عجله روحانی در قیچی زدن روبان بزرگ‌ترین پروژه درمانی کشور

مرکز درمانی «مهدی کلینیک» که از آن به عنوان بزرگ‌ترین پروژه حوزه سلامت نام برده می شود، شاید در روزهای باقی مانده از عمر دولت دوازدهم افتتاح شود و این در حالی است که این پروژه کامل نشده است.
کد خبر: ۸۸۷۷۰ تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۹

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از  مهر، پروژه‌های «مهدی کلینیک» و مرکز طبی کودکان شماره ۲ که از پروژه‌های زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند، تقریباً آماده افتتاح هستند. البته از آن نوع افتتاحیه‌ها و قیچی زدن روبان پروژه‌هایی که هنوز کار دارند، اما قرار است با عجله افتتاح شوند.

پروژه مهدی کلینیک

گفته می‌شود پروژه مهدی کلینیک به عنوان شعبه دوم بیمارستان امام خمینی (ره) وارد مدار خدمت خواهد شد، با این تفاوت که مجهزتر و پیشرفته‌تر از بیمارستان امام خمینی (ره) است.

در گذشته و سال‌های دور، بیمارستان امام خمینی به عنوان بیمارستان هزار تختخوابی نام برده می‌شد و حالا مهدی کلینیک قرار است با ۱۲۰۰ تخت بیمارستانی، در کنار این بیمارستان شروع به کار کند.

خسرو صادق نیت رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، در ارتباط با اهمیت بهره برداری از بزرگ‌ترین پروژه درمانی کشور با ظرفیت ۱۲۰۰ تخت بیمارستانی، گفت: پروژه مهدی کلینیک حاصل مشارکت همگانی بسیاری از افراد، سازمان‌ها و ارگان‌ها از هیئت مدیره و مدیرعامل مؤسسه محب سلامت مهدی تا مسئولین کشوری، وزارتخانه، دانشگاه و همکاری ارگان‌های غیردانشگاهی اعم از شهرداری و وزارت نیرو تا شرکت‌های برق و گاز و مخابرات و سایر ارگان‌ها است.

وی افزود: با تکمیل این پروژه و بهره برداری به هنگام از امکانات آن، خدمات مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در فضایی جدید و مدرن و با کیفیت بهتری به مردم ارائه خواهد شد.

این بیمارستان در استراتژی‌ترین نقطه تهران و در قلب بیمارستان امام خمینی قرار دارد. مهدی کلینیک یک مرکز فوق تخصصی کاملاً پیشرفته است که نمونه مشابهی در کشور ندارد و یک مرکز بی‌نظیر است.

این پروژه با نیت یکی از خیرین آغاز شد و سپس دانشگاه علوم پزشکی تهران و وزارت بهداشت‌، کار را ادامه دادند و با تلاش و ازخودگذشتگی تیم راهبری، این پروژه در مراحل پایانی قرار گرفت.

مرکز طبی کودکان شماره ۲

شاید یکی از مشکلات بیمارستان امام خمینی (ره) تهران، مراجعات بی شمار بیماران از اقصی نقاط کشور به این مرکز درمانی و البته مرکز طبی کودکان باشد که در جوار این بیمارستان قرار دارد.

حضور انبوه خانواده‌هایی که شب‌ها را در ماشین‌ها سپری می‌کنند تا فرزند بیمار خود را در مرکز طبی کودکان بستری کنند.

عجله روحانی در قیچی زدن روبان بزرگ ترین پروژه درمانی کشور

شهریار ارسیلو مدیر نظارت و توسعه امور عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: بیمارستان مرکز طبی دو از جنبه‌های مختلف دارای ویژگی‌های برجسته‌ای است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن خلوص نیت و تلاش گروهی است که برای ساخت آن همت کردند که شاید مشابه آن را کمتر دیده باشیم و همین امر سبب شد به لطف خداوند مراحل مختلف پروژه به‌خوبی پیش برود.

وی با اشاره به سرعت و کیفیت ساخت مرکز طبی ۲، افزود: اینکه بیمارستانی در کمترین زمان ممکن و با وجود سخت‌ترین شرایط اقتصادی و تحریمی به همت یکی از خیرین و کمک مجموعه دانشگاه ساخته شود، ویژگی برجسته دیگری است.

ارسیلو ادامه داد: قرار گرفتن مرکز طبی کودکان ۲ در منطقه یافت‌آباد، امکانی را برای دسترسی مردم این منطقه به خدمات پیشرفته پزشکی فراهم کرده است و راه‌های دسترسی که برای آن ایجادشده، کمک می‌کند مردم بیشتری از خدمات آن بهره‌مند شوند.

مدیر نظارت و توسعه امور عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به نیاز کشور به مراکز درمانی ویژه اطفال گفت: با توجه به اینکه بیمارستان‌های کودکان درآمدزا نیستند و گردش مالی بالایی ندارند، معمولاً بیمارستان برای این گروه سنی کمتر در کشور ساخته می‌شود؛ اما ما شاهد این اتفاق در مرکز طبی کودکان ۲ هستیم که باهدف خدمت دلسوزانه در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی تهران ایجادشده و خدمات پیشرفته را زیر نظر اساتید برجسته مرکز طبی کودکان ارائه می‌دهد.

وی افزود: مرکز طبی ۲ به لحاظ فنی و تجهیزات پزشکی به کار گرفته‌شده در آن و موارد بسیار دیگر، بر اساس استانداردهای روز است و به نظر می‌رسد بیمارستانی کاملاً پیشرو در این زمینه خواهد بود که خیر آن به مردم می‌رسد.

عجله روحانی در قیچی زدن روبان بزرگ‌ترین پروژه درمانی کشور

به نظر می‌رسد کار احداث و تکمیل این دو پروژه درمانی کشور، به اتمام رسیده و آماده افتتاح باشد. البته افتتاح از نوع رونمایی‌های بدون کارکرد، زیرا ا شواهد و قرائن بر می‌آید که برای راه اندازی این دو پروژه بزرگ درمانی کشور که می‌توانند ظرفیت خدمات رسانی به بیماران را به شدت افزایش دهند، نیاز به تکمیل نیروی انسانی و تجهیزات لازم است.

قطعاً راه اندازی ۱۲۰۰ تخت بیمارستانی به تنهایی حداقل ۵ هزار نیروی انسانی نیاز دارد و در کنار آن باید به مرکز طبی کودکان شمار ۲ نیز نیم نگاهی داشت که این پروژه نیز نیازمند تجهیزات و نیروی انسانی مورد نیاز است. این در حالی است که شرایط حاد کرونایی کشور باعث شده مراکز درمانی کشور به دنبال نیروهای داوطلب برای خدمت در بیمارستان‌ها باشند.

حالا در روزهای پایانی دولت دوازدهم، قرار است این دو پروژه درمانی با دستور رئیس جمهور افتتاح شوند و بعد بدون کارکرد باقی بمانند. به نظر می‌رسد که افتتاح عجولانه و قیچی زدن روبان این دو پروژه حداقل تا پایان سال و بعد از فروکش بحران کرونا امکان پذیر باشد و تا آن زمان باید به دنبال تجهیز امکانات و نیروی انسانی مورد نیاز این دو مرکز درمانی بود.

نکته که مسئولان را بر آن می‌دارد که پروژه‌ها را زودتر از زمان مورد نظر افتتاح کنند، گرفتن عکس یادگاری است. در حالی که سوابق آغاز به کار پروژه‌ها در قالب شناسنامه ساخت، می‌تواند بهترین سند برای مسئولانی باشد که ساخت پروژه‌ها را آغاز کرده‌اند و در نهایت به اتمام رسانده‌اند، اما فرصت برای قیچی زدن روبان آنها نداشته‌اند.