همه مدارس شهر و روستای استان مرکزی فردا غیر حضوری برگزار می شود اقدامات امدادی، جبران خسارات و بازسازی منازل از اولویت های دولت است/ تعریف همیشگی حاج قاسم از پایبندی مردم جنوب کرمان به نظام و ارزشها سفر رئیس جمهور به مسکو برکات فراوانی برای ایران خواهد داشت سیل، منازل روستایی شرق هرمزگان را سیراب کرد/ زلال مهربانی در چشمان کودکان مازغی نقش بسته است همکاری ایران با روسیه و چین می تواند منشأ اثر باشد/ بانک ها دلال نباشند و به قانون بانکداری اسلامی عمل کنند پرچم ایران نماد ارزش های اسلامی است/شور و نشاط همراه با معنویت لازمه پیشرفت جامعه است افتتاحیه المپیاد ورزشی جام پرچم در اراک پیگیری آخرین وضعیت رسیدگی به سیل زدگان در تماس تلفنی رئیس جمهور با استاندار کرمان قرارداد ایران و چین، تحریم را بیش از پیش فرو خواهد ریخت/ گام های اجرایی قرارداد سرعت گرفته است سردار رسما در زنیت ماندنی شد
شنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۷
کد خبر: 89177
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۳
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) در اراک؛ از اجرای بزرگترین پروژه غرب کشور تا ثبت رکورد بتن ریزی با همت جهادی

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در مدت کوتاه حضور در شهر اراک با نگاه مردم محور و جهادی دستاوردهای بزرگی را در کارنامه پرافتخار خود به ثبت رسانده است و در طول حدود 6 سال حضور عملیاتی در کلانشهر اراک ۴ پروژه اثرگذار شهری را در راستای بالا بردن سطح رفاه شهروندی به مردم این شهر تقدیم کرده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) در سال ۹۴ و با پیگیری فرمانده سپاه استان مرکزی و درخواست مسئولین وقت استان و شهر اراک در این شهر حضور یافت و عملیات اجرایی تعدادی از پروژه‌های شهری کلانشهر اراک را در قالب موسسه شهید رجایی در دست گرفت.

در ابتدا با توجه به طرح‌های ارائه‌شده از سوی شهرداری اراک سه طرح زیرگذر امام حسن (ع)، تقاطع میدان شریعتی (شهدای مدافع حرم) و تقاطع میدان ورزش (آزادگان) به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه غرب کشور اجرایی شد و بسیاری از کمبودها و موانع اقتصادی و حتی سیاسی نیز نتوانست مانع و سدی را در برابر تفکر جهادی تلاشگران این قرارگاه ایجاد کند.

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در مدت کوتاه حضور در شهر اراک با نگاه مردم محور و جهادی دستاوردهای بزرگی را در کارنامه پرافتخار خود به ثبت رسانده است و در طول حدود 6 سال حضور عملیاتی در کلانشهر اراک ۴ پروژه اثرگذار شهری را در راستای بالا بردن سطح رفاه شهروندی به مردم این شهر تقدیم کرده است.

سرعت‌بالای افتتاح پروژه‌های قرارگاه به نسبت سایر پروژه‌های در حال اجرا در کلانشهر اراک، کاهش ۴۰ درصدی آمار تصادفات و سوانح شهری به دلیل جداسازی مسیرهای مواصلاتی، کاهش ۲۰ درصدی زمان سفر در اثر غیرهمسطح سازی مسیرهای عبوری و تغییر و زیباسازی بافت شهری درنتیجه ایجاد تقاطع‌های غیر همسطح با شکل هندسی متناسب و متقارن ازجمله نقاط قوت قرارگاه است.

(تقاطع های غیرهمسطح اجرا شده در شهر اراک توسط قرارگاه خاتم)

همچنین در ابعاد اقتصادی می‌توان به اقدامات قرارگاه در ایجاد بیش از ۵۰۰۰ فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم در شرایط نابسامان اشتغال، ایجاد رونق و درآمد زایی در فضای کسب‌وکار شهری با انعقاد بیش از ۲۵۰ قرارداد در اجرای پروژه‌های شهری و مشارکت با بیش از ۱۰۰۰ بنگاه اقتصادی خرد در وضعیت رکود اقتصادی و تحویل پروژه‌های شهری با کمترین قیمت تمام‌شده و بالاترین کیفیت اشاره کرد.

ازجمله دستاوردهای عظیم و آینده ساز قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در کشور و بتبع شهر اراک پرورش نیروی انسانی متخصص و متعهد بومی و مدیران و پیمانکاران در تراز بالای کشوری است.

یکی دیگر از اقدامات اخیر قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا به پایان رسانیدن پروژه نیمه‌کاره تقاطع غیرهمسطح شهید صیدی است که پس یک بلاتکلیفی تقریبا ۱۰ ساله از زمان کلنگ زنی آن با فعالیت جهادی قرارگاه خاتم الانیبا در مدت کمتر از یک سال سرانجام طی در مرماه سال 99 به بهره‌برداری رسید و زیر بار ترافیکی قرار گرفت.

گفتنی است بعد از اقدامات اثرگذار قرارگاه خاتم‌الانبیا در شهر اراک طی نهایتاً سال گذشته نیز اجرای ۵ پروژه شهری جدید به ارزش مجموعاً ۳۰۰ میلیارد تومان و به روش EPC (طراحی و ساخت) به این قرارگاه واگذار شد.

شفیعی شهردار وقت اراک سال گذشته پس از بهره برداری از پل شهید صیدی گفت: کلنگ زنی این قراردادها شامل زیرگذری در میدان مقاومت و زیر گذری در جاده فراهان می شود که در ادامه به آرامستان اراک متصل شده و از آنجا به بزرگراه کربلا(جاده شازند) متصل می شود. همچنین در این قرارداد پیش بینی ایجاد تقاطعی غیرهمسطح(زیرگذر) در انتهای خیابان هپکو به سمت فرودگاه اراک دیده شده است تا دسترسی به این فرودگاه راحت تر شود. در کنار این سه پروژه، ایجاد تقاطعی غیرهمسطح در ورودی شهر از سمت قم (میدان امام خمینی(ره) نیز در این قرارداد پیش بینی شده تا انءشا الله در سه سال آینده شاهد بهره برداری از آنها باشیم.

پروژه میدان مقاومت اراک، ثمره کار جهادی 

هم اکنون اما پروژه میدان مقاومت یکی ازپروژه های جدیدی است که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) در دست کار دارد، عملیات اجرایی این پروژه برای بهبود ترافیک میدان امام حسین(ع) و میدان مقاومت، پس از بهره برداری از پل شهید صیدی و از 22 بهمن ماه سال گذشته آغاز شده است و کار شبانه روزی تلاشگران قرارگاه خاتم با شتاب بسیار خوبی در حال انجام است، مساحت عرشه پل میدان مقاومت ۲ هزار و ۲۰۰ متر و دهانه این پل ۲۵ متر و ۱۰۰ متر طول دارد.

(عملیات اجرایی پروژه میدان مقاومت اراک)

بیاتیان شهردار وقت شهر اراک چندی قبل در خصوص این پروژه گفت: کاهش مدت پروژه میدان مقاومت از ۸۴۰ روز به ۱۸۰روز، با هدف کاهش سختی شهروندان بعلت ساخت و ساز پروژه عمرانی در چنین نقطه پر ازدحامی صورت گرفت که نشان از توان بالای قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) و شهرداری اراک جهت انجام پروژه های انجام نشدنی دارد.

بیاتیان افزود: در این پروژه رکورد عملیات عمرانی و اجرایی در سطح استان و حتی غرب کشور، جا به جا خواهد شد و سعی داریم قبل از اتمام روز شمار پروژه ها افتتاح شود.

بتن ریزی عظیم عرشه پل پروژه میدان مقاومت به حجم 3 هزار به عنوان مترمکعب بزرگترین حجم بتن ریزی در پروژ های عمرانی شهر اراک از ساعت ۴ بامداد روز یکشنبه ۳۰ خرداد ماه سال جاری و با رمز یا ثامن الحجج آغاز و طی یک مرحله و در ۲۳ ساعت انجام شد.

هم اکنون اما عملیات اجرایی این پروژه در فاز نهایی قرار دارد و بناست تا در موعد مقرر و طی روزهای آتی زیربار ترافیکی قرار بگیرد تا به عنوان پنجمین پروژه مهم اجرایی شده توسط قرارگاه خاتم برگ زرین دیگری در دفتر افتخارات این مجموعه به ثبت برساند.

حال اینکه اقدامات انجام شده توسط این مجموعه طی 6 سال گذشته در اجرای پروژه های کلان و مهم شهر اراک ضمن اینکه جهشی روبه جلو در راستای توسعه زیرساختی شهر اراک است گامی بلند در راستای فراهم کردن رفاه اجتماعی، زیباسازی منظر شهر و گشودن گره های ترافیکی قلمداد می شود.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به پروژه‌های شهری کلانشهر اراک که توسط موسسه شهید رجایی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) سپاه به بهره‌برداری رسید:

تقاطع غیرهمسطح میدان ورزش (پل آزادگان)/ بزرگترین پروژه غرب کشور

میدان ورزش محل تلاقی خیابان‌های جهاد، شهید بختیاری، شهید آنجفی، شهیدان رجایی و شهدای گمنام کلانشهر اراک است، با توجه به حجم بالای تردد از این میدان و بروز تصادفات متعدد در این منطقه، تصمیماتی برای غیرهمسطح سازی این تقاطع اتخاذ شد.

با غیرهمسطح سازی این تقاطع دسترسی شمال-جنوب و شرق-غرب شهر با سرعت بالاتر و ایمنی بیشتر امکان‌پذیر شد، تقاطع غیرهمسطح میدان ورزش با ۶ پل یکی از تقاطع‌های رینگ داخل شهر اراک است که از پل محیط زیست آغاز و پس از گذر از جاده فراهان به آرامستان اراک ختم می‌گردد.

عملیات اجرایی این طرح به مساحت ۱۸ هکتار از اسفندماه سال ۹۴ بعنوان بزرگترین پروزه غرب کشور آغاز شد و با صرف اعتباری بیش از ۷۰ میلیارد تومان در مردادماه سال ۹۸ مورد بهره برداری قرار گفت.

تقاطع غیرهمسطح میدان امام حسن (ع)

میدان امام حسن (ع) محل تلاقی بزرگراه امام علی (ع) –کمربندی شمالی- و بلوار کشاورز کلانشهر اراک است که با توجه به قرار گرفتن کلانشهر اراک در مسیر راه‌های اصلی کشور و تردد با سرعت‌بالای وسایل نقلیه از کمربندی اراک احداث این تقاطع غیرهمسطح در دستور کار شهرداری اراک قرار گرفت، این پروژه در شهریور ماه سال ۹۴ کلنگ زنی شد و در آبان ماه سال ۹۵ با هزینه ای حدود ۲۸ میلیارد تومان افتتاح و زیر بار ترافیکی قرار گرفت.

با احداث این تقاطع غیر همسطح به علت جداسازی مسیر تردد کمربندی شمالی و دسترسی محلی آمار تصادفات که پیش از این چشمگیر بود کاهش یافت و موجب شد وسایل نقلیه عبوری با ایمنی بیشتر از این مسیر تردد کنند

تقاطع غیر همسطح میدان شریعتی (پل شهدای مدافع حرم)

میدان شریعتی محل تلاقی خیابان‌های شهید بهشتی، آیت‌الله طالقانی، میرزای شیرازی و دکتر شریعتی اراک است، با توجه به اینکه این میدان از طرف غرب تنها مسیر ورودی به مرکز شهر و خروجی از آن و همچنین یگانه مسیر دسترسی مناطق غرب شهر به ایستگاه راه‌آهن است حجم عبوری وسایل نقلیه از آن زیاد بوده فلذا طرح احداث تقاطع غیر همسطح در این نقطه به تصویب شورای ترافیک استان رسید.

عملیات اجرایی این پروزه در شهریورماه سال ۹۴ آغاز و در خردادماه سال ۹۸ با صرف ۴۰ میلیارد تومان هزینه به بهره برداری رسید، یکی از دلایل روند طولانی اجرای این پروژه معارضین بسیار در مسیر اجرا بود که با تدابیر صورت گرفته در نهایت برطرف شد.

پروژه تقاطع غیرهمسطح شهید صیدی

این تقاطع غیر همسطح که مهرماه سال گذشته با صرف اعتباری در حدود ۷۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسید در بلوار شهید آنجفی حدفاصل میدان مقاومت و شهرک پردیس واقع‌شده و از روی کمربندی شمالی اراک می‌گذرد، در طراحی هندسی پل شهید صیدی دسترسی به شهرک‌های مجاورت میدان امام حسین (ع) و مناطق پایین‌دست دیده شده است.

تقاطع غیرهمسطح شهید صیدی یکی از تقاطع‌های رینگ داخل شهر کلانشهر اراک است که از پل محیط‌ زیست آغاز و پس از گذر از جاده فراهان به آرامستان ختم می‌شود و هم اکنون در ادامه روند تکمیل آن عملیات پروژه تقاطع میدان مقاومت در حال انجام است.

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) شعار ما می توانیم را محقق کرد

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در طول سال های فعالیت خود ثابت کرد که آمد و رفت دولت‌ها با گرایشات سیاسی مختلف، کمبود نقدینگی، تحریم، عدم پرداخت مطالبات و حتی بعضاً سنگ‌اندازی‌ها و بسیاری از کاستی‌ها هم نتوانسته است مانعی باشد بر همت مردان سازندگی و جهاد و اراده آنان را در راه آبادانی ایران و موفقیت در پروژه‌های عظیم ملی خدشه‌دار کند.

این مجموعه اینک با نگاه به رسالت پاسداری از انقلاب اسلامی و با محور قراردادن روحیه جهادی با رویکرد اقتصاد مقاومتی به عنوان یک مجموعه تخصصی مجرب، زبده و توانمند تا بحال توانسته است ضمن بکارگیری پیمانکاران داخلی و تربیت مدیران لایق در اجرای پروژه های ملی در گرایش های مختلف از جمله نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت و معدن، خطوط انتقال گاز، راه وباند، ساخت بنادر، سد و سازه های دریایی و غیره قابلیت اجرای پروژه های عظیم را به منصه ظهور بگذارد و به رقیب سر سختی برای پیمانکاران خارجی تبدیل شود وشعار «ما می توانیم» را به شایسته ترین صورت محقق سازد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار