خاندوزی: اعطاى ٧٩٣ هزار وام خرد و بدون ضامن تا ١٥ شهریور ١٤٠١/ رشد اقتصادی کشور به ۳.۸ درصد رسید کشف 19 میلیارد ریال انواع کالای قاچاق در مرکزی / 8 دستگاه خودروی شوتی توقیف شد ایرانِ 7 تکه؛ نقشه آمریکایی تجزیه ایران پشت پرده ماجرای آزادی باقر نمازی چیست؟ چرا دیدار رهبر انقلاب در دانشگاه فرماندهی انتظامی بود؟ سند سالمندی تدوین شده است نخستین سوئیت ویژه زوج‌های سالمند استان مرکزی در اراک افتتاح شد تمام اتفاقات صورت گرفته در کشور و شهر زاهدان را محکوم می‌کنیم/ عوامل خارجی دلیل اتفافات زاهدان است اینفوگرافی | عدالت آمریکایی و مرگ پروانه ها روایت یک رسانه برون‌مرزی از پشت‌پرده تجمعات دیروز ضدانقلاب در چند کشور خارجی
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۹
کد خبر: 88657
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۶
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

هوای اراک و ساوه در وضعیت ناسالم قرار گرفت/ گرد و خاک در راه استان مرکزی

براساس اطلاعات دریافت شده از سامانه پایش کیفی هوای کشور، کیفیت هوای شهرهای اراک و ساوه با حجم بیش از حد مجاز آلایندگی ذرات معلق در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفته است.

به گزارش دیار آفتاب؛ براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر اراک، شاخص کیفیت هوای اراک در ساعت ۱۱ روز شنبه 2مردادماه با شاخص 109در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد، همچنین کیفیت هوای ساوه نیز در همین شرایط است، این در حالی است که متأسفانه سنجشگر آلایندگی ذرات معلق در ایستگاه شازند در مدار قرار ندارد اما با توجه به شرایط موجود بنظر می رسد وضعیت هوای این شهر نیز ناسالم باشد.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی در شهرهای اراک و ساوه ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون است، اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور و در سه ماهه نخست سال جاری آلوده‌ترین شهر کشور بوده است که بر اساس آمارهای موجود در سال ۹۹ تعداد روزهای ناسالم در این شهر به ۵۲ رسید، هر چند از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون نیز حدود 45 روز ناسالم در کارنامه کلانشهر اراک به ثبت رسیده است.

هواشناسی استان مرکزی نیز اعلام کرد که بر اساس بررسی‌ها به دلیل افزایش سرعت باد‌های شرق سو در بیابان‌های مرکزی کشور حداقل طی دو روز آینده به تناوب وقوع گرد و خاک در این نواحی و انتقال به استان و آلودگی هوا تحت تأثیر ذرات معلق دور از انتظار نیست.

ذرات ریز کمتر از ۲.۵ میکرون مانند ذرات معلقی که در دود و مه‌دود یافت می‌شوند به طور مستقیم از منابعی مانند شکل گیری کانون های گرد و غبار، آتش‌سوزی‌، واکنش گازهای خروجی از نیروگاه‌ها، صنایع و خودروها در هوا شکل می‌گیرند که استنشاق این ذرات می‌‌تواند بر قلب و ریه‌‌ها اثر بگذارد و پیامدهای بهداشتی وخیمی ایجاد کند.

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان با احتمال بیشتری ممکن است در نتیجه قرار گرفتن در معرض ذرات معلق آلاینده آسیب ببینند، حتی افراد سالم نیز در هنگام قرار گرفتن در معرض میزان‌های بالای این ذرات آلاینده دچار علائم و عوارض تنفسی می شوند.

توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار