دیارآفتاب گزارش می دهد؛

کیفیت هوای اراک در وضعیت ناسالم قرار گرفت/ ریه اراکی ها در تسخیر ذرات معلق!

براساس اطلاعات دریافت شده از سامانه پایش کیفی هوای کشور، کیفیت هوای اراک با توجه به اثرات سوء ذرات معلق بار دیگر در وضعیت ناسالم قرار گرفته است.
کد خبر: ۸۸۶۹۶ تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۴

به گزارش دیار آفتاب؛ براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر اراک، شاخص کیفیت هوای اراک در ساعت 10 صبح روز یکشنبه 3 مردادماه با شاخص 106 در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد، همچنین کیفیت هوای ساوه نیز همین شرایط را تجربه می کند.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی در شهرهای اراک و ساوه ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون است، هر چند در شهر اراک ایستگاه شریعتی بالاترین شاخص آلایندگی را با عدد 141 نمایش میدهد که نشان دهنده قرار گرفتن در مرز شرایط ناسالم برای کلیه گروه هاست.

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان با احتمال بیشتری ممکن است در نتیجه قرار گرفتن در معرض ذرات معلق آلاینده آسیب ببینند، حتی افراد سالم نیز در هنگام قرار گرفتن در معرض میزان‌های بالای این ذرات آلاینده دچار علائم و عوارض تنفسی می شوند.

این ذرات چون به بخش‌های عمیق‌تر ریه نفوذ می‌کنند و هم ناشی از مواد سمی‌تری (مانند فلزات سنگین یا ترکیبات آلی سرطان‌زا هستند) خطرات بسیار بیشتری دارند.

اما اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور و در سه ماهه نخست سال جاری آلوده‌ترین شهر کشور بوده است که بر اساس آمارهای موجود در سال ۹۹ تعداد روزهای ناسالم در این شهر به ۵۲ رسید، هر چند از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون نیز حدود ۴۵ روز ناسالم در کارنامه کلانشهر اراک به ثبت رسیده است و مردم اراک کمتر از 10 روز از سال جاری هوای پاک را تنفس کرده اند.

چالش‌ آلودگی هوا که مستقیما با سلامت مردم در ارتباط  است، یکی از نتایج توسعه صنعتی، افزایش جمعیت، گسترش شهرنشینی و در نتیجه توسعه حمل‌ و نقل بوده است که درحال حاضر به عنوان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ساکنان شهرهای بزرگ تلقی می شود.

پدیده آلودگی هوا بر دستگاه های داخلی بدن همچون دستگاه قلبی و عروقی و تنفسی و همچنین اندام های خارجی مانند چشم و پوست که به طور مستقیم در معرض آلودگی هوا قرار می گیرند اثرات مخربی دارد.بروز بیماری های مزمنی همچون آسم و آلرژی های پوستی و بعضا بیماری هی صعب العلاج و لاعلاجی مانند سرطان از جمله تاثیر های مخرب و غیر قابل جبران آلودگی هوا بر سلامت افراد جامعه است. 

توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

شاخص کیفیت هوا معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک یا سبز، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول یا زرد، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس یا نارنجی، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه یا قرمز، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم یا بنفش و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک یا ارغوانی تعیین شده است.

انتهای پیام/