۱۶ رشته، ۶۶ ورزشکار، یک دنیا آرزو؛

بررسی کاروان ایران در توکیو| جویندگان مدال در سرزمین آفتاب تابان/ المپیک ۲۰۲۰ در تسخیر دهه هفتادی‌ها!

۶۶ المپین از ۱۶ رشته برای دفاع از کیان ایران و اهتزاز پرچم کشورمان بر بلندای توکیو، در سی‌ودومین دوره بازی‌های المپیک حضور خواهند داشت.
کد خبر: ۸۸۶۱۵ تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۱

به گزارش دیار آفتاب؛به  نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو پس از یک سال و اندی وقفه در برگزاری، از ۲۳ جولای ۲۰۲۱ (۱ مرداد ۱۴۰۰) رسماً در دهکده برگزاری بازی‌ها آغاز خواهد شد. کاروان اعزامی ورزش ایران به ژاپن با حضور ۶۶ ورزشکار در قالب ۱۶ رشته، در سی‌ودومین فستیوال ۵ حلقه حضور خواهد یافت.

المپین‌های ایرانی در ۱۶ رشته کاراته، وزنه‌برداری، شمشیربازی، کشتی آزاد و فرنگی، تکواندو، دوومیدانی، بوکس، بسکتبال، شنا، بدمینتون، تنیس‌روی‌میز، تیراندازی با کمان، دوچرخه‌سواری، قایقرانی، تیراندازی و والیبال با رقابت با برترین ورزشکاران حائز رنک خواهند پرداخت که مشروح بررسی وضعیت‌شان را در زیر می‌خوانید؛

کاراته؛ حمله ۳ به ۳!

کاراته ایران با ۴ سهمیه رقابتهای المپیک توکیو کسب کرد. بهمن عسگری، سجاد گنج زاده، حمیده عباسعلی و سارا بهمنیار ۴ کاراته کای المپیکی ایران هستند. با این وجود در آستانه برگزاری رقابتهای المپیک مثبت شدن تست دوپینگ بهمن عسگری شوک بزرگی بود که کاراته ایران را درگیر کرد. محرومیت یک ساله برای عسگری که بی تردید شانس اصلی کسب مدال طلا در توکیو بود، یک مدال مسلم را از کاراته ایران گرفت. به رغم این شوک ناگهانی کاراته کماکان پرامیدترین تیم رزمی ایران در المپیک توکیو است که ورزش ایران روی مدال آن حساب فراوانی باز کرده. کاراته ایران در حال حاضر جزو قدرت های برتر جهان است و در سالهای اخیر از هیچ تورنمنتی دست خالی باز نگشته. ایران در سه دوره اخیر رقایتهای جهانی با هدایت شهرام هروی در سالهای ۲۰۱۴، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ قهرمان رقابت های تیمی جهان شده و حالا همه چشم امید به درخشش در توکیو دارند. کاراته حالا در اولین دوره حضور کاراته در المپیک در کنار کشتی و حتی بالاتر از تکواندو از امیدهای اصلی مدال آوری برای ورزش ایران در توکیو محسوب می‌شود.

سجاد گنج‌زاده - وزن ۷۵+ کیلوگرم: سجاد گنج زاده تنها نماینده ما در بخش مردان خواهد بود. گنج زاده نفر نخست رنکینگ در این وزن است و کلکسیونی از مدال های رنگارنگ جهانی و آسیایی را در کارنامه دارد. برنز پاریس ۲۰۱۲، طلای برمن ۲۰۱۴، طلای لینز ۲۰۱۶، طلای مادرید ۲۰۱۸ در رقابتهای قهرمانی جهان، طلای استانبول ۲۰۱۳، طلای استانبول ۲۰۱۴، طلای استانبول باکو ۲۰۱۷، طلای اندونزی ۲۰۱۸ در لیگ جهانی کاراته وان و بیش ۱۰ طلای قهرمانی آسیا و بازیهای آسیایی چمدان پرافتخار گنج زاده را پر کرده. او در توکیو نیز شانس اصلی طلای این وزن محسوب می شود.

حمیده عباسعلی - وزن ۶۱+ کیلوگرم: حمیده عباسعلی پس رفع مصدومیت سنگین رباط صلیبی برای المپیک نقشه های فراوانی دارد. نقره برمن ۲۰۱۴ و برنز لینز ۲۰۱۶ قهرمانی جهان، طلای جاکارتا ۲۰۱۲، شیلی ۲۰۲۰، پاریس ۲۰۲۰، سالزبورگ ۲۰۲۰؛ نقره روتردام ۲۰۱۶؛ برنز پاریس ۲۰۱۶، اوکیناوا ۲۰۱۴، استانبول ۲۰۱۴، مادرید ۲۰۱۹ و لیسبون ۲۰۲۱ لیگ جهانی کاراته و بیش از ۲۰ مدال آسیایی، دانشجویان و کشورهای اسلامی سیاهه افتخارات عباسعلی را تشکیل می دهد و همین ثابت می کند او یکی از شانس های طلای توکیو خواهد بود.

سارا بهمن‌یار - وزن ۵۵- کیلوگرم: سارا بهمنیار نماینده ایران در توکیو است. برنز اسپانیا ۲۰۱۸ رقابت‌های جهانی؛ طلای توکیو ۲۰۱۹ و مسکو ۲۰۱۹، نقره اتریش ۲۰۱۹، برنز دوبی ۲۰۲۰ و استانبول ۲۰۲۱ در لیگ جهانی کاراته وان و چند مدال رده های سنی کارنامه سارا نشان می دهد که اگرچه همانند دو نماینده دیگر ایران در المپیک چندان پربار نیست اما سارا با حضور رده ششم رنکینگ جهانی وزن خود برای مدال شانس دارد.

وزنه برداری؛ دو مدال به‌جز طلا

وزنه‌برداری مانند کشتی رکورددار بیشترین حضور در تمامی ادوار المپیک است و از المپیک ۱۹۴۸ لندن تا ۲۰۲۰ توکیو در همه ادوار حضوری پررنگ داشته. حتی نخستین مدال ایران در تاریخ المپیک را وزنه برداری به سینه زده و سهم ثابتی از مدال های ورزش ایران در المپیک داشته و حتی نخستین مدال ایران در المپیک را در لندن ۱۹۴۸ کسب کرده. در ریو ۲۰۱۶ با دو طلای کیانوش رستمی و سهراب مرادی وزنه برداری موفقترین رشته اعزامی ایران در المپیک بود و حتی می توانست یک مدال دیگر هم در فوق سنگین کسب کند اگر غوغاسالاری بهداد سلیمی و اشتباهات وی رخ نمی داد.

برای توکیو ۲۰۲۰ دو طلایی ریو، در عین ناباوری سهمیه نگرفتند. سهراب مرادی رکورددار جهان دو سال و اندی گرفتار مصدومیت کتف بود و سرانجام بواسطه همین نتوانست به امتیاز ورودی برسد و کیانوش رستمی با ۴ بار اوت کردن در رقابتهای مختلف از جهانی آناهایم گرفته تا جهانی تایلند و بازی های آسیایی جاکارتا امتیازات لازم را کسب نکرد تا دو ستاره وزنه برداری از المپیک جا بمانند. علی هاشمی در ۱۰۹ کیلوگرم و علی داوودی در ۱۰۹+ دو نماینده ایران در المپیک خواهند بود.

علی هاشمی -  وزن ۱۰۹ کیلوگرم: علی هاشمی در طول دو سال اخیر غایب بزرگ تیم ملی بوده و در هیچ یک از مسابقات مهم از جهانی تایلند گرفته تا قهرمانی آسیا در ازبکستان حضور نداشته. غیبت عجیب و نامعلوم او در اردوهای تیم ملی و عدم حضور در تورنمنت ها قطعا او را از شرایط ایده آل دور کرده. ضمن اینکه هاشمی از یک مصدومیت کهنه زانو رنج می برد. با این وجود او وزنه بردار کم تجربه ای نیست و سابقه قهرمانی در رقابتهای جهانی در آناهایم را در کارنامه دارد، ضمن اینکه در المپیک قبلی نیز حاضر بوده و هفتم شده و تجربه این رقابتها را داراست و با جو المپیک غریبه نیست. در این وزن رقابت بسیار سنگین و فشرده است و وزنه برداران مطرح و عنوان داری حضور دارند و همین کار هاشمی را برای کسب مدال بسیار سخت تر می کند اما اگر هاشمی از آمادگی مطلوب برخوردار باشد و در روز مسابقه، روز او باشد و البته وزنه ها را درست انتخاب کند، شانس رفتن روی سکو را خواهد داشت اگرچه با توجه به رکوردهای او و سایر مدعیان این وزن رنگ مدال او طلا نخواهد بود.با توجه به ترافیک مدعیان هاشمی برای کسب مدال در این وزن کار دشواری دارد اما اگر در روز مسابقه آماده باشد و البته در انتخاب وزنه دقت کند، حضورش روی سکو دور از دسترس نیست.

علی داوودی - وزن ۱۰۹+ کیلوگرم: علی داودی شرایط بهتری از دارد. قهرمان و رکورددار جوانان جهان به رغم سن پایین، از تجربه خوبی برخوردار است و حضور در رقابتهای قهرمانی جهان او را آبدیده کرده. او رکورددار سابق جوانان جهان است و مدال های او در این رده و البته قهرمانی آسیا او را در قامت یک مدعی نشان می دهد. اگر لاشاتالاخادزه غول گرجی را فاکتور بگیریم، شرایط و رکورد داوودی از بقیه رقبا بهتر است و او بخت خوبی برای کسب نقره المپیک خواهد داشت به شرط آنکه برخلاف رقابتهای جهانی تایلند از لحاظ روحی و روانی آماده باشد. در این صورت مدال المپیک را می توان روی سینه داوودی متصور شد؛ مدالی که البته در بهترین شرایط رنگ آن نقره ای خواهد بود چرا که طلا را از هم اکنون برای تالاخادزه ضرب کرده و کنار گذاشته اند!

شمشیربازی؛ برق مدال روی شمشیر

شمشیربازی در یک دهه اخیر جهش خیره کننده ای داشته و توانسته بدل به یک رشته مدعی در سطح جهان شود. کسب مدال های رنگارنگ از رقابتهای جام جهانی ثابت می کند که شمشیربازان حالا یک مدعی جهانی هستند و برای المپیک هم نقشه ها در سر دارند.

شمشیربازی سابر در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو برای نخستین بار می‌خواهد حضور در بخش تیمی بزرگ‌ترین رویداد ورزشی دنیا را تجربه کند. شمشیربازی ایران بعد از انقلاب تنها در بخش رقابت‌های انفرادی، سهمیه بازی‌های المپیک را به دست آورده بود که این سهمیه‌ها باز هم به اعضای تیم سابر برمی‌گردد. تیمی پرستاره که ناکامی دو اسلحه اپه و فلوره را در میادین آسیایی و جهانی جبران کرده و تمام افتخارات را به نام خود زده است. اولین المپین این تیم، مجتبی عابدینی بود که به بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن رفت. او در این بازی‌ها نتوانست به توفیقی برسد و در همان مبارزه نخست خود از دور رقابت‌ها حذف شد. کاپیتان تیم ملی سابر اما چهار سال بعد در بازی‌های المپیک ریو درخششی بی‌نظیر داشت و تا مرحله نیمه‌نهایی این بازی‌ها پیش رفت اما اسیر ناداوری شد و به رتبه چهارم قناعت کرد. در بازی‌های ۲۰۱۶ علی پاکدامن، دیگر ملی‌پوش این تیم هم حضور داشت.

نسل طلایی شمشیربازی ایران اما در این دوره دست به کار بزرگ‌تری زده و علاوه بر کسب سهمیه تیمی، سهمیه کامل انفرادی را از آن خود کرده است. طبق قوانین هشت‌تیمی که بتوانند سهمیه بگیرند، در بخش انفرادی مسابقات هم سهمیه کامل را می‌گیرند. بر این اساس تیم ملی سابر ایران برای حضور در المپیک توکیو با ترکیب چهارنفره به میدان می‌رود که سه نفر از این ترکیب در بخش انفرادی هم مبارزه می‌کنند. ترکیب تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر ایران برای المپیک را مجتبی عابدینی، علی پاکدامن، محمد رهبری و محمد فتوحی تشکیل می‌دهند.

علاوه بر بخش تیمی ایران در بخش انفرادی نیز سه نماینده خواهد داشت و همین شانس موفقیت ایران را بالاتر می برد. شمشیربازی می خواهد ماموریت ناتمام المپیک ریو را در توکیو تمام کند. برق شمشیرها حالا روی مدال المپیک افتاده.

تیمی: طبق رنکینگ فدراسیون جهانی شمشیربازی و قوانین مربوط به مسابقات این رشته در المپیک، تیم ملی اسلحه سابر ایران نخستین دیدار خود در بازی‌های ۲۰۲۰ را برابر ایتالیا برگزار می‌کند. در دور نخست این رقابت‌ها کره جنوبی با مصر دیدار می‌کند، مجارستان به مصاف آمریکا می‌رود و آلمان و روسیه هم رو در روی هم قرار می‌گیرند. تیم ملی شمشیربازی ایران در صورت برد مقابل ایتالیا در دور نخست المپیک، دومین دیدار خود را با برنده دیدار تیم‌های مجارستان و آمریکا برگزار می‌کند.

مجتبی عابدینی: کاپیتان پرسابقه ایران می خواهد ماموریت نیمه تمام المپیک ریو را در توکیو تمام کند. عابدینی با کوله باری از مدال های رنگارنگ جهانی و آسیایی، بعد از حضور ناموفق در لندن ۲۰۱۲، در ریو ۲۰۱۶ تا لبه تاریخسازی و کسب مدال پیش رفت اما در دیدار رده بندی برابر حریف امریکایی اسیر ناداوری و بدشانسی شد و به رتبه چهارم قناعت کرد. او حالا در توکیو نیز شانس نخست مدال شمشیربازی است اگر کتف مصدوم و لاکردار اجازه دهد.

علی پاکدامن: پاکدامن در المپیک ریو در همان دور نخست کنار رفت اما در ۴ سال اخیر جهشی خیره کننده داشته و به هر تورنمنتی اعزام شده دست خالی بازنگشته. پاکدامن نفر نخست شمشیربازی ایران در این ۴ سال بوده و حالا بعد از چنگ زدن به کلکسیونی از مدال های جهانی و آسیایی می خواهد در توکیو به مدال المپیک چنگ بزند.

محمد رهبری: رهبری نخستین المپیک خود را تجربه می کند اما پیشرفت او در سالهای اخیر محسوس بوده و همپای دیگر شمشیربازان ایران در میادین بین المللی درخشیده و حالا می خواهد در توکیو شگفتی ساز باشد.

محمد فتوحی: آخرین نفری بود که پس از برگزاری مسابقه انتخابی به عضویت تیم ملی شمشیربازی برای المپیک درآود و نسبت به سایرین جوانتر و کم تجربه تر است. از همین رو شاید توقع کسب مدال از وی واقع بینانه نباشد.

کشتی؛ همراه همیشگی سکوی المپیک!

تیم‌های ملی کشتی به‌مانند ادوار پیشین حضور کاروان کشورمان در المپیک، بخت اول و پرچم‌دار افتخارآفرینی کاروان ورزشی ایران محسوب می‌شوند و اغراق نیست اگر بگوئیم بار مدال‌آوری در توکیو هم مانند ریو، لندن و سایر دوره‌های بازی‌های المپیک بر دوش دوبنده‌پوشان ایرانی‌ست.

کشتی فرنگی برای نخستین بار پس از بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن و ۲۰۱۶ ریودوژانیرو که با سهمیه تیمی کامل راهی تورنمنت شده بود، در المپیک ۲۰۲۰ توکیو با یک نماینده کم‌تر به دهکده اعزام خواهد شد.

علی‌رضا نجاتی –وزن ۶۰ کیلوگرم: ملی‌پوش سبک‌وزن تیم کشتی فرنگی کشورمان که سابقه کسب مدال برنز رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۱۹ نورسلطان را در کارنامه دارد، پایش را جایِ پایِ فردی گذاشته که طلسم مدال‌آوری را در المپیک شکست. در بهترین شرایط روانی و قرعه‌ای، می‌توان روی حضور علی‌رضا در مراحل پایانی وزن ۶۰ کیلوگرم حساب باز کرد.

محمدرضا گرایی – وزن ۶۷ کیلوگرم: برادر کوچک‌تر خانواده فرنگی‌کار گرایی‌ها با پیشینه قهرمانی در رقابت‌های قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ شی‌آن و کسب مدال برنز بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا، از بخت‌های اصلی حضور فرنگی‌کاران ایرانی روی سکوی المپیک به‌شمار می‌رود. این کشتی‌گیر شیرازی نخستین المپیک خود را تجربه می‌کند.

محمدعلی گرایی – وزن ۷۷ کیلوگرم: برادر بزرگ‌ترِ محمدرضا گرایی نیز دستِ کمی از افتخارات او ندارد. محمدعلی با عناوینی مانند طلای بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا و بازی‌های کشورهای اسلامی ۲۰۱۷ باکو، هم‌چنین مدال برنز رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۱۷ پاریس و ۲۰۱۹ نورسلطان در اندیشه کسب نخستین افتخار المپیکی‌ خود به‌سر می‌برد. او نیز مانند برادر کوچک‌تر خود در نخستین المپیک زندگی‌اش شرکت خواهد کرد.

محمدهادی ساروی – وزن ۹۷ کیلوگرم: دارنده مدال طلای رقابت‌های جهانی و آسیایی رده‌های سنی و قهرمان مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۲۰ دهلی‌نو با سبک خاص کشتی خود می‌تواند به یکی از بخت‌های مدال‌آوری تیم محمد بنا در آوردگاه توکیو تبدیل شود. ساروی شانس اندکی برای موفقیت در المپیک ۲۰۲۰ ندارد و همه‌چیز به قرعه‌اش و روز مسابقه بستگی خواهد داشت.

امین میرزازاده – وزن ۱۳۰ کیلوگرم: سنگین‌وزن خوزستانی اردوگاه فرنگی ایران در المپیک با پیشینه کسب مدال طلای رقابت‌های قهرمانی آسیا ۲۰۲۰ دهلی‌نو مسیر دشواری را در توکیو درپیش خواهد داشت و برای اهتزاز پرچم ایران در سالن کشتی بازی‌های المپیک بایستی چیزی بیش‌تر از نمایش‌اش در المپیک ارتش‌های ۲۰۱۹ ووهان نمایان کند.

کشتی آزاد ایران که در دوره گذشته بازی‌های المپیک توانست به یک مدال طلا و یک مدال برنز برسد، با ترکیبی آغشته به تجربه و جوانی راهی گود ۲۰۲۰ توکیو شده. شاگردان غلام‌رضا محمدی با تیم کامل و حضور حداکثری دوبنده‌پوشان راهی سرشاخ با بزرگان دنیا خواهند شد.

رضا اطری – وزن ۵۷ کیلوگرم: دارنده مدال طلای رقابت‌های قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ شی‌آن و نفر سوم بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا در نخستین آوردگاه المپیکی عمر خود به‌دنبال کسب مدالی خوش‌رنگ‌تر از برنز حسن رحیمی در بازی‌های دوره گذشته است. اطری از سطح آمادگی خوبی برخوردار بوده و از شانس‌های ایستادن روی سکوی کاروان ماست.

مرتضی قیاسی – وزن ۶۵ کیلوگرم: دارنده مدال برنز رقابت‌های قهرمانی آسیا ۲۰۲۱ آلماتی که توانست کادرفنی را برای پوشیدن دوبنده تیم ملی مجاب کند، با توجه به شرایط رقبا و سنگینی آوردگاه المپیک مسیر سختی برای افتخارآفرینی خواهد داشت.

مصطفی حسین‌خانی – وزن ۷۴ کیلوگرم: آزادکار تهرانی تیم ملی کشتی که سابقه قهرمانی در رقابت‌های قهرمانی آسیا ۲۰۱۴ آستانه و ۲۰۱۶ بانکوک را داراست و به برنز مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۶ بوداپست رسیده، با اتکا به تجربه بسیار خود در تیم ملی و میدان دیدگی رقابت‌های بین‌المللی می‌تواند امیدهای کادرفنی برای کسب افتخار در توکیو را زنده نگه دارد.

حسن یزدانی – وزن ۸۶ کیلوگرم: سردار پرستاره کاروان اعزامی کشتی ایران به بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ و بخت اول تکرار قهرمانی در این بازی‌ها، با تکیه به مدال طلای المپیک ۲۰۱۶ ریو و رقابت‌های جهانی اخیر، تنها دیوید تیلور آمریکایی را بر سر راه خود می‌بیند و با غلبه بر مهم‌ترین رقیب خود، می‌تواند به‌تنهایی به‌عنوان پرافتخارترین کشتی‌گیر آزادکار ایرانی در تاریخ بازی‌های المپیک تبدیل شود.

محمدحسین محمدیان – وزن ۹۷ کیلوگرم: فرزند نایب‌قهرمان ۲ دوره بازی‌های المپیک که مدال‌های دوران حرفه‌ای‌اش به‌دلیل ماجرای محرومیت بسیار کم‌تر از حد انتظار شد، با سابقه قهرمانی در رقابت‌های قهرمانی آسیا ۲۰۱۵ دوحه نیم‌نگاهی به دفاع از عناوین پدر پرافتخارش، عسکری محمدیان خواهد داشت.

امیرحسین زارع – وزن ۱۲۵ کیلوگرم: جوان سنگین‌وزن آملی تیم ملی کشتی که مهم‌ترین عنوان بین‌المللی‌اش به قهرمانی در رقابت‌های زیر ۲۳سال جهان ۲۰۱۹ بوداپست بازمی‌گردد، با آینده درخشانی که پیش روی خواهد داشت به یکی از امیدهای کادرفنی برای اهتزاز پرچم کشورمان در آوردگاه ۲۰۲۰ توکیو تبدیل شده.

تکواندو؛ در جست‌وجوی خوش‌بختی!

تکواندوی ایران نیز پس از مدال‌آوری سرمربی فعلی تیم ملی در قامت یک ورزشکار و درخشش هادی ساعی در ادوار بازی‌های المپیک، به یکی از گزاره‌های مهم مورد هدف کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش‌وجوانان در راه کسب مدال تبدیل شده و در کنار کشتی و وزنه‌برداری از ورزش‌های مهم کاروان ایران در ادوار مختلف بازی‌های المپیک، بالاخص المپیک ۲۰۲۰ توکیو محسوب می‌شود.

گرچه امسال به‌دلیل شیوع ویروس کووید-۱۹ امکان دست‌یابی به ۳ سهمیه دیگر اعم از ۲ سهمیه بانوان و تک سهمیه آقایان مقدور نشد، اما کارون ۳ نفره تکواندوی ایران هنوز هم شانس افتخارآفرینی در آوردگاه المپیک کرونازده آتی را خواهد داشت.

آرمین هادی‌پور – وزن ۵۷- کیلوگرم: جوان گیلانی تیم ملی تکواندو در المپیک که از سال ۲۰۱۶ به افتخارآفرینی در رقابت‌های آسیایی و جهانی مشغول است، پایِ المپیک با مصدومیتی بدموقع مواجه شد تا کارش برای کسب مدال در توکیو سخت شود اما آرمین با تکیه به استایل ریزنقش خود می‌تواند هم بر مصدومیت غلبه کند و هم ایران را به نخستین مدال المپیکی در سبک‌وزن تکواندو برساند.

میرهاشم حسینی – وزن ۹۷- کیلوگرم: قهرمان بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا و نایب‌قهرمان ادوار رقابت‌های جهانی تکواندو که نتوانست در مسابقات قهرمانی آسیای ۲۰۲۱ بیروت از خود نمایشی قابل‌قبول برجای بگذارد، امیدوار خواهد بود با تمرکز بیش‌تر و کمی چاشنی اقبال درخشش‌هایش را روی شیاپ‌چانگ توکیو از سر بگیرد و با مدال المپیک به ایران برگردد.

ناهید کیانی – وزن -۵۷ کیلوگرم: دارنده مدال برنز بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا و قهرمان بازی‌های کشورهای اسلامی ۲۰۱۷ باکو برای نخستین بار شاهد حضور در المپیک خواهد بود. وی در نخستین گام با کیمیا علی‌زاده روبه‌رو شده که قرعه سخت و پرتنشی به‌نظر می‌رسد. از جدال دو هم‌تیمی سابق فقط یکی جواز حضور مقابل قهرمانان جهان را کسب می‌کند و ناهید به خوش‌شانسی در روز رقابت بزرگ امیدوار خواهد بود.

دوومیدانی؛ یک خاطره شیرین

با تابوشکنی احسان حدادی در المپیک ۲۰۱۲ لندن و درخشش وی در کسب مدال نقره، دوومیدانی هم به سبد ورزش‌های مدال‌آور ایران در ادوار المپیک افزوده شد تا انتظارها از ورزش مادر افزایش یابد. در آستانه بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو اما شاید نتوان به درخشش ستاره‌های ایران چندان دل بست.

احسان حدادی – پرتاب دیسک: نایب‌قهرمان المپیک ۲۰۱۲ لندن و قهرمان ۴ دوره بازی‌های آسیایی، در اندیشه نمایشی قدرت‌مندانه برای یک خداحافظی باشکوه از حضور در رقابت‌های المپیک در توکیو خواهد بود. احسان که با افزایش میزان مصدومیت‌ها به پایان دوره حرفه‌ای‌اش نزدیک شده، درصدد است با رکوردی قابل‌قبول و نزدیک به سطح المپیک وداعی هوشمندانه با رقابت‌های نفس‌گیری مانند المپیک داشته باشد. مصدومیت حدادی از نواحی کتف، پا و کمر شاید مقابل عرض‌اندام او در پیست المپیک ۲۰۲۰ بایستد و اجازه غرورآفرینی را به این دوومیدانی‌کار تنومند ندهد.

۳ سهمیه دیگر دوومیدانی کشورمان که توسط حسن تفتیان،مهدی پیرجهان و فرزانه فصیحی از مسیرهای مختلفی به‌دست آمده، به افزایش تعداد نفرات کاروان المپیکی ایران در بازی‌های ۲۰۲۰ کمک شایانی خواهد کرد اما انتظار مدال داشتن از المپین‌های مذکور، کمی خارج از دایره منطق و آمار خواهد بود. دوومیدانی‌کاران ایرانی حاضر در المپیک با کسب تجربه از این رویداد مهم می‌توانند چنته‌شان را برای قهرمانی در رقابت‌های آسیایی و حتی جهانی پربارتر کنند و شاید هم نیم‌نگاهی به پاریس و المپیک ۲۰۲۴ داشته باشند.

بوکس؛ در اندیشه خودنمایی

تیم ملی بوکس از زمان حضور دوباره علی‌رضا استکی به‌عنوان سرمربی، عملکرد قابل قبول و روند صعودی را داشته. بوکس ایران که پس از حضور احسان روزبهانی در المپیک ۲۰۱۲ لندن و کسب مقام پنجم به افق‌هایی روشن امیدوار ماند، چراغ رینگ توکیو را با سیدشاهین موسوی و دانیال شه‌بخش روشن خواهد کرد.

سیدشاهین موسوی – وزن ۷۵ کیلوگرم: مشت‌زن حاضر در جمع ۸ نفر برتر رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۱۹ و دارنده مدال آسیایی، به حضوری موفق برای دفاع از نام و اعتبار کشور خود و جهت ارتقای سطح بوکس ایران که در این سال‌ها جان گرفته، به حمله در رینگ توکیو خواهد پرداخت.

دانیال شه‌بخش – وزن ۵۷ کیلوگرم: جوان بوکسور المپین کاروان کشورمان که در رقابت‌های جوانان توانسته بود نمایشی مناسب از خود نشان دهد، در نخستین تجربه المپیکی خود میدانی مهم را خواهد دید تا ضمن کسب و افزایش تجربه، شانس خود را برای قهرمانی در آسیا افزایش دهد.

بسکتبال؛ آسمان‌خراش‌های ایرانی در شهر برج‌نشین‌ها

نسل طلایی بسکتبال ایران که سال‌ها توانست کشورمان را به قدرت بلامنازع در قاره کهن تبدیل کند و با حضور در جام‌جهانی و البته شکستن سد بزرگی به اسم المپیک در رویداد ۲۰۰۸ پکن، افتخارات توپ و تور ایران را افزایش داد، حالا و در واپسین روزهای عمر حرفه‌ای ستاره‌هایش به‌دنبال نمایشی آبرومندانه مقابل بزرگان بسکتبال دنیاست.

نسلی که صمد نیک‌خواه بهرامی را به‌عنوان پرچم‌دار کاروان المپیک توکیو و حامد حدادی را در نقش یک سوپرستاره آسیایی در بطن خود جای داده، با امیدواری به درخشش ستاره‌های جوانش نظیر بهنام یخچالی و با حضور ستون‌هایی محکم مثل محمد جمشیدی در اندیشه آرمان‌های والاست.

تیمی که از ضعف کوچینگ و فدراسیونی که از ناتوانی مدیریتی رنج می‌برد، بی‌شک مقابل تیم‌های قدرت‌مندی هم‌چون فرانسه و ایالات متحده آمریکا در حد حریف تمرینی خواهد بود اما هرگز برای رویاپردازی محدودیتی وجود ندارد و شاید یک پایان‌بندی جذاب برای ستاره‌های بلندقامت ایرانی با صعود به دور دوم المپیک رقم بخورد.

شنا؛ زیرآبی در توکیو

پاندمی کرونا یکی از مهم‌ترین آسیب‌هایش را به ورزش شنا و شناگرانی از ایران وارد ساخت که توانایی کسب سهمیه مستقیم را داشتند. مهرشاد افقری پس از فروکش کردن محدودیت‌ها در بلغارستان اگرچه توانست رکوردی ۱۴ ساله را تغییر دهد و به حدنصاب ورودی B المپیک دست یابد، اما تصمیم فینا به نام دیگری رقم خورد تا نماینده ایران در تنها رشته آبی کاروان شخص دیگری باشد.

متین بالسینی: رکورددار مواد مختلف شنای کشوری و جوان مستعد شنای ایران که از سهمیه به‌دست آمده توسط مهرشاد افقری بهره خواهد جست، این شانس را دارد که با حضور در رقابتی مملو از اسطوره‌ها و قهرمان‌های دوران زندگی‌اش به یکی از آرزوهایش رسیده و البته تجربیاتی مهم را برای دوره‌های بعدی کسب کند. متین از آینده‌دارهای شنای ماست، حضورش در توکیو به پروژه‌ای لااقل ۸ ساله کمک شایانی خواهد کرد.

بدمینتون؛ تاریخ‌نگاری ثریا با یک راکت

بدمینتون در ایران با توجه به سومدیریت و عدم سرمایه گذاری اصولی بیشتر یک رشته مهجور و در حاشیه است و تا کنون نتوانسته هیچ افتخاری حتی در سطح قاره کسب کند. تنها نقطه درخشان در کارنامه این رشته حضور در المپیک ۲۰۰۸ پکن است که توسط کاوه محرابی یکی از ستاره های خودرو این رشته حاصل شد. حضوری که این بار توسط ثریا آقایی در توکیو تکرار می شود. ثریا آقایی تنها ستاره ایران در تمام این سالها بوده. ستاره ای که حضور جسته و گریخته اش در تورونمنت های بین المللی و موفقیت گاه و بیگاه در تورنمنت های درجه ۲ و ۳ سبب شده بود که بالاترین رنکینگ را در جمع بدمنیتون بازان ایران داشته باشد.

ثریا آقایی: ثریا در المپیک ریو ۲۰۱۶ در آستانه کسب سهمیه مصدوم شد و در حالیکه شانس حضور در المپیک را داشت، با بدشانسی از کسب سهمیه باز ماند تا تمام آرزوهای خود را به چهار سال آینده و توکیو دایورت کند. او در این ۴ سال حضوری مستمر در رقابتها داشت و کوشید تا رنک خود را در جدول حفظ کند اما این بار هم مصدومیت لعنتی سد بزرگی برابر او کشید. آقایی در جریان رقابتهای لیگ برتر بانوان از ناحیه رباط پا مصدوم شد تا فرصت حضور در انتخابی ها را از دست داده و دوباره در حسرت المپیک بماند اما در نهایت یک معجزه درهای خوشبختی را رو به او باز کرد تا ثریا در عین ناباوری المپیکی شود. آقایی با این سهمیه بدل به نخستین دختر بدمینتون باز تاریخ ایران شد که در المپیک حضور خواهد یافت.

ثریا همچنین پس از کاوه مهرابی دومین بدمینتون باز ایرانی است که  المپیک را تجربه می‌کند. پیش از این کاوه مهرابی در المپیک ۲۰۰۸ پکن موفق شده بود به این بازی ها راه پیدا کند. با توجه به شرایط موجود و مصدومیت سختی که آقایی پشت سر گذاشته، قطعا در توکیو حکم توریست را خواهد داشت و احتمالا در همان دور نخست از رقابت‌ها خداحافظی خواهد کرد اما نفس حضور دختر بدمینتون باز ایران در المپیک به اندازه ای بزرگ و سترگ است که حضورش در توکیو را بسان یک مدال ببینیم