رئیس جمهور دوشنبه شب با مردم سخن می گوید ماشین تخریب انتصابات دولت از کجا کوک می‌شود؟ برای اعتلای بسیج باید به جوانان خلاق میدان داد/ دولت اسلامی با دیوان‌سالاری محقق نمی‌شود تحسین کاربران از اهدای مدال قهرمان المپیک و جهان به شهید گمنام/ تو دنیای سعید ملایی‌ها تو محمدرضا گرایی باش! «شیر خفته» کرونا را بیدار نکنیم؛ سایه «پیک ششم» را جدی بگیریم! مستاجران وام ودیعه مسکن را گرفتند؟ شهادت یک پاسدار اهل خمین در درگیری با سارقین مسلح نامه 160 نماینده به رئیس جمهور/ دولت برای استفاده حداکثری از پیمان شانگهای برنامه‌ریزی کند وزیر بهداشت: واردات واکسن به ۱۶۰ میلیون دُز می‌رسد/ از مراجع برای تشویق مردم به واکسیناسیون کمک می‌خوا‌هم ارز 4200 تومانی به سفره مردم نرسید/ حمایت از اقشار کم‌درآمد با پرداخت یارانه مستقیم
دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۵:۵۱
کد خبر: 89312
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۴
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

اراک و شازند همچنان آلوده/ ذرات کمتر از 2.5میکرون میزبان و مونو اکسید کربن میهمان ناخوانده ریه مردم استان

آلودگی هوا با منشأ های مختلف، به وضعیتی عادی برای مردم استان مرکزی تبدیل شده و آرزوی هوایی پاک بر دل مردم مانده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ آلودگی هوای شهرهای استان مرکزی به امری عادی در سال 1400 تبدیل شده به طوری که در طول نزدیک به 5 ماه گذشته مردم اراک تنها 10 روز پاک را تجربه کردند و از طرف دیگر با احتساب امروز(شاخص 114)، 56امین روز ناسالم را پشت سر می گذارند.

البته بنا به گفته مسئولین منشأ این آلودگی ها عموما خارج از استان و حتی کشور بوده و راه کوتاه مدتی برای مقابله با آن وجود ندارد. این در حالی است که کویر میقان که در نزدیکی اراک قرار دارد یکی از منابع اصلی آلودگی ذرات معلق که اصلی ترین عامل آلودگی این روزهای هوای اراک است، به حساب می آید.

البته شازند هم که در مسیر وزش بادهای غرب به شرق قرار دارد از این ذرات معلق در امان نیست و اگر شاخص آلودگی ذرات کمتر از 2.5 میکرون آن روشن باشد، یکی از عوامل آلودگی این شهر را تشکیل می دهد. البته این شهر به علت قرارگیری در نزدیکی صنایع آلاینده ای همچون نیروگاه حرارتی، پالایشگاه و پتروشیمی از آلودگی های دیگر هم در امان نیست که عدد 200 شاخص CO ایستگاه سنجش هوای شازند این موضوع را تایید می کند.

در مجموع بنظر می رسد یکی از خواسته های به حق مردم استان مرکزی از دولت سیزدهم، کاهش آلودگی هوا باشد که باید دید چه تدبیری برای این منظور دیده می شود.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار