلات داخلی هیچگاه نباید به غرب امیدوار باشیم.

یاری با اشاره به وقایع اخیر افغانستان، تصریح کرد: دولت اشرف غنی که با حمایت آمریکایی ها روی کار آمد و دولتی لیبرال و غربگرا بود، پس از خروج آمریکا از افغانستان، به راحتی شکست خورد و این به دلیل تنها گذاشتن دولت افغانستان از سوی آمریکایی ها بود. همین تجربه در مورد صدام حسین در عراق، قذافی در لیبی، محمد مصدق و محمدرضا پهلوی در ایران و ... تکرار شده است. لذا این تجارب نشان می دهد آمریکایی ها به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند و هر جا به نفعشان نباشد پشت متحدین منطقه ای خود را هم خالی می کنند.

این کارشناس سیاسی با بیان اینکه برجام خسارتی محض برای کشور بود، تاکید کرد: این توافق با مغفول نگه داشتن تمام ظرفیت های داخلی در قبال وعده های غربی ها و خصوصا آمریکا باعث شد تا خساراتی بر کشور وارد شود که جبران آن نیاز به گذشت چندین سال دارد.

وی ادامه داد: مجموع این تجارب بایستی توسط دولت آقای رئیسی که دولتی انقلابی است مورد توجه قرار بگیرد و امیدواریم که وزیر امورخارجه دولت سیزدهم با عبرت گرفتن از این تجربه ها در تله عملیات روانی جریان نفوذی در داخل کشور نیفتند، چرا که این جریان همواره در صدد است تا با عملیات روانی و فریب دام هایی برای دولت سیزدهم پهن کنند تا آن را در چنین فرایند های باطلی بیندازند که البته با بینشی که دولت آقای رئیسی دارد چنین اتفاقی رقم نخواهد خورد.

یاری خاطرنشان کرد: اگر از غرب رویگردان شده و به ظرفیت های داخلی و شرق روی بیاوریم قطعا نتایج بسیار ثمربخش آن را در دوره آینده شاهد خواهیم بود.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار