مطالبه ۲۶ساله رهبر معظم انقلاب از مسئولان و تشکل‌های نشر درباره «کاغذ» به کجا رسید؟  ۶فوتی و شناسایی ۴۴۱مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی  برنامه متفاوت پرسپولیس برای گلزنی به الهلال/تغییرات احتمالی ترکیب آیین رونمایی از مجموعه کتب کنگره ملی شهدای استان مرکزی  لبیک کاربران به فرمان «جهاد تبیین» در فضای مجازی توسط رهبر انقلاب/ حکم صادر شد؛ بسم الله! جامعه اسلامی برای مقابله با تحریف نیاز به اقدامات ماندگار فرهنگی دارد/چاپ ۱۶۰ عنوان کتاب به برکت کنگره شهدای استان مرکزی دستاوردهای عظیم انقلاب به برکت تفکر و اندیشه حضرت امام(ره) است آنچه باید درباره واکسیناسیون کودکان و نوجوانان بدانیم؛ چه واکسنی به سنین ۳ تا ۱۷ سال تزریق می‌شود؟ مذاکرات را شتاب‌زده آغاز نخواهیم کرد/ ایران در حال ارزیابی رفتار طرف‌های غربی و آمریکایی است ۳۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید برای تابستان سال آینده وارد مدار می‌شود
چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۵۱
کد خبر: 88647
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۷
عمویی:

روحانی با چه سندی ادعا می‌کند مذاکرات در اسفند به نتیجه رسیده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور درباره رفع تحریم‌ها، گفت: رئیس‌جمهور با چه سند و مدرکی ادعا می‌کند که مذاکرات در اسفند ماه به نتیجه رسیده است؟

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ، ابوالفضل عمویی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره اظهارات رئیس‌جمهور پیرامون قانون اقدام راهبردی مجلس، گفت: این قانون با هدف فشار بر کشورهای غربی برای بازگشت به تعهدات خویش طراحی شد و بر همین اساس، در این قانون مهلتی برای اقدامات آنها در نظر گرفته شد، از جمله اینکه در زمان تصویب تا اسفند ماه سال ۹۹ فرصت داشتند که تحریم‌ها را لغو کنند که در تاریخ ۵ اسفند ماه، اجرای داوطبانه پروتکل الحاقی را متوقف کردیم.

وی ادامه داد: بر همین اساس، کشورهای غربی از جمله آمریکایی‌ها، حاضر نبودند که تحریم‌ها را بردارند، حتی در مذاکرات فعلی، طبق گزارشی که وزیر خارجه دادند، بیش از ۵۰۰ مورد از تحریم‌ها باقی مانده است، ادعای اینکه غربی‌ها و آمریکایی‌ها آماده بودند که تحریم‌ها برداشته شود، ادعای بی مبنایی است و سوال این است که بر چه اساسی رئیس‌جمهور این ادعا را طرح کرده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: گفت‌وگوهای رسمی بین ایران و کشورهای ۱+۴ در وین که شش دوره آن برگزار شده است، پیرو مذاکراتی بود که از ۱۳ فروردین ماه آغاز شد؛ در واقع پیش از این زمان، موضوعی برای مذاکره وجود نداشت، از این جهت ادعایی که طرح شده که اسفند ماه امکان رفع تحریم‌ها وجود داشته است، زیر سوال است که بر چه مبنایی است و چگونه و بر اساس چه مستنداتی چنین پیشنهادی به ایران وجود داشته است؟

عمویی تأکید کرد: حتی در گزارش رسمی وزیر امورخارجه به مجلس در خصوص برجام ارائه شده نیز به صراحت آمده است که مذاکرات از فروردین ۱۴۰۰ شروع شده است، پس رئیس‌جمهور با چه سند و مدرکی ادعا می‌کند که مذاکرات در اسفند ماه به نتیجه رسیده است؟

وی افزود: البته از دید ما، از همان ابتدایی که آقای بایدن وارد کارزار انتخاباتی شد، حاضر نبود که بازگشت بدون شرط به برجام را بپذیرد، بلکه شروطی را تعیین کرد، از جمله اقدام اولیه ایران و ماندن تحریم‌هایی که به موضوع هسته‌ای مرتبط نیست، همچنین بنا داشت فشار مضاعفی را بر ایران در موضوعات غیرهسته‌ای طراحی کند، از این جهت فشار آمریکایی‌ها همچنان باقی است و قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها به اهداف خود رسیده است، از جمله اینکه برنامه هسته‌ای ما را تقویت کرده و آنها را در فشار زمانی قرار داده است تا برای اینکه حقوق ملت ایران را بپذیرند.

انتهای پیام؛ 

captcha
آخرین اخبار