جام جهانی فوتبال هر ۲ سال یک بار/ پیرمرد فرانسوی نقش اول بازی فیفا وضعیت تولید واکسن های برکت و پاستور/خبر خوش برای ۲ تا ۱۸ ساله ها وحدت؛ مهمترین نقطه هراس دشمنان از جامعه اسلامی/ سیستان و بلوچستان سمبل وحدت و اتحاد در کشور اظهارات طارمی بعد از درخشش مقابل میلان و پیروزی ارزشمند پورتو مشکلات دنیای اسلام تحمیلی و خواست قدرت‌های ضد اسلام است/ استقبال از مذاکرات میان ایران و عربستان کشف ۴۰۰ کیلوگرم تریاک در دلیجان «پرونده بنزینی» زنگنه و ابتکار به قوه قضائیه ارسال شد رویکرد برگزاری جشنواره مالک اشتر الگوسازی و تربیت الگو است جهاد علمی مهمترین ماموریت بسیج در گام دوم انقلاب است پیوند کلیه حیوان به انسان برای نخستین بار در جهان
پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۵۹
کد خبر: 87819
تاریخ انتشار: ۰۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۹
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با دیار آفتاب:

سوء مدیریت مهم ترین عامل مشکل در صنایع استان مرکزی است/ دخالت مسئولین سیاسی، صنایع را از روند تخصصی خود خارج می کند/نظام بانکی در خدمت تولید قرار ندارد

کریمی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: سوء مدیریت مهمترین عاملی است که منجر به مشکلاتی جدی در صنعت استان شده است.

علی اکبر کریمی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با دیار آفتاب، در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم وجود صنایع و معادن بسیاری در استان مرکزی، اما از همه ظرفیت های این بخش به خوبی استفاده نمی شود، گفت: با توجه به استقرار هزاران واحد صنعتی و معدنی در سطح استان مرکزی، به ویژه واحد های بزرگ که جزئی از سرمایه های ارزشمند ملی ما در سطح کشور هستند، این استان از جایگاه ممتازی در بین سایر استان ها برخوردار است.

وی با بیان اینکه استان مرکزی یکی از قطب های مهم صنعتی و معدنی کشور محسوب می شود، افزود: علیرغم این ظرفیت ها متاسفانه وضعیت خوبی در صنایع و معادن استان حاکم نیست و مشکلات فراوانی در واحد های صنعتی و معدنی وجود دارد.

کریمی ادامه داد: برخی از مشکلات صنایع در استان مربوط به زیرساخت های کلان کشور و مشکلات ساختاری اقتصاد ایران است که ارتباطی با استان ندارد و باید در سطح ملی درباره آن تصمیم گیری شود. به عنوان نمونه می توان به مدیریت نظام بانکی اشاره کرد که این نظام در خدمت تولید قرار ندارد و واحد های صنعتی و معدنی استان هم با این مشکل مواجهند که نهایتا منجر به مشکلاتی در تامین سرمایه و روند تولید و فعالیتشان می شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سوء مدیریت در استان مرکزی، گفت: سوء مدیریت مهمترین عاملی است که منجر به مشکلاتی جدی در صنعت استان شده است. در واقع مدیریت ناکارآمد در بسیاری از ادارات و سازمان هایی که مرتبط با صنایع استان هستند و همچنین مدیریت ناکارآمد در واحد های صنعتی به ویژه شرکت های بزرگی که مدیران عامل و هیئت مدیره های آنها تاثیر بسزایی در نحوه فعالیت آنها دارند، اصلی ترین عامل مشکلات در صنایع استان هستند.

وی اضافه کرد: به عنوان نمونه شرکت آذرآب اراک که در طول چند سال گذشته با بحران هایی رو به رو بوده، بخش عمده سهام آن در اختیار بانک کشاورزی قرار گرفته و این بانک هیچ اقدام موثری در پیشبرد این شرکت و حل مسائل و مشکلات آن انجام نداده است و در عین حال با انتخاب مدیران ضعیف، ناکارآمد و ناسالم همواره این شرکت را دچار بحران های بیشتری کرده است. این در حالی است که صنایع دیگری هم با مشکلات خودساخته مشابهی مواجهند.

کریمی دخالت های بی جای مسئولین را از دیگر عواملی دانست که صنایع استان را با مشکلاتی رو در رو می کند و افزود: این دخالت ها، صنایع را از روند حرفه ای و تخصصی خود خارج می کند و آن ها را به عرصه کارهای سیاسی می کشاند. این ها آفت های بسیار مهمی است که در چارچوب مدیریتی برخی واحد ها وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: لذا انتظار می رود که دستگاه های متولی در سطح کشور و استان با اعمال نظارت جدی و ورود به موقع از انتصاب مدیران نالایق و ناسالم جلوگیری کنند تا شاهد بهبود اوضاع صنعت در اراک و استان مرکزی باشیم.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار