مدیر کل میراث‌فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی خبر داد

آغاز مرمت گذر چهارسوق بازار اراک

مدیر کل میراث‌فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی از آغاز مرمت گذر چهار سوق و سرای نقشینه بازار تاریخی اراک خبر داد.
کد خبر: ۸۸۶۱۶ تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۴

به گزارش دیار آفتاب؛مصطفی مرزبان با اشاره به مرمت نقاط حادثه‌خیز و خطر‌آفرین بازار اراک، رقم اعتبار اختصاص یافته به این بخش از مرمت را حدود 5 میلیارد ریال دانست و گفت: «این عملیات مرمتی در پی قرارداد با پیمانکار شروع شد.

مدیر کل میراث‌فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی افزود: «این عملیات شامل: مرمت بام و مرمت تاق آسیب دیده سرای نقشینه و همچنین اجرای پوشش بام و عایق رطوبتی در گذر چهارسوق  بازار تاریخی اراک است.

مرزبان گفت: امسال مرمت نقاط حادثه‌خیز و خطرآفرین به ویژه مرمت تاق‌های آسیب‌دیده و شکسته بازار، سراها و تیمچه‌ها در دستور کار قرار دارد و برخی از سراها و تیمچه‌های بازار تاریخی اراک  نیز نظیر سرای نو(راستین) با اعلام آمادگی مالکین و کسبه به صورت مشارکتی با میراث فرهنگی به زودی مرمت و بازسازی خواهد شد.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی با بیان اینکه، این مجموعه تاریخی در طول زمان دچار آسیب‌هایی شده است که مرمت آن ضرورت دارد، افزود: «سال گذشته موضوع طرح احیا و مرمت بازار تاریخی اراک در دستور کار قرار گرفت و بخشی از سراهای دارای اولویت مشمول مرمت شد و این رویه در سال ۱۴۰۰ نیز ادامه دارد.

وی افزود: بازار تاریخی اراک، یکی از مهمترین جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و ارزشمند شهر اراک به شمار می‌رود که پس از گذشت ۲۰۰ سال از عمر آن همچنان مرکز فرهنگی و اقتصادی اراک محسوب می‌شود.

مرزبان در ادامه افزود: مجموعه تاریخی اراک دارای 20 سرا و تیمچه است که هر  یک از سراها و تیمچه‌ها دارای فرم و پلانی متفاوت و خاص است. مجموعه تاریخی بازار در دوره فتحعلی شاه قاجار در مرکز بافت شهری سلطان آباد احداث شده و یکی از زیباترین بازارهای ایران محسوب می‌شود.

انتهای پیام