واحدهای تولیدی دام و طیور ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت می‌کنند امروز انقلاب اسلامی هیمنه نظام استکبار را در هم شکسته /عزت و آزادگی یک ملت برخواسته از اراده ما می توانیم است صبحگاه مشترک نیروهای نظامی و انتظامی شازند با حضور جانشین سازمان بسیج واکنش طنز کاربران به توقیف کشتی‌های یونانی/ فروش 2 نفتکش در دیوار! هشدار فعالیت سامانه بارشی در ۹ استان/ روند تدریجی افزایش دما در ۵ روز آینده سوابق ساختمان‌های پرمخاطره عمومی استان باید در فرمانداری‌ ثبت شود/ پاساژ طلای اراک باید سریع تر ایمن سازی شود طارمی داماد شد اروپا نمی‌تواند از بازار انرژی ایران چشم‌پوشی کند/ اکنون برجام بیش‌ازپیش برای اروپا اهمیت دارد! بی‌نیازی از واردات با اصلاح یارانه کالاهای اساسی و حذف ارز ۴۲۰۰/ قاچاق آفت اقتصاد کشور است برگزاری مراسم یادبود جانباختگان آبادان در مساجد و مصلی‌های کشور
یکشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۷
کد خبر: 87827
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۷
مشکلات پایتخت صنعتی ایران از زبان دو عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

خصوصی سازی اشتباه باعث گرفتاری صنعت استان مرکزی شده/سوء مدیریت اصلی ترین عامل مشکلات در صنایع استان

در حالی که استان مرکزی با داشتن بیش از ۳هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی و بیش از ۶۰۰ معدن یکی از استان های پر ظرفیت در عرصه صنعت و معدن کشور محسوب می شود، اما با این حال نتوانسته از همه ظرفیت های خود استفاده کند که در این گزارش به دلایل این موضوع از دیدگاه دو عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس پرداخته ایم.

به گزارش دیار آفتاب؛ در حالی که استان مرکزی با داشتن بیش از ۳هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی و بیش از ۶۰۰ معدن یکی از استان های پر ظرفیت در عرصه صنعت و معدن کشور محسوب می شود، اما با این حال نتوانسته از همه ظرفیت های خود استفاده کند که دلایل زیادی دارد.

دو نفر از نماینده های استان که عضو کمیسیون صنایع و معادن هستند در گفتگو با دیارآفتاب به این سوال که چرا علیرغم وجود صنایع و معادن بسیاری در استان مرکزی، اما از همه ظرفیت های این بخش به خوبی استفاده نمی شود، پاسخ دادند.

خصوصی سازی های اشتباه باعث گرفتاری صنعت استان شده

حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه بخشی از این کاستی ها در حوزه صنعت و معدن به نوع مدیریت ها برمی گردد. وقتی مدیران بخش های عمده صنعت استان را افراد سیاسی تشکیل می دهند و مثلا داماد فلان وزیر و پسر نماینده سابق استان، مدیرعامل فلان شرکت است، معلوم است وضعیت صنایع استان بهتر از این نمی شود.

نماینده مردم محلات و دلیجان با اشاره به قرارگیری افراد سیاسی در جایگاه های تخصصی، گفت: این افراد وقتی در چنین جایگاه هایی قرار می گیرند، نمی توانند کار کنند و فقط بلدند خوب حرف بزنند که منشأ مصیبت های بسیاری برای صنایع کشور و خصوصا استان مرکزی می شود.

وی حضور مدیران پروازی در حوزه صنعت و معدن استان را از دیگر مشکلات دانست و افزود: وقتی مدیر ارشد استان و برخی دیگر از مدیران حوزه صنعت و معدن استان مستقر در استان نبوده و جای دیگری سکونت دارند و چند روز را در کنار خانواده می گذرانند، وضعیت صنایع بهتر از این هم نمی شود. این نوع مدیریت مصداق واقعی ترک فعل است و واقعا جای سوال است که چرا سازمان بازرسی و دیوان محاسبات در این قضیه ورود پیدا نمی کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: دیگر مشکلی که صنعت استان را تحت الشعاع قرار می دهد خصوصی سازی های اشتباهی است که باعث گرفتاری استان می شود. همچنین افزایش سریع قیمت زمین در شرکت شهرک ها مانع بزرگی را برای شرکت های صنعتی ایجاد کرد.

سلیمی با اشاره به اینکه در حوزه زیرساخت ها هم مشکلاتی در استان مرکزی وجود دارد، گفت: طبق قانون باید زیر ساخت ها شامل آب و برق و گاز تا درب واحد تولیدی برود ولی چرا این قانون در استان مرکزی اجرا نمی شود.

سوء مدیریت اصلی ترین عامل مشکلات در صنایع استان

همچنین علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان با اشاره به سوء مدیریت در استان مرکزی، گفت: سوء مدیریت مهمترین عاملی است که منجر به مشکلاتی جدی در صنعت استان شده است. در واقع مدیریت ناکارآمد در بسیاری از ادارات و سازمان هایی که مرتبط با صنایع استان هستند و همچنین مدیریت ناکارآمد در واحد های صنعتی به ویژه شرکت های بزرگی که مدیران عامل و هیئت مدیره های آنها تاثیر بسزایی در نحوه فعالیت آنها دارند، اصلی ترین عامل مشکلات در صنایع استان هستند.

کریمی دخالت های بی جای مسئولین را از دیگر عواملی دانست که صنایع استان را با مشکلاتی رو در رو می کند و افزود: این دخالت ها، صنایع را از روند حرفه ای و تخصصی خود خارج می کند و آن ها را به عرصه کارهای سیاسی می کشاند. این ها آفت های بسیار مهمی است که در چارچوب مدیریتی برخی واحد ها وجود دارد.

انتهای پیام

captcha
آخرین اخبار