مطالبه ۲۶ساله رهبر معظم انقلاب از مسئولان و تشکل‌های نشر درباره «کاغذ» به کجا رسید؟  ۶فوتی و شناسایی ۴۴۱مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی  برنامه متفاوت پرسپولیس برای گلزنی به الهلال/تغییرات احتمالی ترکیب آیین رونمایی از مجموعه کتب کنگره ملی شهدای استان مرکزی  لبیک کاربران به فرمان «جهاد تبیین» در فضای مجازی توسط رهبر انقلاب/ حکم صادر شد؛ بسم الله! جامعه اسلامی برای مقابله با تحریف نیاز به اقدامات ماندگار فرهنگی دارد/چاپ ۱۶۰ عنوان کتاب به برکت کنگره شهدای استان مرکزی دستاوردهای عظیم انقلاب به برکت تفکر و اندیشه حضرت امام(ره) است آنچه باید درباره واکسیناسیون کودکان و نوجوانان بدانیم؛ چه واکسنی به سنین ۳ تا ۱۷ سال تزریق می‌شود؟ مذاکرات را شتاب‌زده آغاز نخواهیم کرد/ ایران در حال ارزیابی رفتار طرف‌های غربی و آمریکایی است ۳۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید برای تابستان سال آینده وارد مدار می‌شود
چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۶
کد خبر: 88657
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۶
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

هوای اراک و ساوه در وضعیت ناسالم قرار گرفت/ گرد و خاک در راه استان مرکزی

براساس اطلاعات دریافت شده از سامانه پایش کیفی هوای کشور، کیفیت هوای شهرهای اراک و ساوه با حجم بیش از حد مجاز آلایندگی ذرات معلق در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفته است.

به گزارش دیار آفتاب؛ براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر اراک، شاخص کیفیت هوای اراک در ساعت ۱۱ روز شنبه 2مردادماه با شاخص 109در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد، همچنین کیفیت هوای ساوه نیز در همین شرایط است، این در حالی است که متأسفانه سنجشگر آلایندگی ذرات معلق در ایستگاه شازند در مدار قرار ندارد اما با توجه به شرایط موجود بنظر می رسد وضعیت هوای این شهر نیز ناسالم باشد.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی در شهرهای اراک و ساوه ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون است، اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور و در سه ماهه نخست سال جاری آلوده‌ترین شهر کشور بوده است که بر اساس آمارهای موجود در سال ۹۹ تعداد روزهای ناسالم در این شهر به ۵۲ رسید، هر چند از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون نیز حدود 45 روز ناسالم در کارنامه کلانشهر اراک به ثبت رسیده است.

هواشناسی استان مرکزی نیز اعلام کرد که بر اساس بررسی‌ها به دلیل افزایش سرعت باد‌های شرق سو در بیابان‌های مرکزی کشور حداقل طی دو روز آینده به تناوب وقوع گرد و خاک در این نواحی و انتقال به استان و آلودگی هوا تحت تأثیر ذرات معلق دور از انتظار نیست.

ذرات ریز کمتر از ۲.۵ میکرون مانند ذرات معلقی که در دود و مه‌دود یافت می‌شوند به طور مستقیم از منابعی مانند شکل گیری کانون های گرد و غبار، آتش‌سوزی‌، واکنش گازهای خروجی از نیروگاه‌ها، صنایع و خودروها در هوا شکل می‌گیرند که استنشاق این ذرات می‌‌تواند بر قلب و ریه‌‌ها اثر بگذارد و پیامدهای بهداشتی وخیمی ایجاد کند.

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان با احتمال بیشتری ممکن است در نتیجه قرار گرفتن در معرض ذرات معلق آلاینده آسیب ببینند، حتی افراد سالم نیز در هنگام قرار گرفتن در معرض میزان‌های بالای این ذرات آلاینده دچار علائم و عوارض تنفسی می شوند.

توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار