عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با دیارآفتاب؛

کمبود نهاده، راهی جز ذبح یا صادرات دام پیش پای دامداران نگذاشته است/ صادرات رسمی دام برای کشور ارزآوری دارد

نظری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: کمبود علوفه دامی باعث شده تا دامداران مجبور شوند دام های خود را از چرخه خارج کنند. این کار به دو صورت قابل انجام است؛ یا ذبح دام ها، حتی دام های مولد، یا صادرات دام به خارج از کشور.
کد خبر: ۸۸۴۵۵ تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۳

به گزارش دیار آفتاب،دولت در حالی بعد از حدود دو ماه کشمکش صادرات دام زنده را آزاد کرد که طی این مدت صنعت دامداری کشور با زیان هنگفتی مواجه شد و بسیاری از دام‌هایی که جزو ذخایر ژنتیک بودند راهی کشتارگاه‌ها شدند؛ در نهایت نیز اگر فشار فعالان صنعت و رسانه‌ها نبود دولت همچنان به سیاست سرکوب قیمت ادامه می‌داد.

علیرضا نظری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب، با اشاره به کمبود علوفه و نهاده های دامی در سراسر کشور، گفت: این کمبود باعث شده تا دامداران مجبور شوند دام های خود را از چرخه خارج کنند. این کار به دو صورت قابل انجام است؛ یا ذبح دام ها، حتی دام های مولد، یا صادرات دام به خارج از کشور.

وی افزود: اگر دولت می توانست علوفه مورد نیاز دام را تامین کند، قطعا بهترین راه حفظ دام بود ولی در حال حاضر که وضعیت بدین شکل است تنها راه ذبح یا صادرات دام است.

این عضو کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه بنظر می رسد صادرات دام در حال حاضر گزینه بهتری باشد، تصریح کرد: صادرات رسمی دام به خارج از کشور باعث ورود منابع ارزی می شود و می توان زمانی که وضعیت بهتر شد نسبت به واردات دام زنده اقدام کرد تا نیاز کشور برطرف شود.

نظری اضافه کرد: در مجموع بنظر می رسد آزاد شدن صادرات دام زنده به ضرر کشور نباشد؛ منتهی باید ساز و کاری برای این مهم در نظر گرفته شود تا به جای آنکه قاچاق دام انجام شود صادرات به صورت رسمی صورت بگیرد و ارز حاصل از آن به کشور برگردد.

انتهای پیام/