حامیان روحانی در تلاش برای سیاه‌نمایی و تخریب دولت سیزدهم/ پاشیدن بذر ناامیدی در جامعه با اخبار غیر رسمی برنامه‌ریزی تحویل 8 میلیون دُز واکسن «پاستوکووک»/ امکان تشخیص ۲۵۰ هزار آزمایش روزانه کرونا خانه‌دار شدن با 15 میلیون تومان در گرو همکاری شبکه بانکی/ آیا تسهیلات بانکی صرف رونق اقتصاد می‌شود‌ تاخیر در صدور روادید برای ورزشکاران/ کارشکنی یا ضعف روابط بین الملل فدراسیون‌ها؟ سوخت رسانی در تعدادی از جایگاه استان مرکزی برقرار شد/سهمیه سوخت در کارت‌های شهروندان محفوظ است حمله سایبری پمپ بنزین ها در سایه کم کاری در راه اندازی شبکه اطلاعات ملی بازگشت تدریجی عرضه سوخت در جایگاه‌ها به روال عادی/ مشکل جایگاه‌های سوخت در اسرع وقت حل می شود امکان رفع فیلتر توئیتر و تلگرام با اجرای طرح حمایت از کاربران/ نقاط قوت نسخه جدید طرح صیانت چیست؟ حمله سایبری به سامانه سوخت‌گیری در پمپ بنزین‌ها/ اطلاعات تکمیلی پس از جمع‌بندی نهایی منتشر می‌شود شروع خوب سریال جدید شبکه سه/ «سرجوخه» درباره کدام سلبریتی‌ها افشاگری می‌کند؟
چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۹
کد خبر: 89100
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۵
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

هوای اراک و شازند در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت

براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی، هوای شهرهای اراک و شازند در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت.

به گزارش دیار آفتاب؛براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر اراک، شاخص کیفیت هوای اراک در ساعت ۹ صبح امروز (شنبه ۱۶ مرداد)، عدد ۱۰۳ را نشان می‌دهد که بیانگر "هوای ناسالم برای گروه‌های حساس" می‌باشد.

همچنین در ساعت مذکور ایستگاه‌ سنجش آلودگی هوای شهر شازند عدد ۱۴۲ را نشان می‌دهد که بیانگر هوای "ناسالم برای گروه‌های حساس" است.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ و ۱۰ میکرون است، اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور و در سه ماهه نخست سال جاری آلوده‌ترین شهر کشور بوده است که بر اساس آمارهای موجود در سال ۹۹ تعداد روزهای ناسالم در این شهر به ۵۲ رسید، حالا اما از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون نیز امروز چهل و پنجمین روز ناسالمی است که در کارنامه کلانشهر اراک به ثبت می رسد.

شازند نیز از جمله شهرهایی است که به دلیل استقرار برخی صنایع آلاینده همچون پالایشگاه، پتروشیمی و نیروگاه حرارتی در این منطقه به لحاظ شاخص های کیفیت هوا شرایط مطلوبی را تجربه نمی کند و همواره آلاینده ها دست به گریبان مردم این منطقه نیز بوده اند.

ذرات ریز (PM ۲.۵) مانند ذرات معلقی که در دود و مه‌دود یافت می‌وند و قطرشان ۲.۵ میکرون یا کمتر است، این ذرات یا به طور مستقیم از منابعی مانند آتش‌سوزی‌های جنگلی وارد هوا می‌شوند یا در نتیجه واکنش گازهای خروجی از نیروگاه‌ها، صنایع و خودروها در هوا شکل می‌گیرند، استنشاق این ذرات می‌‌تواند بر قلب و ریه‌‌ها اثر بگذارد و پیامدهای بهداشتی وخیمی ایجاد کند.

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان با احتمال بیشتری ممکن است در نتیجه قرار گرفتن در معرض ذرات معلق آلاینده آسیب ببینند، حتی افراد سالم نیز در هنگام قرار گرفتن در معرض میزان‌های بالای این ذرات آلاینده دچار علائم و عوارض تنفسی می شوند.

توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

captcha
آخرین اخبار