جهت‌گیری دولت در بودجه ۱۴۰۱ ثبات اقتصادی است لیگ قهرمانان اروپا|غلبه رئال بر اینتر و حذف میلان/وداع دراماتیک پورتو با فرصت سوزی طارمی تشریح جزئیات تهیه واکسن طبیعی کرونا در اراک/واکسن قابلیت انعطاف در برابر بیماری‌های ویروسی را دارد مه گرفتگی شدید در برخی از محورهای مواصلاتی استان مرکزی/ رانندگان با احتیاط بیشتری رانندگی کنند تکلیف ارز دولتی در بودجه 1401/حمله به صف کاذب ارز/چرا تولید خودرو آب می رود؟ پیروزی بر پیکان واجب‌تر از نان شب/ خطر حذف ایران از جام جهانی / ۴۵ روز ویژه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه ۱۴۰۱/ اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد تومان یارانه به اقشار آسیب پذیر فردا سامانه بارشی جدید، وارد کشور می‌شود/ آلودگی هوا در کلان‌شهرهای و شهرهای‌ صنعتی جدیدترین خرید پرسپولیس کیست؟ / لژیونر ایرانی هم در لیست گل محمدی! دانشجویان در جهاد علمی و فرهنگی همان رسالت رزمندگان در دفاع مقدس را برعهده دارند
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۷
کد خبر: 87835
تاریخ انتشار: ۰۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۰
یادداشت؛

سمت‌وسوی فضای مجازی باید به سمت هدایت‌گری و ارتقا فکری باشد

سمت‌وسوی فضای مجازی باید به سمت هدایت‌گری، ارتقا فکری، روشنگری، اصلاح امور، بالا بردن اطلاعات و بصیرت افراد و نگرش افراد به سمت تعالی باشد.

به گزارش دیار آفتاب؛ فضای مجازی واقعیتی است که در دنیای ما وجود دارد و جزء مسائلی است که حذف آن برای هیچ حکومت و مردمی وجود ندارد.

باید فضای مجازی مدیریت شود و مدیریت آن بستگی به نوع قوانینی است که در این زمینه در هر کشوری متناسب با فرهنگ آن کشور باید تدوین شود.

شاید آزادترین، بی برنامه ترین و بازترین شکلی که برای فضای مجازی متصور است در ایران وجود دارد، اگرچه این امر فواید زیادی را به دنبال دارد ولی تخریب ها و اثرات سوء آن هم کمتر از فواید آن نیست.

رهبر معظم انقلاب به اهمیت فضای مجازی تاکید می کند و همه نیروهای مؤمن وانقلابی را به کار در فضای مجازی دعوت  می کند این امر مهم نشان‌دهنده آن است که سمت‌وسوی  فضای مجازی باید به سمت هدایت‌گری، ارتقا فکری، روشنگری، اصلاح امور، بالا بردن اطلاعات و بصیرت افراد و نگرش افراد به سمت تعالی باشد.

مسئله‌ای  که در فضای مجازی همواره  موردانتقاد جمهوری اسلامی ، نیروهای مؤمن و انقلابی است، تخریب شخصیت‌ها، ضایع کردن حقوق شهروندی ، لطمه به اعتماد عمومی، گسترش بازار شایعه و سلب اعتقادات دینی مردم است وگرنه هیچ مسئول جمهوری اسلامی با گسترش فضای مجازی به‌صورت درست و مؤثر مخالفتی ندارد.

رها کردن فضای مجازی در طول این سال‌ها اثرات مخربی را در کشور به‌جا گذاشته است و این رهاشدگی باعث گسترش فساد فکری، فاصله گرفتن از اعتقادات، آرمان‌ها و ارزش‌های اسلامی و ملی ایران شده است و دشمن از طریق فضای مجازی که همواره با برنامه و حوصله زیاد وارد می‌شود توانسته است در افکار عمومی تأثیرات مخرب خودش را داشته باشد.

آنچه هم‌اکنون در جامعه ایران و جمهوری اسلامی مطرح و خواسته همه بزرگان و هر انسان آزاداندیش است این است که فضای مجازی در ایران باید مدیریت شود مدیریت به این معناست که باید بر اساس اصول، ارزش‌های ملی و اعتقادی مردم سازمان‌دهی شود وگرنه هیچ‌کسی به فیلترینگ و محدودسازی یا بستن شبکه‌های اجتماعی فکر نمی‌کند.

جمهوری اسلامی به‌ویژه رهبر معظم انقلاب همواره بر اهمیت فضای مجازی تأکید کرده‌اند و فرموده‌اند: "اگر رهبر انقلاب نبودم مسئول فضای مجازی می‌شدم"  این بیانات اهمیت این حوزه را می‌رساند که حقیقتاً در فکر، ذهن، اعتقاد، بینش و نگرش افراد بسیار تأثیرگذار است .

طرح مجلس صیانت از حقوق شهروندان است، دولتمردان به سمت و سویی حرکت کنند و مجلس قوانینی را تصویب کند که این فضای مجازی علی‌رغم اینکه باید محدود و فیلتر نشود اما مدیریت دقیق جلو تاخت و تاز، لاابالی گری، بی اعتقادی، توهین، تحقیر و حمله به اعتقادات و ارزشهای دینی گرفته شود.

منظور از صیانت از حقوق شهروندان قطعاً به نفع مردم و اعتقادات آن‌هاست و هیچ موقع به معنای محدودسازی و بستن شبکه‌های مجازی خارجی نیست.

ابوالفضل فخرالاسلام

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار