وحدت خنثی کننده توطئه های دشمنان است ساخت فیلم و سریال از شهدای شاخص استان با جدیت دنبال می شود/ تهیه سریال شهید آنجفی و شهید وطن پور در دستور کار است بورس منتظر آزادسازی اصولی سهام عدالت است دبیرکل حزب‌الله: قدرت مقاومت برای دفاع از لبنان است/ اجازه دست‌درازی تل‌آویو به ثروت ملتمان را نخواهیم داد ۱۷ بیماری و اختلال که موجب کاهش وزن ناخواسته می‌شوند ۳۶۰ گروه جهادی فعال در اراک سازماندهی شده اند در سفر رئیس‌جمهور به اردبیل چه گذشت؟ / از وعده آیت‌الله رئیسی برای گشایش‌های جدی در کشور تا دیدار صمیمی با مردم آیین‌نامه «شورای‌عالی سینما» تغییر می‌کند؟/ توجه به نیاز امروز حدود 50 درصد از ظرفیتهای ورزشی تفرش قابل استفاده نیست/اعتبارات زمین چمن تفرش محقق نشده است پنج تفنگدار ایرانی در میدان رزم با دشمنان را بیشتر بشناسیم
یکشنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۱
کد خبر: 89458
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۲
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

هوای شهر های اراک و شازند ناسالم است/ آسمان شازند در تسخیر منواکسید کربن

براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا، کیفیت هوای اراک ناسالم و هوای شازند در وضعیت بسیار ناسالم قرار گرفت.

به گزارش دیار آفتاب؛ شاخص کلی کیفیت هوای شازند در ساعت 8صبح امروز (شنبه 30مرداد)، عدد 213 را نشان می‌دهد که بیانگر هوای بسیار ناسالم است، همچنین شاخص کیفیت هوای شهر اراک در این ساعت با شاخص 116در ایستگاه شریعتی شرایط ناسالم برای گروه های حساس را نشان می دهد.

اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده و حتی در روزهایی آلوده‌ترین شهر کشور است که بر اساس آمارهای موجود و اعلام مسئولین اداره کل محیط زیست استان در سال گذشته ۵۲ روز ناسالم را به ثبت رسانده است.

یک برآورد کلی البته نشان می دهد از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون حدود 60روز ناسالم و کمتر از ۱۰ روز هوای پاک در کارنامه کلانشهر اراک به ثبت رسیده و البته در اغلب روزها شرایط ناسالم لحظه ای نیز تجربه شده است.

البته بنا به گفته مسئولین منشأ این آلودگی ها عموما خارج از استان و حتی کشور بوده و راه کوتاه مدتی برای مقابله با آن وجود ندارد اما اطلاعات ایستگاه پایش هوای شهر شازند نشان می دهد در حال حاضر شاخص آلایندگی مونواکسیدکربن یا CO بسیار فراتر از حد استاندارد قرار دارد.

از شهر شازند در کنار اراک می توان به عنوان یکی از آلوده ترین شهرهای استان مرکزی و حتی کشور نام برد چراکه متأسفانه تأثیرات مخرب صنایع آلاینده ای همچون پالایشگاه، پتروشیمی و به خصوص نیروگاه حرارتی در این منطقه باعث شده است تا شاخص کیفیت هوای این شهر به خصوص در سال جاری حتی به ندرت در وضعیت قابل  قبول قرار گیرد.

گاز خطرناک و سمی منواکسید کربن از جمله آلاینده هایی است که می توان منشا اصلی تولید آن را می توان احتراق سوخت های فسیلی عنوان کرد، این گاز به عنوان یکی از مهمترین آلاینده های هوا در صنایع و محیط زیست مطرح است. از عمده ترین منابع تولید و انتشار گاز مونوکسید کربن می توان به وسایل نقلیه موتوری و صنایع اشاره کرد.

این گاز با مقادیر بالاتر از استاندارد، زندگی افراد پرخطر (بیماران قلبی - ریوی، افراد مسن، کودکان و زنان باردار) را به خطر می­اندازد و در افراد سالم نیز باعث ایجاد سردرد، سرگیجه، خستگی زیاد و تحریک اعصاب می­شود.

اکیداً توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار