اختصاصی| مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب:

آنالیزها برای افزایش قیمت نان در استان مرکزی به‌زودی آغاز خواهد شد/ خرید بیش از 60 هزار تن گندم از کشاورزان استان

نعمتی گفت: هر چند قیمت آرد از سوی دولت تغییری نداشته است اما با توجه به افزایش دستمزد و هزینه‌های جاری در واحدهای نانوایی، استان مرکزی نیز در مسیر افزایش قیمت نان قرار گرفته است و آنالیزهای کارشناسی برای این منظور به‌زودی و در هفته جاری در استان آغاز خواهد شد.
کد خبر: ۸۸۵۳۵ تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۱

محمود نعمتی مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ پیرامون موضوع افزایش قیمت نان در استان مرکزی و اخبار ضد و نقیض در اینباره گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید برای واحدهای نانوایی ما نیز در مسیر افزایش قیمت نان قرارگرفته‌ایم و بحث بررسی کارشناسی افزایش قیمت نان از هفته جاری آغاز می‌شود.

وی افزود: قیمت آرد و گندم تحویلی به کارخانجات آرد که مربوط به دولت است افزایش قیمتی نداشته است و همچنان یارانه آن تعلق می‌گیرد اما واقعیت این است که دستمزد کارگر نانوایی و هزینه‌های جاری مثل آب، برق و گاز افرایش داشته است و در حال حاضر از جیب نانوا پرداخت می‌شود.

نعمتی گفت: آنالیزها برای افزایش قیمت نان به‌زودی آغاز خواهد شد و هزینه‌های تولید بعلاوه سود متعارف نانوایی‌ها مدنظر قرار خواهد گرفت تا درمجموع فرآیندهای لازم طی و درنهایت تصویب شود.

خرید 60 هزار تن گندم از کشاورزان استان مرکزی/  مصرف سالانه گندم در استان حدود 140 هزار تن است

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی همچنین با بیان اینکه تاکنون بیش از 60 هزار تن گندم در استان خریداری‌شده است گفت: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که حدود 140 هزار تن بوده تقریباً نصف شده است اما درهرصورت ما در استان مشکل چندانی در بحث تأمین گندم نداریم و در حد نیاز خرید خواهیم داشت ولی درمجموع هم برای تأمین نیاز کامل استان و هم کشور باید واردات نیز انجام شود.

نعمتی با اشاره به اینکه مصرف سالانه گندم در استان مرکزی حدود 140 هزار تن است گفت: ما تلاش می‌کنیم ماهانه 5 تا 6 هزار تن از استان‌هایی مثل خوزستان و هم از گندم وارداتی خرید داشته باشیم تا با گندم استان تلفیق شود و با مشکل کیفیت آرد هم مواجه نشویم لذا تا امروز هم در حد خوبی خرید داشته‌ایم و از این بابت نگرانی خاصی نیست.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص ابلاغ اعتبارات خشکسالی به استان مرکزی گفت: تاکنون ابلاغ خاصی ویژه این موضوع نداشته‌ایم اما به استناد بند «خ» قانون برنامه ششم که مربوط به بخشودگی سود، کارمزد و جریمه‌های وام‌های سررسید شده خسارت دیدگان از حوادث غیرمترقبه است اقداماتی برای خسارت دیدگان از خشکسالی صورت گرفته است.

وضعیت توزیع نهاده در واحدهای مرغداری مشکل خاصی ندارد/در بحث جو و سبوس کمبود و مشکلاتی وجود دارد

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی همچنین در خصوص مسئله تأمین و توزیع نهاده‌های دام و طیور در استان گفت: وضعیت توزیع نهاده در واحدهای مرغداری مشکل خاصی ندارد اما در بحث نهاده‌های دامی به‌خصوص در بحث جو و سبوس کمبود و مشکلاتی وجود دارد، هرچند نهاده به‌اندازه نیاز در گمرکات و بنادر هست و مسئله اصلی ما بحث حمل محموله‌ها به استان است چون از نظر حمل و نقل و کمبود کامیون مشکلاتی وجود دارد که در حال پیگیری برای رفع مشکلات هستیم.

به گزارش دیارآفتاب آخرین افزایش قیمت نان در استان مرکزی مردادماه سال 99 انجام گرفت که طی آن قیمت نان سنگک ماشینی با نرخ آرد دولتی از ۷۵۰ تومان به یک‌هزار و ۱۰۰ تومان، سنگک شنی از ۷۵۰ تومان به یک‌هزار و ۲۰۰ تومان، لواش از ۲۵۰ تومان به ۳۲۰ تومان، تافتون از ۲۵۰ تومان به ۳۲۰ تومان، بربری از ۵۵۰ تومان به ۸۰۰ تومان، مشهدی از ۵۵۰ تومان به ۸۰۰ تومان و تافتون ماشینی از ۳۵۰ تومان به ۵۵۰ تومان افزایش یافت.

همچنین قیمت نان سنگک ماشینی با نرخ آرد آزاد از یک‌هزار و ۲۰۰ تومان به یک‌هزار و ۵۰۰ تومان، سنگک ماشینی شنی از یک‌هزار و ۲۰۰ به یک‌هزار و ۶۰۰، لواش از ۳۵۰ تومان به ۴۰۰ تومان، بربری از یک‌هزار تومان به یک‌هزار و ۲۵۰ تومان، مشهدی از یک‌هزار تومان به یک‌هزار و ۲۵۰ تومان افزایش یپیدا کرد.

گفتنی است اخیرا شرکت بازرگانی دولتی ایران طی اطلاعیه ای اعلام کرد با استناد به مصوبه کارگروه ملی ساماندهی گندم، آرد و نان،  آنالیز، تعیین و ابلاغ قیمت نان به صورت منطقه‌ای در اختیار استانداران قرار گرفته است.

این اطلاعیه می افزاید: بر این اساس، تعیین قیمت نان در دستور کار ستاد اقتصادی دولت قرار دارد و افزایش قیمت نان قبل از تصویب در این ستاد ممنوع است.

انتهای پیام/