دیارآفتاب گزارش می دهد؛

آخرین وضعیت تأمین آب شرب استان مرکزی از زبان فرمانداران تشریح شد/ استاندار: 42 روستا به‌صورت سیارآبرسانی می‌شوند

در نشست تأمین آب شرب استان مرکزی آخرین وضعیت منابع آب شهرستان های استان و راهکارهای موجود برای حل تنش آبی در ایام پیش رو مورد بررسی قرار گرفت.
کد خبر: ۸۸۷۰۵ تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۷

به گزارش دیار آفتاب؛ جلسه تأمین آب شرب استان مرکزی بعدازظهر امروز یکشنبه 3 مردادماه به ریاست استاندار و با حضور مدیران مربوطه و ارتباط ویدئو کنفرانسی فرمانداران در اراک برگزار شد.

سید علی آقازاده استاندار مرکزی در ابتدای این نشست با تشریح دستور کار جلسه گفت: هدف از تشکیل این جلسه بررسی آخرین وضعیت تأمین آب شرب در مناطق شهری و روستایی استان مرکزی است و فرمانداران سعی کنند آخرین وضعیت شهرستان‌ها و مشکلات را به همراه راهکارهای پیشنهادی بیان کنند.

در ادامه فرمانداران به تشریح وضعیت آب شرب در مناطق مختلف شهری و روستایی شهرستان‌های استان پرداختند که در این زمینه بختیاری فرماندار اراک با اشاره به آخرین وضعیت این شهرستان گفت: در مناطق شهری اراک و همچنین سه شهر ساروق، داودآباد و کارچان مشکل خاصی در تأمین آب شرب وجود ندارد اما در منطقه شمال غربی اراک 27 روستا واقعاً دچار مشکل آب هستند و هم‌اکنون با تانکر آب‌رسانی می‌شوند.

فرماندار اراک افزود: در برخی مناطق روستایی بخش مرکزی و همچنین بخش معصومیه نیز مشکلاتی داریم.

در ادامه فرماندار آشتیان پیرامون آخرین وضعیت تأمین آب شرب این شهرستان گفت: در سطح شهرستان تاکنون مشکل خاصی به لحاظ تأمین آب شرب وجود نداشته است و تنها در یکی از روستاها نیاز به حفر چاه اضافه برای جبران تنش‌های احتمالی وجود دارد.

فرماندار فراهان نیز با تشریح وضعیت این شهرستان گفت: 6 روستا در شهرستان فراهان دچار مشکل آب هستند که به دلیل نیترات بالا آب‌رسانی به این مناطق با تانکر صورت می‌گیرد، همچنین در حال حاضر دو روستا نیز به دلیل کم‌آبی آب‌رسانی سیار در حال انجام است.

همچنین فرماندار محلات شرایط فعلی این شهرستان را خوب توصیف کرد و عنوان کرد: خوشبختانه در حال حاضر در هیچ‌یک از مناطق شهری و روستایی مشکل خاصی در تأمین آب شرب وجود نداشته است.

فرماندار دلیجان نیز بابیان اینکه تاکنون در شهرهای دلیجان و نراق مشکل خاصی نداریم افزود: از 28 روستای تحت پوشش 9 روستا دارای مشکلاتی هستند که 5 مورد از آن‌ها با تانکر آب‌رسانی می‌شوند و 4 روستا احتمالاً از اواخر هفته دچار مشکلاتی در تأمین آب شرب خواهند بود که باید به‌صورت سیار آب‌رسانی شوند.

فرماندار شازند اما با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود هم در زمینه کشاورزی و هم آب شرب تنش داشته باشیم اظهار کرد: از مجموع 250 روستای شازند 40 روستا با آب چشمه آب‌رسانی می‌شوند که با توجه به کاهش حجم آب چشمه‌ها دچار مشکل خواهند شد.

وی افزود: هم‌اکنون 13 روستا دچار مشکلاتی در تأمین آب هستند که شرایط مدیریت‌شده است، همچنین دو شهر از 6 شهر این شهرستان با مشکل جدی مواجه هستند و در شهرهای هندودر و شهباز قطعی آب را در برخی ساعات داریم.

در ادامه فرماندار کمیجان نیز گفت: در مناطق شهری شهرستان تاکنون با مشکل خاصی مواجه نبوده‌ایم اما در 7 روستا با تنش آبی روبه‌رو هستیم که با جیره‌بندی مدیریت‌شده است ولی در 3 روستا آب‌رسانی سیار انجام می‌گیرد که در این زمینه برای تأمین تانکر نیازمند اعتبار هستیم.

فرماندار خنداب هم در تشریح آخرین وضعیت تأمین آب شرب این شهرستان گفت: در 2 شهر شهرستان خنداب مشکل جدی وجود ندارد اما به دلیل کمبود بارش‌ها و تداوم خشک‌سالی 13 روستا گاهی اوقات با کمبود آب مواجه می‌شوند و مسئله یکی از روستاها جدی است.

فرماندار زرندیه نیز با بیان اینکه در درازمدت دچار چالش‌هایی در تأمین آب خواهیم بود گفت: در شهر مامونیه مشکلاتی وجود دارد که برای حفر چاه جدید اقداماتی انجام‌گرفته است و در صورت تأمین اعتبار ایستگاه پمپاژ مشکل آب این شهر برطرف خواهد شد.

وی افزود: 13 روستا که عمدتاً در بخش خرقان قرار دارند وضعیت با جیره‌بندی مدیریت می‌شود و در یک روستا آب‌رسانی سیار انجام می‌گیرد.

معاون فرماندار ساوه نیز در این نشست عنوان کرد: در شهرهای ساوه و غرق‌آباد در حال حاضر مشکلی به لحاظ تأمین منابع آب شرب وجود ندارد اما در شهر آوه نیازمند حفر چاه هستیم، همچنین در شهر نوبران گاها مشکلات افت فشار وجود دارد اما تاکنون آب‌رسانی سیار در شهرستان نداشته‌ایم.

فرماندار خمین نیز در این جلسه گفت: در منطقه شهری خمین تاکنون با مشکل جدی در زمینه تأمین آب شرب مواجه نیستیم اما 6 روستا در این شهرستان به دلیل کم‌آبی و تنش به‌صورت سیار آب‌رسانی می‌شوند.

روستاهایی که به آبرسانی سیار نیاز دارند تا پایان تابستان به 125 مورد می رسد

در پایان ارائه گزارش فرمانداران شهرستان‌های مختلف، استاندار مرکزی گفت: در حال حاضر 42 روستا در استان به‌صورت سیارآبرسانی می‌شوند که تا پایان تابستان متأسفانه این روستاها به 125 مورد خواهند رسید.

وی تصریح کرد: اعتبارات تنش آبی به هر استان تخصیص پیداکرده است که مجموعه آبفا استان باید با جذب این اعتبارات درصدی را هم برای تأمین تانکرهای موردنیاز در نظر بگیرند.

انتهای پیام/