واکنش طنز کاربران به توقیف کشتی‌های یونانی/ فروش 2 نفتکش در دیوار! هشدار فعالیت سامانه بارشی در ۹ استان/ روند تدریجی افزایش دما در ۵ روز آینده سوابق ساختمان‌های پرمخاطره عمومی استان باید در فرمانداری‌ ثبت شود/ پاساژ طلای اراک باید سریع تر ایمن سازی شود طارمی داماد شد اروپا نمی‌تواند از بازار انرژی ایران چشم‌پوشی کند/ اکنون برجام بیش‌ازپیش برای اروپا اهمیت دارد! بی‌نیازی از واردات با اصلاح یارانه کالاهای اساسی و حذف ارز ۴۲۰۰/ قاچاق آفت اقتصاد کشور است برگزاری مراسم یادبود جانباختگان آبادان در مساجد و مصلی‌های کشور خبر اصلاح قیمت سوخت تکذیب شد جمع‌آوری ۹۰ماینر غیرمجاز در استان مرکزی/ میانگین انرژی موردنیاز برای استخراج هر بیت‌کوین ۳۰۰ مگاوات ساعت برآورد می‌شود رونمایی از دستاورد‌های جدید پایگاه پهپادی ۳۱۳ ارتش
یکشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۰
کد خبر: 88830
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۲
برای پنجمین روز متوالی در هفته جاری؛

هوای شهرهای اراک و شازند کماکان ناسالم است

براساس اطلاعات دریافت شده از سامانه پایش کیفی هوای کشور، کیفیت هوای اراک و شازند با توجه به اثرات سوء ذرات معلق بار دیگر در وضعیت ناسالم قرار گرفته است.

به گزارش دیار آفتاب؛ برای پنجمین روز متوالی در هفته جاری هوای شهرهای اراک و شازند در شرایط ناسالم قرار گرفته است، شاخص کلی کیفیت هوای اراک در ساعت 11 صبح امروز (پنجشنبه 7 مرداد)، عدد 132 را نشان می‌دهد که بیانگر هوای ناسالم برای گروههای حساس است، هر چند ایستگاه مهم مخابرات در مدار قرار ندارد.

براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌ سنجش آلودگی هوای شهر شازند نیز شاخص کیفیت هوای این شهر هم اکنون  با شاخص 173 شرایط ناسالم برای کلیه گروه ها را نشان می دهد.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی و یکه تاز این روزها همچنان ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون است، این در حالی است که اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده  و حتی در روزهایی آلوده‌ترین شهر کشور است؛ به گفته رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی شمار روزهای ناسالم هوا در اراک در سال ۹۲ به ۱۱۵ روز، در سال ۹۳ به ۵۰ روز، در سال ۹۴ به ۳۷ روز و در سال ۹۵ به دلیل شرایط منطقه‌ای و گرد و خاک‌های منطقه‌ای با افزایش به ۱۰۵ روز رسید.

به گفته این مقام مسئول شمار روزهای ناسالم هوا در اراک در سال ۹۶ به ۶۳ روز، در سال ۹۷ به ۴۷ روز، در سال ۹۸ به ۴۰ روز و در سال ۹۹ به ۵۲ روز رسید.

هر چند طبق اعلام اداره کل محیط زیست از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا ششم مردادماه نیز شهر اراک 50 روز ناسالم و تنها ۷ روز پاک را در کارنامه خود به ثبت رسانده‌ و البته در اغلب روزها شرایط ناسالم لحظه ای نیز تجربه شده است.

اکیداً توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

شاخص کیفیت هوا معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک یا سبز، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول یا زرد، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس یا نارنجی، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه  یا قرمز، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم یا بنفش و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک یا ارغوانی تعیین شده است.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار