تجمع مردم استان مرکزی در محکومیت اهانت به قرآن کریم بعد از نمازجمعه دشمنان داخلي و خارجي عليه انقلاب توطئه می‌کنند ساعت آغاز به کار مدارس استان مرکزی از روز شنبه به روال عادی باز می‌گردد  تقدیر از برگزیدگان جشنواره ابوذر استان مرکزی/ خبرنگاران «دیار آفتاب» با 4 اثر برتر خوش درخشیدند اختتامیه سومین جشنواره رسانه‌ای ابوذر استان مرکزی اصحاب رسانه در تحقق جهاد تبیین وظیفه سنگینی بر عهده دارند 10 میلیارد ریال تسهیلات به هنرمندان صنایع‌دستی خنداب پرداخت شد ملتی که خود، دشمن و زمانش را بشناسد مقتدر است/ رسانه‌ها در خط مقدم جهاد تبیین‌اند بزرگ‌ترین ائتلاف رسانه‌ای دنیا علیه جمهوری اسلامی شکل‌گرفته است رسانه‌ها محور شکوفایی و توسعه کشور قلمداد می‌شوند
جمعه ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۵
کد خبر: 88576
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۴

مرمت دیوار چینی و محوطه سازی ورودی آتشکده تاریخی آتشکوه محلات

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان محلات از آغاز مرمت و بازسازی دیواره‌های سنگ چین محوطه آتشکده آتشکوه خبر داد.

به گزارش دیار آفتاب؛ مهدی لعل‌بار گفت: بخشی از سنگ چین مسیل مجاور آتشکده آتشکوه چند ماه قبل براثر سیل تخریب شد و با توجه به فاصله نزدیک این مسیل با ستونهای آتشکده و اهمیت موضوع، بازسازی این دیواره در  دستور کار قرار گرفت.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان محلات با اشاره به اینکه  برای مرمت این بخش  اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیون ریال  در نظر گرفته شده است گفت: طول مسیری که بازسازی خواهد شد حدود ۷۰ متر است که شامل دیواره‌ای به ارتفاع ۲ متر و کف‌سازی به عرض ۱ و نیم تا دو متر را شامل می‌شود که عملیات اجرایی آن به زودی آغاز خواهد شد.

لعل بار افزود: با توجه به اینکه هزینه اجرایی کار از مبلغ مذکور بیشتر خواهد شد، بخشی از هزینه ها از جمله تامین سنگ لاشه، با کمک معادن منطقه تامین خواهد شد.

وی با اشاره به لزوم حفاظت و حراست هر چه بیشتر از این بنای مهم تاریخی گفت: با انجام این سنگ‌چینی، زمینه نگهداری از این مکان تاریخی بهتر مهیا شده است و تردد و ورود گردشگران نیز تسهیل شده است.

رئیس اداره‌میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان محلات یاد آور شد: آتشکده آتشکوه در فاصله ۵ کیلومتری محور اصلی نیم‌ور واقع شده که با شهر محلات نزدیک به ۱۳ کیلومتر فاصله دارد این اثر ارزشمند تاریخی مربوط به دوره ساسانی، در تاریخ 21 آبان 1317  با شمارهٔ ثبت 311 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار